Jó időben: ablakcsere!
2012/9. lapszám | Roux Kevin | 2430 |
Figylem! Ez a cikk 13 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Még itt a jó idő, és bizony sokan ilyenkor állnak neki a régi nyílászárók cseréjének. A 30-40 éves, duplaszárnyas faablakok helyére szép, új műanyagok kerülnek. Ezután nem kell már télen az ablakszárnyak közé a nagymama által varrt hurkapárnát betenni hőszigetelésként. A ház fűtése takarékosabb lesz, hiszen ezek a modern ablakok, ajtók már nagyon jól szigetelnek. Vannak, akik egyúttal a falakat is leszigetelik, a tetőt is felújítják, és ezzel kész is, teljes a védelem hideg, meleg ellen egyaránt.
De nem felejtkeztünk el valamiről? Az utóbbi években már köztudottá vált, hogy a házat, lakást nem szabad ily módon bedunsztolni. Sok lakás, amit az elmúlt években újítottak fel a jobb körülmények megteremtésének reményében, küzd a párásodással és penészesedéssel. Az ember nem lehet elég körültekintő, és a megfelelő anyag-, szakemberválasztás mellett még a technikára és a „mellékes” dolgokra, a végeredményre is gondolni kell.
Jó lenne olyan szakit találni a munkálatokhoz, aki széles körű tudásával, tapasztalatával és leleményességével segíteni tudja a megbízót abban, hogy az megértse, mire miért van szüksége, és hogy befektetett pénze mi módon térül meg. Egyre jobban előtérbe kerül a szellőzés fontossága. Meddig és miként lehet vajon fokozni a hőszigetelés mértékét úgy, hogy az ember utána levegőt is kapjon a lakásban? Nos, míg a régi, elvetemedett ablak résein keresztül vígan járt a levegő, addig a modern ablakoknál ezt mesterségesen szükséges megoldani. Hogyan? Erre is léteznek találmányok: a légbevezető készülékek. Mivel mostanában igencsak megszaporodtak a penészirtásra szakosodott vállalkozások, sokakhoz eljutott a hír a légvezetők beépítésének szükségességéről.
Már az elején meg kell előzni az állagromlást, és gondolni kell a lakók higiéniájára. Nem jó mindent hermetikusan lezárni, és ahol páraelszívás is van a konyhában, fürdőben, ott logikus, hogy levegő-, oxigén-utánpótlás is szükséges. Az ablakgyártók egyre gyakrabban szerelnek fel légbevezető készüléket automatikusan az ablakra. Panelprogram keretében vagy társasházak felújításánál is egyre többször gondolnak ennek fontosságára, és kérnek a forgalmazóktól árajánlatot. Korábban sem volt teljesen ismeretlen ez a témakör, mert a gázkészülékek működési engedélyéhez szükséges volt megfelelő hatásfokú légbevezető, ez esetben általában faláttöréssel.
Légbevezető viszont ablakra szerelhető kivitelben is kapható, olyan, amely kifejezetten a lakás átszellőztetésére, a modern építési elemek kiegyensúlyozására szolgál. Ma már több gyártó is jelen van a magyar piacon, és a széles hatásfok-, tudásbeli, design-palettán árban is ki-ki talál a pénztárcájának megfelelőt. A legegyszerűbbtől a legszuperebb, páraérzékelős, önműködő, extra hangszigeteltekig minden kapható. Általában a fix léghozamú és nem lezárható készülékek javasoltak a gáz- és egyéb tüzelőberendezések oxigén-utánpótlásához, a gáztervező által meghatározott hatásfokban.
Lakásszellőzés megtervezéséhez hozzáértő tervezőhöz fordulhatunk, vagy a légbevezetőt forgalmazó márkaképviseletek mérnökei is tudnak alaprajz, egyedi kérések, problémák alapján tervet, árajánlatot készíteni és tanácsot adni. A lakás szellőztetésére a higroszabályozós kiviteleket szerencsés beépíteni. Ezek a levegő relatív páratartalmát érzékelve és a légnyomáskülönbség elvén önműködően nyitják vagy zárják a levegő beáramlását az optimális mértékben.
A „nyugat” országokban a lakásszellőztetéssel már régóta normaszinten, kiemelten foglalkoznak. Nálunk, bár már ismert a fogalom, még mindig azt mondhatjuk, hogy csak gyerekcipőben jár a megvalósítás. Nem lehet elégszer hangsúlyozni ennek fontoságát! Ha ablakcsere, akkor levegő-utánpótlás, hogy az újban vagy felújítottban nyugodtan fellélegezhessen.
Lakásszellőzés megtervezéséhez
hozzáértő tervezőhöz fordulhatunk, vagy a légbevezetőt forgalmazó márkaképviseletek mérnökei is tudnak alaprajz, egyedi kérések, problémák alapján tervet, árajánlatot készíteni és tanácsot adni.