BIASI TURBO: I love gyűjtőkémény!
2017/1-2. lapszám | támogatott cikk | 17 637 |
Figylem! Ez a cikk 7 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Környező uniós országokban, ahol az ErP szent tehene szintén érvénybe lépett, igen furcsa reakciók láttak napvilágot.
Csehországban és Szlovákiában a tiltó rendelet után 16 hónappal is előkerülnek, nem is kis mennyiségben zárt égésterű, hagyományos készülékek. Érdekes. Romániában a legnagyobb hazai gyártó például magasról tesz arra, hogy van ilyen rendelet, és ugyanúgy gyártja és forgalmazza tovább a készülékeket a hazai piacon. Felteszem a kérdést: és ki bünteti meg ezt a gyártót közel másfél év elteltével? Elárulom: senki.
Viszont Romániában szinte nem létezik nyitott égésterű készülék. Nem úgy nálunk, ahol újra reneszánszát éli a nyílt égésterű kazánok telepítése, természetesen szigorúan gyűjtőkémény-rendszerekre. „Hát persze”. Én például egy háromezer fős zsákfaluból származom. Véleményem szerint ebben az évben ott is legalább 25-30 „gyűjtőkémény” létesült.
Viszont az iróniából szerintem éppen elég ennyi, és komolyra fordítva a szót, nézzük meg, mi történik azokon a gyűjtőkéményeken, ahol jelenleg hagyományos zárt égésterű (turbós) készülékek működnek. Vegyünk például egy 5 lakásos társasházat, ahol van 5 turbós készülékünk. Ezek szinte minden esetben kombinált üzeműek. Használati melegvízüzemben nincs is semmi baj, hiszen a leadott teljesítmény a működés 70%-ában magas égéstermék-hőmérsékletet eredményez. De mi történik fűtési üzemmódban?
Mivel hagyományos kazánról van szó, és a lakás mérete átlagban 50 m² körül van, és arra kellene nem több, mint 6-7 kW teljesítmény, viszont a kazán maximális teljesítménye nem csökkenthető papíron 9 kW alá, a valóságban egy magára adó szervizes egy hagyományos kazán teljesítményét soha nem veszi le a gázszelepen 12 kW alá, hiszen rövid időn belül a presszosztátot és a ventilátort összekötő szilikoncső kondenzátumvízzel lenne tele, és a készülék szétkapcsolna. Mivel ezek a készülékek hiába hagyományos turbósak, attól ők még szépen kondenzálnak a kéményben, mely kondenzátum gyorsan el is párolog. Mivel a teljesítményigény ennyire alacsony, a kazán pedig képtelen 12 kW alá menni, ezért a jelenség az, hogy a készülék 5 percenként ki-bekapcsol a túlzott teljesítményleadás miatt, és ezért az égéstermék-hőmérséklet a bemenő 4-5 mbar (ami 10-12 kW-nak felel meg) gáznyomásból alakul ki, és nem 9-11 mbar-ból, ahol maximális teljesítményen (24 kW) menne a készülék.
A megoldás a BIASI TURBO névre hallgató kondenzációs gázkészülék, 24-28 kW-os teljesítményben, kombi és fűtő változatban. Hiszen mire van szükségünk? Arra, hogy a kilépő égéstermék-hőmérsékletet figyeljük, hogy az semmiképp ne csökkenjen 60 °C alá, és lehetőleg a kilépő ne emelkedjen 85 fölé, mert akkor már nem felel meg az ErP követelményeinek.
A készülékben két hőcserélő található. Az egyik a hagyományos, a másik pedig egy olyan kondenzáló hőcserélő, amely a hatásfokot ErP szintre emeli. A keringtető szivattyú szintén ErP rendelet szerinti.
A készülék atmoszferikus turbós, de a már korábban piacon lévő full kondenzációs BIASI kazánok, az INOVIA és a RINNOVA is az égéstermék-modulációra figyeltek. Éppen ezt teszi a TURBO is! B oszályú, ErP által elfogadott termékről van szó, ami tökéletes gyűjtőkéményekre. Ezt a készüléket a szakma talán félkondenzációsként tudná definiálni, ami éppen csak nem engedi, hogy alacsony legyen a kilépő égéstermék hőmérséklete.
A készülékben két hőcserélő található. Az egyik a hagyományos, a másik pedig egy olyan kondenzáló hőcserélő, amely a hatásfokot ErP szintre emeli. A keringtető szivattyú szintén ErP rendelet szerinti. Időjárásfüggő szabályozással és többkörös fűtésvezérléssel is kapható.
A beüzemeléskor a szervizes dönti el, hogy mekkora legyen a kilépő égéstermék hőmérséklete. Ezért a kazán alumínium (welcome back) és PPS rendszerrel is szerelhető, így a készülékhez alumínium vagy PPS indítóidom is rendelhető. Tehát gyűjtőkéményre tökéletes megoldás, és egyedi turbós készülékek cseréjére is kiváló! Olaszországban ezen készülékek telepítése hagyományos gyűjtőkéményekre mindennapos.
Részletek: www.biasigroup.hu vagy www.facebook.com/biasihungaria