Acéllemez lapradiátorok Magyarországon
2008/6. lapszám | Csorba Tamás | 7569 |
Figylem! Ez a cikk 17 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az acéllemez lapradiátorok népszerűsége, keresettsége és elterjedtsége immár vitathatatlan tény. A gyártóknak a műszaki fejlesztések során lépést kell tartani a vevők és a szerelők (végső soron a piac) diktálta igényekkel. Fontos ez a témakör azért is, mert hazánkban az évente eladott acéllemez lapradiátorok száma mintegy 600 000 darabra tehető. Ez rendkívül magas szám, nagyon sok szerelő és végfelhasználó találkozik ezekkel a termékekkel nap mint nap. Írásomban gyakorlati tanácsokkal is el kívánom látni az olvasót, hiszen az élet a legnagyobb tanítómester, és a leírtakat jórészét onnan merítettem. Minek is köszönheti - immáron három évtizede - egyre növekvő népszerűségét ez a termékcsalád?
Vizsgáljuk először ezt a kérdést a végfelhasználó szemszögéből. Az acéllemez lapradiátorok elterjedésével sokkal esztétikusabb fűtőtestek jelentek meg a lakásokban, irodákban. Az elektrosztatikus porszórást követő beégetéssel készült esztétikus, lakkszerű bevonattal (ma már szinte minden acéllemez lapradiátort gyártó cég így készíti a termékeit) a végfelhasználók végre "megszabadulhattak" az időszakosan szükséges, a radiátor festésével járó - pénz- és munkaigényes - kellemetlenségektől. A porszórt és beégetett bevonatok kopás- és ütésállóbbak, és a bevonatok színe is sokkal időállóbb, valamint vegyszerállóságuk is általában jobb a festett bevonatokénál.
A fajlagos hőleadó képesség (ez általában nem mond semmit a végfelhasználónak) az acéllemez lapradiátorok esetében tág határok között változik a fűtőtest típusától függően. (E; EK; EKE; DK; DKEK, ill. a másik szokásos jelölés szerint 10; 11; 21; 22; 33). Szemből tekintve a fűtőtestet, egy ugyanakkora "felületű" radiátor így ötféle hőteljesítménnyel rendelkezik. Figyelembe véve azt, hogy a gyártási magasságok (200, ill. 300 mm-től 900 mm-ig) négy-öt lépcsőben állnak rendelkezésre, észrevehető a közel azonos méretű fűtőtestek széles választéka. Ezen eszmefuttatásnak azért van és lehet jelentősége, mert az ablakok alatt rendelkezésre álló (legtöbbször holt teret) úgy lehet teljesen és esztétikusan kitölteni, hogy nem kell az ablak alatt rendelkezésre álló felületből "kilógó", "túlméretes" fűtőtestet elhelyezni. Az ablak alatti parapet teljes térkitöltésének azért is jelentősége van, mert így a nagyobb hőveszteségű ablakfelület teljes vonalán egyenletesen melegítjük fel a levegőt, ezáltal a fűtött helyiségben is egyenletesebb lesz a hőmérséklet.
Egyre több gyártó kínálja termékeit különböző színekben is. Vannak már "sík" előlappal rendelkező fűtőtestek is. A "higiéniai" radiátorok a tisztán tarthatóság és a fertőzésveszély elkerülése érdekében konvektorlemez nélküli változatok. Ezeket elsősorban egészségügyi intézményekben alkalmazzák. Vannak ún. "vertikális" vagy más szóval "függőleges" fűtőtestek is. Léteznek már a magyar piacon is a horganyzott radiátorok, melyeket nedves helyiségek fűtésére kínálnak. Itt azonban fel kell hívnom a figyelmet, hogy ezek sem alkalmasak fürdőmedencék helyiségeinek fűtésére, elsősorban a medencék vizéből kipárolgó klórgázok miatt, mert a radiátorokon lecsapódó pára korróziót okoz. A rejtett szelepes radiátorok megjelenésével még szebben lehet kialakítani a fűtési rendszereket. A kezelőszervekből is csak nagyon kevés látható. Ezáltal a fűtőtest alatti területen a cső és a csőcsatlakozás sem látszik, a padlóburkolat is szebb, valamint a tisztán tarthatóság is biztosított.
Nemigen beszélnek róla, de nagyon fontos szempont lehet például az is, hogy milyen a radiátorok fedőlapjának "pálcaköze". Van olyan termék a piacon, amelynél a "pálcaköz" nem eléggé "kicsi", és így egy kisgyermek ujjacskája könnyedén belefér, ám kihúzni már nem tudja. Sajnos ez akár maradandó sérülést is okozhat.
Most vizsgáljuk meg a kérdést a szerelő szemszögéből. Az acéllemez lapradiátorok majd mindegyik gyártótól "nyomáspróbázva" kerülnek a kereskedőhöz, ill. a szerelőhöz. (A próbanyomás, ill. az üzemi nyomás értéke a gyártmányok műszaki katalógusaiban megtalálható.) Ez a tény mindenképpen előny a szerelő szempontjából, mert biztos lehet abban, hogy nincs tömítetlenség a fűtőtesten. (A tagosított radiátorok esetében ez nem így volt.)
Az acéllemez lapradiátorok víztérfogata illeszkedik mind a - kazánok többségébe ma már beépített - tágulási tartály méretéhez, mind pedig a korszerű szabályozástechnikai elemekhez. Ez utóbbi kijelentés kicsit misztikusnak tűnhet, de pusztán arról van szó, hogy a kis víztérfogatú fűtőtestek felmelegedésének és lehűlésének időtartama ideális. Gondolatban hasonlítsuk össze mondjuk egy nagy vízterű tagos öntöttvas radiátor hőkapacitásával, melynek lehűlése, teljes zárást követően is, örökkévalóságnak tűnik. Az acéllemez lapradiátorok minden gyártótól csomagolva (sarokvédő, kartonpapír, zsugorfólia) kerülnek ki, ami védi a fűtőtesteket a kismértékű mechanikai behatásoktól, és rövid ideig a nedvességtől is. Arra azonban gondolni kell, hogy a fólia alá könnyen beszivárog a víz, viszont el már nehezen távozik. Az ily módon "bedunsztolt" radiátor hamarosan rozsdásodni fog, ami becsomagolt állapotban nem mindig észre- vehető. Ezért a termék átvételekor nem árt meggyőződni arról, hogy a fólia alatt van-e páralecsapódás. Amennyiben ilyen páralecsapódás észlelhető, fennáll a lehetősége annak, hogy a csomagolás alatt, a radiátor külső bevonatán kezdődő korrózióra utaló rozsdafoltok vannak.
Végül arról is szóljunk néhány szót, milyen előnyöket rejt magában a beépített, vagy másképen rejtett szelepes radiátorok alkalmazása. Ezek mindegyike alsó csatlakozású és a hagyományos - egyoldali felső-alsó - radiátorbekötést valósít meg, egy erre a célra kifejlesztett radiátorszelep segítségével. A gyártók majd mindegyike légtelenítő és ürítő szerelvénnyel is ellátja termékét. Azonban vannak olyan gyártók is, akik különböző szelepegységeket kínálnak termékeikhez, ezeket a helyszínen kell készre szerelni. A "rejtett szelepes" fűtőtestek általában jobbos (alapkivitel) és balos csatlakozással is rendelhetők. Vannak úgynevezett középsőcsatlakozású radiátorok is. Ám ezek kialakítása is más és más. Talán a "leguniverzálisabb" az a műszaki megoldás, amelyek minden változatának középen alul és a faltól azonos távolságra van a csatlakozási pontja, valamint a szelepoldal is felcserélhető. Ez az egyedülálló műszaki megoldás lehetőséget biztosít a fűtésszerelésre abban az esetben is, ha nem ismert a radiátor szükséges teljesítménye. Ezen fűtőtestek mindegyike egyenes vagy sarokkivitelű csapblokk, ill. egycsöves elosztó alkalmazásával egyaránt beépíthető két-, illetve egycsöves fűtési rendszerbe. Az ilyen "készre szerelt" fűtőtest szerelése gyorsabb és egyszerűbb a hagyományos - négy 1/2"-os csatlakozású - radiátorokéhoz képest. További előnyt jelent az is, ha szerelési sablon alkalmazását is kínálja a gyártó. Ezzel megvalósul nagyon sok szerelő álma, hiszen a sablon alkalmazása rendkívül sok előnyt jelent, elsősorban saját maga számára. Vegyük sorra ezen előnyöket:
1. A radiátor megvásárlása nélkül, a sablon segítségével gyakorlatilag azonnal megkezdheti a fűtési rendszer szerelését, hiszen a sablon megfelelő eleme teljeskörűen helyettesíti az alkalmazni kívánt beépített szelepes radiátort. A megfelelő szerelvény - kétcsöves csapblokk vagy egycsöves elosztó - sablonhoz rögzítésével teljeskörűen megszerelhető a fűtési rendszer, és még a rendszer nyomáspróbája és a fűtési csővezetékrendszer átmosása is elvégezhető. Csak "zárójelben" jegyzem meg, hogy nagyon sok kazángyártó is kínálja a sablonnal történő szerelés előnyeit.
2. A radiátort helyettesítő sablon mechanikai sérülés elleni védelmet nyújthat a falból, illetve a padlóból kiálló lágy csővezetékek részére. A szándékos rongálás ellen természetesen ez sem véd.
3. A helyiségek festése miatt nem szükséges a radiátorok leszerelése és biztonságos helyen történő tárolása, majd a festést követően visszaszállítása és felszerelése, hiszen azok még mindig biztonságos helyen, a kereskedőnél vannak. Sajnos nem csak a leszerelés, szállítás és visszaszerelés következtében elszenvedett esetleges sérülések veszélyeztetik a radiátorokat. (Ugye, egy véleményen vagyunk a tekintetben, hogy sérült radiátort nem etikus és talán nem is olyan egyszerű átadni az üzemeltetőnek.) Márpedig a helyiségek festése miatt leszerelt, elszállított, tárolt és visszaszállított radiátor ugyancsak sérülésnek van kitéve. Ismert olyan eset is, amikor rendőrségi irodaház építési raktárából tűnt el rejtélyes módon mintegy 80 db radiátor.
Még néhány gondolat olyan tulajdonságokról, melyeket érdemes figyelembe venni az acéllemez lapradiátorok kiválasztásánál. Mik is az acéllemez radiátorok minőségének legfőbb ismérvei?
Az egyik az alapagyag minősége és az alkalmazott lemez vastagsága. Ezt és még nagyon sok mindent az MSZ-EN 442-es szabvány egyértelműen meghatározza. Az egyes termékek minőségét alapvetően az határozza meg, hogy a gyártás során a fenti szabványban megfogalmazottaknak eleget tesz-e a gyártó. Ennek igazolására alapvetően a CE jelzet és a "Szállítói megfelelőségi nyilatkozat" hivatott az Európai Unióban. Ezek szükséges és egyben elégséges feltételei is a magyarországi forgalmazásnak. Tehát kérjék ezen bizonylatokat vagy azok másolatait a termékek megvásárolásánál. A gyártás ellenőrzésére egyéb tanúsítások léteznek, melyek megléte erősítheti az egyes gyártók piaci helyzetét, a termék hosszú távú megbízhatóságát.
A radiátorok bevonata és azok minősége, színtartóssága is fontos szempont. Azonban hőteljesítményük talán a legfontosabb kérdés, ugyanis amikor fűtőtestet vásárolunk, tulajdonképpen hőteljesítményt veszünk. Azonos méretű radiátorok esetében igen nagy teljesítménykülönbségek is lehetnek. A radiátorok ára közötti különbség általánosságban az 5-6%-ot nem haladja meg, míg a hőteljesítmény-különbség akár 17% is lehet. Tehát fontos szempont kell legyen ez, különösen az alacsonyhőmérsékletű fűtési rendszerek egyre szélesebb körű elterjedése miatt is, mivel - ebben az esetben - fokozottan jelentkezik az árdifferencia is az egyes termékek között.
A garanciáról, a jótállási jegyről és a fogyasztóvédelemről
A Magyarországon érvényben lévő törvények értelmében az acéllemez lapradiátorokra 3 év garanciát kell adni. Ugyanakkor garanciajegyet (jótállási jegyet) is kell adni a felhasználónak. A garanciajegy formai, tartalmi követelményeit, valamint a reklamáció bejelentésének és ügyintézésének menetét szintén törvényi előírás szabályozza. A magyar piac érdekes jelensége, hogy szinte soha nem lehet találkozni olyan esettel, hogy az esetleges reklamáció alkalmával a garanciajegy "előkerülne". Ugyanakkor egyes gyártók, ill. azok magyarországi képviselői szinte versengenek egymással a termékre adott garancia éveinek számával. A legtöbb nyugat-európai országban az acéllemez radiátorokra 2-3 évet adnak a forgalmazók. Nálunk 12 éves garancia is van egyes termékekre. Másfél évtizedes szakmai tapasztalatom alapján elmondhatom, hogy a gyártási okokra visszavezethető meghibásodások - melyekre a garancia érvényes - a fűtési rendszer üzembe helyezésével egy időben, de néhány hónapon belül biztosan megmutatkoznak. Ezért teljesen értelmetlennek tűnik a garanciális idő ily mértékű kiterjesztése. Az egy éven túli meghibásodásokat, az esetek 99%-ában, nem a nem előírások szerinti szerelés, kivitelezés, ill. üzemeltetés okozza. Ennek "bizonyítása" több éves üzemeltetés esetén nem egyszerű feladat. A "bizonyítás" lényege ilyen esetben nem elsősorban az, hogy ne kelljen cserélni a meghibásodott radiátort, hanem inkább azért fontos, hogy a feltárjuk a meghibásodás okát. Amennyiben ez nem történik meg, a rendszer további radiátorai és egyéb rendszerelemei is károsodhatnak. Azzal a tudattal nehéz "együtt élni", hogy nem tudható, mikor melyik radiátor lyukad ki, melyik rendszerelem hibásodik meg.