Öblítés okosan
Geberit falba rejtett tartállyal
2016/7-8. lapszám | támogatott cikk | 12 552 |
Figylem! Ez a cikk 8 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A WC-k öblítéséhez egyre kevesebb vizet használunk, ami nagy jelentőségű a víztakarékosság szempontjából. A modern épületgépészet pedig biztosítja, hogy így is minden a legjobban működjön.
Ma Európában minden ember átlagosan 18 liter vizet használ el naponta a WC-öblítéséhez. 50 évvel ezelőtt ez a szám mintegy 70 liter volt. Az öblítéshez használt vízmennyiség nagymértékű csökkenése az épületgépészet területén elért előrelépéseknek köszönhető. Ennek a fejlődésnek a kialakulásához és a széles körben történő elterjesztéséhez a Geberit, mint a világ egyik piacvezető gyártója döntően hozzájárult.
Az 1960-as években egyetlen öblítéshez még körülbelül 12 liter vizet használtak el. Az öblítés/stop funkció, majd a kétmennyiséges öblítés bevezetésével a Geberit azt a lehetőséget kínálta fel a fogyasztóknak, hogy az öblítéshez használt víz mennyiségét minden esetben saját maguk határozhatják meg. Ugyanakkor az öblítésenként rendelkezésre álló maximális vízmennyiséget fokozatosan csökkentették. A kettős öblítési mennyiséggel rendelkező öblítőtartályokat a Geberit már jó néhány éve olyan gyári beállítással szállítja, amelynél a nagyobb öblítési mennyiség 6 liter, a kicsi pedig 3 liter. Ezeket a beállításokat egy szakember bármikor megváltoztathatja, így az öblítési mennyiség még tovább csökkenthető. Az öblítéshez használt vízmennyiség fenntartható optimalizálása csak úgy valósulhatott meg, hogy a WC-öblítést egy teljes rendszerként értelmeztük, amelyet az öblítőtartálytól kezdve egészen a közcsatornába kötött kivezetésig különböző komponensek alkotnak. Így például az öblítőtartály és a WC-kerámia közötti csatlakozást áramlástechnikailag optimalizálni kellett ahhoz, hogy a WC-csésze öblítése 6 liter vízzel is megfelelő legyen.
A megfelelő öblítési kapacitás eléréséhez a WC-kerámia belső geometriája és felületi tulajdonságai szintén nagyon fontosak, hiszen minimális vízmennyiség mellett nem minden kerámia nyújt optimális eredményt. A Geberit kínálatában levő WC-kerámiák és -tartályok mind hatékonyan működtethetők egymással, legyen az akár az új márkáinkhoz tartozó Kolo vagy Keramag WC-csésze, vagy akár egy Geberit AquaClean higiéniai berendezés.
Az öblítési mennyiségek optimalizálásával a szennyvízelvezető csövek helyes méretezése is egyre fontosabbá válik, ugyanis ha ezek túl nagy mérettel rendelkeznek, akkor a 6 liternél kisebb vízmennyiség nem biztosítja a csövek megfelelő kiöblítését. Az öblítési mennyiség további, drasztikus csökkentése laboratóriumi körülmények között már régóta lehetségessé vált, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a kétmennyiséges öblítés gyári beállításai a legtöbb esetben pont megfelelők, és ezzel az egész rendszer kiválóan működik.
A Geberit öblítési technológiája a hatékony vízgazdálkodás minden követelményének megfelel, ezért a világ minden táján előszeretettel használják, zöld épületekhez is.