A talajhő hasznosítása családi házak szellőztető berendezéseinél
2017/4. lapszám | Perlaki László | 2232 |
Figylem! Ez a cikk 7 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A lakóterek szellőztetésére mind gyakrabban alkalmazzuk a hővisszanyeréses szellőztetőrendszereket. Ezekkel kapcsolatosan a talajhő felhasználása sokszor igényként merül fel az építtetők részéről a rendszer fagymentesítésével vagy utófűtésével összefüggésbe hozható költségcsökkentés érdekében.
Miként a beltéri szellőztetőrendszernek, a talajhő hasznosításának is sok előfeltétele van ahhoz, hogy egyáltalán alkalmazható legyen, illetve ha a feltételek egy része azt lehetővé teszi, akkor gazdaságos is legyen az alkalmazásuk. Ezt a kérdéskört próbálom meg jelen írásomban körbejárni a talajhő hasznosításával kapcsolatosan.
Előfeltételek
A talajhő alapvetően két forrásból nyerhető: a felszínközeli talajrétegek által begyűjtött napenergiából, illetve a mélyebb rétegek geotermális energiájából. A két hőforrás kiaknázása más-más berendezéseket tesz szükségessé.
A legegyszerűbb és legkevésbé költségesnek tűnő megoldás a betárolt napenergia felhasználása. Ebben az esetben a föld adott teleknyi része, melynek tulajdonát magunkénak mondhatjuk, mint egy hatalmas napkollektoros rendszer működik, ahol nincs szivattyú, vezérlés, csőrendszer, kollektorok, tároló, mert mindezt egyben képezi az anyaföld, mely egy hatalmas, lomhán működő energiaakkumulátor. Ebből azonban azonnal következik sok-sok olyan követelmény, amelyre a telek vásárlásakor általában nem gondolunk:
Ideális lenne egy szép, nagy kiterjedésű, déli fekvésű domboldal, amelyen csak fű nő. Jó lenne, ha a földszelvény jól megmunkálható (ásható) lenne legalább 4-5 m mélységig. Kívánatos lenne, hogy a talaj ezen keresztmetszetében a talajvíz szintje 2 m mélységtől stabil legyen, és talajvíz-áramlás is lenne. Jó lenne, ha az építendő házat úgy lehetne beilleszteni a területbe, hogy nagy és egybefüggő területrész maradna árnyéktól és betonburkolattól mentes.
Ha mindezekre már a telekvásárláskor gondoltunk, akkor az építtetőnek még ismernie kéne az országos és a helyi építési törvények előírásait, hogy a beépítés során a talajhő kinyeréséhez szükséges berendezéseket megfelelően lehessen majd elhelyezni. Általában ezek azok az ismeretek, információk, melyek vagy nem ismertek, vagy szükségességük fel sem merül az építtetőben a telekvásárlás izgalmi állapotában.
A cikk még 15 667 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.