Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Fűtéstechnika

Gyorsgőzfejlesztő

Gazdaságos „gőzkazán”

2019/4. lapszám | Biberika János |  7596 |

Figylem! Ez a cikk 6 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Gyorsgőzfejlesztő

A kazánok az élet minden területén biztosítják, hogy a kémiailag kötött energiát felszabadítva kinyerjük otthonunkban a hőenergiát. Azonban a kazánoknak van egy speciális szegmense, a gőzkazánok, ezen belül is a gőzfejlesztők, melyek ma már általában „csak” az ipar igényét elégíti ki, speciális „rétegzenét” képezve ezzel a gépészetben. Az alábbi cikk némi történelmet, konstrukciós összehasonlítást és ekonómiai elemzést tartalmaz, azaz megismerteti az olvasót a gyorsgőzfejlesztőkkel. Némi ízelítőt kapunk a gőzfejlesztők történetéből, műszaki fejlődéséből, és megtudhatunk pár dolgot a kialakításáról.

Még manapság is jelentős szerepet játszik a vízgőz az energiaátalakítási folyamatokban: a gőz nagyságrenddel több energiát képes szállítani, mint a folyékony víz, a telített gőz hőátadó képessége pedig a fázisváltozás közben nagyon jó: míg az energetikai gőzturbinák üzemeltetésekor a jelentős túlhevítést a minél nagyobb hőesés, és ezáltal kinyerhető mozgási energia miatt állítják elő, addig a hőátadási feladatokhoz a telített, száraz gőz a legjobb hőhordozó. Telített, száraz gőznek nevezzük, ha az összes rendelkezésre álló folyékony halmazállapotú vizet elpárologtattuk (ha további hőt közlünk vele, túlhevül): ilyenkor a telített gőz nagymértékben tárolja az elpárologtatásakor felvett energiát, ezért a vízgőzt a nagy energiaátadó képessége miatt előszeretettel alkalmazzák az iparban: lekondenzálódásnál a fázisváltozáskor igen jó a hőátadó képessége.

A cikk még 11 342 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 990 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1990 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9990 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

gőz