Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Konyhai mosogató kiválasztása

2008/6. lapszám | Ebergényiné D. Anikó |  5966 |

Figylem! Ez a cikk 17 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Egy konyha akkor lesz tökéletes, ha minden részletében teljes összhangot tudunk kialakítani. Könnyen elronthatjuk az összképet, ha ragaszkodunk elképzeléseinkhez. Már több neves mosogatógyártó cég is sok jó minőségű és széles anyag-, stílus-, szín- és méretválasztékú termékeivel könnyíti (?) meg döntésünket. Új mosogatót nem csak akkor választunk, amikor új bútort veszünk, hanem akkor is, ha felújítunk. Ilyenkor általában megpróbáljuk ugyanazt a típust beszerezni, de ez problémákba ütközhet. A sok továbbfejlesztés, típus és szín változása miatt több terméket kivonnak a forgalomból, ezért időnként nagyon nehéz beszerezni a régi megszokott mosogatónkat. Ha esetleg az adott kivágási méret miatt aggódnánk, már többféle munkalap közül választhatunk, és elfogadható áron hozzájuthatunk. Merjünk változtatni! Mire figyeljünk a mosogatónál, amikor változtatásra adjuk a fejünket?

 

A modell kiválasztása

A kiválasztásnál nem csak azt kell figyelembe venni, hogy mekkora hely áll rendelkezésünkre, hanem azt is, hogy a majdani munkafolyamatok logikusan kövessék egymást. Van úgynevezett jobb- és balkezes mosogató. Az elrendezés szerint a mosogatási munkafolyamat a jobbkezeseknél balról jobbra halad, balkezeseknél pedig fordítva, így a medencék és a csepptálca is ilyen sorrendbe kerül elhelyezésre. Általában a gyártóknál a medence határozza meg az irányt, de vásárláskor kérdezzünk rá, mert nem minden esetben van így. Jobb, ha meggyőződünk róla. A mosogatók nagyobb százaléka forgatható. Ez azt jelenti, hogy nincs előre kifúrva a csaptelep helye, viszont több helyen is könnyített az anyag. Tehát ha megvan, hogy milyen irányba kerüljön a medence, akár saját magunk is kiüthetjük csaptelep helyét. A rozsdamentes tálaknál ízlés szerint fúrhatjuk ki a csaphelyet. A több kiütési lehetőség még több kényelmi lehetőséget tartogat számunkra. Választhatunk automata (excenteres) lefolyót, így nem kell ismételten a koszos vízbe nyúlni, mert mosogatás után egy mozdulattal leereszthetjük a vizet. Esetleg mosószer-adagolót is szerelhetünk bele, és így nem kell a mosószeres flakont kerülgetni, mivel az adagolónál a tartály a mosogató alatt helyezkedik el, és egyszerűen felülről utántölthető. Egyre több olyan esettel találkozom, hogy a megrendelők külön vízlágyító csaptelepet szerelnének be. Ez is megoldható, csak a megfelelő típust kell választani. Több ilyen modell jobbos és balos kivitelben is megrendelhető. Ezek a kialakításukból fakadóan nem forgathatóak, ezért figyeljünk, ha ilyet választunk. A típus kiválasztásánál ajánlott előre eldönteni, hogy majd hová kerül a mosogató. Itt még nem a modellt kell kiválasztani, csak azt, hogy az egyenes pultra vagy esetlegesen a sarokba szeretnénk helyezni.

 

Anyagok és színek

Anyag- és színválasztásnál több lehetőségünk is van. Lehetőség szerint figyeljünk, hogy a bútorhoz vagy a beépített készülékek színéhez igazodjunk: nem túl célszerű színkavalkádot teremteni. Választhatunk rozsdamentes, silgránit, de akár kerámia mosogatótálat is. A rozsdamentes mosogatók is többféle felülettel rendelhetők. Alapanyagban azonos 18/10 rozsdamentes acélból készülnek, csak a felületi kezelésük más. Így lehet natúr, fényezett, selyemfényű bevonatos, amely vízlepergető és karcálló, szövetmintás vagy esetleg microtex, amely az előző továbbfejlesztett változata. A silgránit gyöngyfényű színek rendkívül széles skálán mozognak. Fehér és pasztellszíneken át az erőteljesebb sötét színekig bármit választhatunk. A metálos csillogás teszi még szebbé a sötétebb árnyalatú színeket. Aki szereti a csillogó kerámia felületet, az a konyhába is választhat ilyen terméket. Ebben is létezik a szokványos fehér, jázmin, kasmír, aluszürke, de akár fekete is. A rendkívül sok anyag és szín megkönnyíti, de talán meg is nehezíti választásunkat.

 

A mosogatószekrény mérete és medencék száma

Ha már tudjuk, milyen méretű az alsó szekrény, kiválaszthatjuk a mosogatót is. A kis konyhákba készülnek az egymedencés modellek, melyeket 40 cm széles alsó elembe is be lehet építeni. Általában ezek a típusok rendelkeznek a legmélyebb medencével. A 45 cm-es elembe egymedencés, az 50 cm-es elembe 1 + 1/4 medencés, míg a 60 cm széles elemekbe már 1 + 1/2 medence is elhelyezhető. A kétmedencés tálak 80 és 90 cm-es, míg a 2 + 1/2 medencések 100 cm-es sarokmosogatókhoz 90x90 cm szekrényszélességet igényelnek. A szekrény befogadóképességének meghatározásakor nem kell a csepegtetőtálca szélességével számolni, mivel a csepptálca magassági mérete nem haladja meg a munkalap vastagságát, ezért az más funkciójú elemek fölé is tehető (pl. mosogatógép, fiókos elem). Egyéni elképzeléseink szerint határozhatjuk meg a medenceszámot.

Ha mosogatógép van, és nem használjuk ki a mosogatónkat, akkor célszerű csak egymedencés típust választani. Ez elég a konyhai műveletek előkészítéséhez, és könnyedén el tudjuk mosni a mosogatógépbe nem helyezhető edényeket. Ha van elég helyünk, célszerű csepegtetőtálcával rendelkező modellt választani. A tálca feladata, hogy a lecsepegő vizet összegyűjtse és a lefolyóba továbbítsa. Egyes modelleknek elég sima a felülete, ezért még néhány előkészítő műveletet is elvégezhetünk rajta. Erre viszont inkább a gránit és kerámia felületek alkalmasak. Léteznek 1/2 és 1/4 kiegészítő medencék is, melyek rendkívül praktikusak. Főleg gyümölcsök és zöldségek előkészítésére, megmosására, akár tésztaszűrésre szolgálnak, de a pótlefolyó biztosítja mosogatás közben azt a lehetőséget is, hogy kiöntsünk valamit anélkül, hogy a mosogatóvizet le kellene engednünk. A két medencével rendelkező mosogatók ismét egyre népszerűbbek. Létezik két egyforma vagy két egymástól eltérő medencenagyság is. Már több típus közül is választhatunk. Minél magasabb árkategóriájú mosogatót vásárolunk, annál több praktikus kiegészítőt kaphatunk hozzá, de ezeket külön is meg lehet vásárolni. Érdemesebb már a tartozékos változatot választani, mivel az ára kedvezőbb, mint ha mi választunk hozzá kiegészítőket. Ilyenek például az edzett üveg vagy a kemény diófából készült vágólapok, rozsdamentes gyümölcsmosók és edényszárítók.

Általában az emberek nagy része úgy gondolja, hogy a konyhabútor megtervezése a legnehezebb feladat, de az előzőkben érzékeltettem, hogy egy mosogató kiválasztása is éppúgy fejtörést okozhat, mivel a piacon rendkívül széleskörű választékból kell megtalálnunk a számunkra legmegfelelőbb terméket.