Szerelősínek használata a gyakorlatban
2014/1-2. lapszám | Bihari Tamás | 2602 |
Figylem! Ez a cikk 11 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A Magyar Épületgépészet idei Napján meglátogattuk a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem DCS épületének laboratóriumát. Ott látható az a hallgatók számára készített mérőelrendezés, melynek szerelősínekből álló tartószerkezetéről lesz most szó.
A tartószerkezet kialakításánál figyelembe vett fontosabb szempontok:
- Első nyilván a mérendő berendezés – csővezetékek, szivattyúk, szerelvények stb. – megfelelő rögzítése, tartása.
- Gondoljunk a jövőre: az utólagos módosítások, bővítések végrehajtása legyen egyszerű.
- Nem utolsó sorban: a használat és az átalakítások biztonsága.
Az önhordó keretszerkezet külső – a kezelők oldalán lévő – felületén helyezkednek el a mérés során használatos eszközök tartói, a belsejébe pedig a keretet egybefogó alkatrészek kerültek (1. kép). Ez a meggondolás a későbbiekben történő, esetleg óvatlanul átalakítást végző személy biztonságát védi. A pirosra festett osztó és a rajta levő eszközök súlyát a konzolos tartók viselik. A magasabban elhelyezett bilincsek már csak „kibillenés” ellen tartanak, sokkal kisebb teher jut rájuk, vagyis a tartószerkezet igénybevételét megosztottuk: a nagyobb igénybevételt az erősebb konzolokra (2. kép) bíztuk, a többi helyekre megfelelnek vékonyabb anyagú tartók is (3. kép). Ezt a megoldást a hétköznapokban is gyakran alkalmazzuk.
A szerelősínes rendszerek célszerűen kialakított alkatrészeinek segítségével a rögzítési pont a tér bármely irányában igény szerint elhelyezhető, elmozdítható. A már meglévő alaptartóra utólag könnyedén elhelyezhetők a bővítéshez, átalakításhoz szükséges elemek. Itt is történt ilyen: függesztés egy szeglet felhasználásával (4. kép), illetve több vezeték megfogása közös tartóval (5. kép).
A sínek és kiegészítő elemeik használatával szinte minden szerelési feladat megoldható. A munka gyors lesz, az eredmény esztétikus, a szerkezet később is könnyen módosítható. Szakmai támogatásról – igény esetén – a termék forgalmazója gondoskodik.