Kerti tó
2006/7-8. lapszám | Dr. Tóth Csaba | 30 611 |
Figylem! Ez a cikk 19 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A víz az élet. Ahogy emberek, úgy az állatok sem képesek létezni nélküle. Épp így a kerteket sem lehet víz nélkül elképzelni. A víz használata nem csak a növények öntözésére korlátozódik, hanem kiegészítő szépítő elemként is nagy örömünkre szolgál. Patak, vízesés, szökőkút és nem utolsó sorban kerti tó – a víz minden kertet egy individuális fényponttá emel.
A hely
Az egészséges tó alapfeltétele a jól kiválasztott hely. Tehát tervezzük meg jól. Egy félárnyékos helyet válasszunk számára, ami déli és nyugati irányban nyitott 4-6 órás napsütéssel. A kert északi része erre a célra nem megfelelő. Egy látványtó az épület közelében is elhelyezhető, viszont az ún. biotóp tavat, amiben növény- és állatvilág is lakozik, kertünk nyugodtabb részére kell építeni, Nem ajánlatos a lombos fák alá való telepítés sem, mert egyrészt árnyékol, másrészt a lehulló lombbal tóvizünk folyamatosan tele lesz. A hely kiválasztásánál a szomszédjainkra is figyelemmel kell lennünk: a vízjáték vagy a patak vizének folyamatos csobogása hosszú távon kellemetlen tud lenni, és ebből később viták származhatnak. A békák kuruttyolása az éjszakai nyugalom zavarója lehet.
Nem utolsó sorban a gyermekek biztonságát is szem előtt kell tartanunk. Egy esetleges baleset következtében bennünket fognak felelősségre vonni, mint kerttulajdonost. Ugyanilyen fontos a víz oda- és elszállítása. A megtáplálás vezetékes, eső- vagy kútvízzel történhet. A steril, vezetékes víz a halak számára nem optimális. Megfelelő kiegészítőkkel viszont átalakítható, hogy jó életfeltételeket teremtsünk számukra. Az esővizet soha ne használjuk első feltöltéshez, ugyanis ásványokban rettentően szegény, és a levegőből szennyeződést hoz magával, ezért csak levegőztetéshez alkalmazható. A kútvíz éppúgy kevéssé alkalmas első feltöltéshez. Általában oxigénben igen szegény, és gyakran a különféle talajrétegekből olyan anyagokat hoz magával, amelyek a tavunk élővilágára esetleg károsan hathatnak. Ezért először mindig vizsgáljuk meg a víz minőségét. És végül, de nem utolsó sorban már az elején be kell terveznünk a szűrőt és a szivatytyút. Ahhoz, hogy a növény- és állatvilág számára megfelelő életteret kínáljunk, nagyon fontos a szivattyú és a szűrő megfelelő elhelyezése, hogy azok effektíven tudjanak dolgozni. A világításhoz szükséges áramforrásról, kábelről és kapcsolóról már az elején ne feledkezzünk meg.
A tó mérete
Egyéni ízlésünk, a telek nagysága vagy a későbbi helye és formája határozza meg a tavunkat. Minden esetben nagyon fontos szerepet játszik a biológiai egyensúlyban a tó mérete: minél nagyobb a tó, annál természetesebb a hatása, és annál kedvezőbbek a flóra és a fauna számára az életfeltételek. Amennyiben halat is szeretnénk a tavunkban tartani, annak legalább 1 m mélynek kell lennie ahhoz, hogy pl. télen is megfelelő életteret tudjunk biztosítani az állatoknak. A tó méretének és a víz mennyiségének a meghatározásához nyújt segítséget az alábbi táblázat.
Megjegyzés
Minden négyzetméterenkénti vízfelületre legalább 400 l feletti vízmennyiség jusson. Azt is jól meg kell gondolnunk, hogy fóliás vagy előre gyártott tavat szeretnénk. A kész kádaknak az az előnyük, hogy gyorsan, egyszerűen kivitelezhetők. Általában 4 m² alatt legalább 40 cm-es vízmélységgel használjuk őket. A tófóliának az az előnye, hogy minden tóforma szabadon kialakítható.
Műanyagkádak
A késztóalapok polietilénből (PE) vagy üvegszállal megerősített műanyagból (GFK) készülnek. Különösen tartósak és könnyen telepíthetők, de a megformálásuk gyakran határokat szab. A nagyobb méretű modellek sem kínálnak l0 m2-nél nagyobb vízfelületet, és általában maximum 80 cm mélyek. Ez a halak átteleltetéséhez túl kevés. Nagyobb, összecsatlakoztatható kész tavak nehezen mozgathatók, nem alkotnak természetes formát és nem változtathatók.
Ettől függetlenül a megfelelő kiegészítő anyagokkal egy bizonyos játékteret megengednek. Így kínálnak pl. a patak-elemek lehetőséget ahhoz, hogy a már meglevő műanyag kádból készült tavunkat egy patakkal egészítsük ki. Tókádak kaphatók különféle méretben és formában. Könnyen kezelhetők és igen tartósak.
Tókádak telepítése:
- Ha kiválasztottuk a tó helyét, vigyük oda a kész kádat.
- Jelöljük meg a tó körvonalait: ágakkal, homokkal vagy valami mással.
- Ássuk ki a gödröt, és borítsuk annak alját kb. 10 cm homokkal.
- Helyezzük be a tóalapot, az alsó részét töltsük meg vízzel, hogy láthassuk, vízszintesen áll-e.
- Ezek után töltsük meg homokkal a fennmaradt helyet a tóalap körül, majd jól öntözzük meg, hogy a kád szilárdan álljon.
- Befejezésképpen a széleket töltsük meg földdel.
Tófólia
A tófóliának előnye, hogy praktikusan minden tóforma létrehozható. A fólia 0,5-1,2 mm közötti vastagságban kapható és hosszú élettartamú. A jó minőségű fóliák igen erősen ellenállnak az UV-sugárzásnak, a hidegnek és az elöregedésnek, és a halak sem károsítják. Gyökér- és szakadásállók, előnyeik közé tartozik, hogy szemcsés struktúrájuknak köszönhetően a mikroorganizmusok gyorsabban meg tudnak telepedni rajtuk. A természetközeli fóliás tó berendezésére alkalmas a kaviccsal szórt fólia.
Tófóliás tó telepítése:
- Határozzuk meg a tó körvonalát pl. tömlővel, zsinórral vagy homokkal.
- Állapítsuk meg a különböző zónákat: mocsaras zóna 10 cm-ig, laposvízzóna 20-40 cm, mélyvízzóna 60-150 cm.
- Ezután kívülről a tó közepe felé indulva ássunk egy kb. 15 cm mély gödröt, az ún. kapilláris sorompót. Ez azért fontos, hogy a tó körül levő föld ne szívja meg magát a tó vizével. A növények beültetése után kaviccsal töltsük fel, és a felesleges fóliát vágjuk le.
- A gödröt ássuk mélyebbre, mint a tervezett tó mélysége, és távolítsunk el minden követ és gyökeret. A halastavaknál fontos, hogy elég meredek legyen a part (a macskák miatt), valamint megfelelő mély legyen a tó, és gondoskodjuk a tó kivezetéséről (kérjük ki a szakkereskedő tanácsát). Továbbá hozzunk létre kiszálló részt is arra az esetre, ha állatok esnének a tóba. Legvégül ne felejtsük el a teknők létrehozását a később behelyezésre kerülő növénykosarak számára.
- Töltsük meg a gödröt 15 cm vastagon homokkal, és jól döngöljük le.
- Számoljuk ki a fóliaszükségletünket úgy, hogy pl. egy tömlővel mérjük le azt. Fontos, hogy minden széléhez számoljunk hozzá kb. 50 cm-t. A pontos méreteket a következőképpen számíthatjuk ki:
Fóliahossz = tó hossza + 2× tó mélysége + 2 × 50 cm (széle).
Fóliaszélesség = tó szélessége + 2 × tó mélysége + 2 × 50 cm (széle). - Fektessük le a spiráltömlőt a víz oda- és elszállításához, hogy ez később ne legyen szem előtt. Borítsuk be a gödröt védőgyapjúval, jól szorítsuk le, majd a széleken a felesleges anyagot vágjuk le. Ezek után fektessük le a tófóliát. Vágjuk le, majd ragasszuk össze.
- Borítsuk be az alját kaviccsal és kővel, majd hozzunk létre emelvényeket a növénykosarak számára. Befejezésül töltsük meg a mélyvízzónát vízzel. Ezután megkezdhetjük a növényekkel történő beültetést.
Tipp: A keletkezett föld felhasználható egy patak kialakításához.