Fűtési rendszerek hidraulikai nyomáskiegyenlítése családi és társasházakban
2016/3. lapszám | Németh Roland | 7419 |
Figylem! Ez a cikk 9 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Bizonyára sokat hallottunk a hidraulikus nyomáskiegyenlítésről, de hogyan is működik? Mikor lehet használni? Mi az előnye? Megéri?
Egy új építésű épületnél nem is gondolkodnánk azon, hogyan tehetnénk minél energiahatékonyabbá, könnyen szabályozhatóvá fűtési rendszerünket. Egy régi rendszernél már többváltozós a problémakör. Hőszigetelés? Nyílászáró-csere? Átépítés? Felújítás, esetleg rendszercsere? Kazáncsere? Megújuló energia? Termosztatizálás? Hát igen, sok megoldás van, melyek alkalmazásának elsősorban pénztárcánk szab(hat) határt. Melyik a legolcsóbb, mégis a legjobb megoldás, amitől azonnali eredmény várható? Röviden a válasz: a rendszer szabályozhatósága (2. ábra).
1. ábra Radiátorszelep metszete
2. ábra Hidraulikailag beszabályozott rendszer
3. ábra Beszabályozatlanfűtési rendszer
Bizonyára találkoztunk már olyan rendszerrel, ahol vannak alul- és/vagy túlfűtött helyiségek. Mi volt korábban az általános kivitelezői hozzáállás? Családi ház fűtését nem kell tervezni! „Kiköbözték", aztán feltettek az ablakhossznak megfelelő radiátort, és ha már szabályozni is szerették volna a fűtést, javasolták a termosztatikus radiátorszelepet is. Milyen következményei vannak, voltak az ilyen elgondolás alapján megvalósult épületeknek? Sípoló, fütyülő áramlási zajok a radiátorszelepeken (200 mbar/2mvo feletti radiátorszelep-nyomásesés esetén). Nagy menynyiségű hőhordozó közeget keringtetünk, feleslegesen. A beszabályozatlan torlókat, viszszatérő szabályozó szelepeket (golyós csapokat) teljesen nyitva hagyták, ezáltal először a kazánhoz legközelebbi radiátor melegedett fel, és szépen sorban a többi is, ami azt eredményezheti, hogy a rendszer az üzemszüneti vagy részterheléses üzemmódból a névleges teljesítményét lényegesen hosszabb idő alatt éri el. Ez hideg időben alulfűtést, átmeneti időben túlfűtést eredményez (3. ábra).
Hiába a szuper kazán, szuper időjárásfüggő szabályozás, ha a rendszer beszabályozatlan.
A cikk még 5 096 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.