Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

HKLKlímatechnika

Kalandozások a komfortklíma és a technológiai hűtés határmezsgyéjén

2023/6. lapszám | támogatott cikk |  580 |

Kalandozások a komfortklíma és a technológiai hűtés határmezsgyéjén

Ha nem is minden nap, de azért rendszeresen szembe jöhetnek, és jönnek is olyan kérések, hogy a normál komfortcélú hűtési-fűtési igények mellett, van 1-1 speciális helyiség, ahol ~10-15 Celsius-fok közötti hőmérsékletet kellene biztosítani, épp csak néhány fokkal alacsonyabbat, mint a normál komforthűtési tartomány alsó határa. Ezek a helyiségek lehetnek például temperált raktárhelyiségek, (élelmiszer vagy vegyszer), palackozottbor-tárolók, éttermi vagy élelmiszeripari előkészítő vagy akár laboratóriumi helyiségek.

A probléma két részből áll. A komfortklíma-berendezések esetében a legalacsonyabb beállítható érték jellemzően 16 °C. A másik probléma, hogy 16 °C-nál alacsonyabb belső hőmérséklet tartása mellett a készülékeket nem tesztelték, és nem is ide méretezték. Könnyebb, egyenesebb út, ha megmondjuk, hogy a tárgyi feladatot komfortklíma-berendezéssel nem lehet hivatalosan megoldani. Erős kényszer alatt elképzelhető, hogy a levegőtermisztort fix ellenállással kiékelve, és egy külső termosztát jelét felhasználva a gépet felülvezérelve kényszerítsük idegen vizekre, még akkor is, ha ezzel esetleg elveszítjük a gyártói garanciát. Ebben az üzemelési tartományban várható, hogy jelentős teljesítménycsökkenéssel kell számolnunk, mivel a készülékben az elpárolgási célhőmérséklet és a belső levegő hőmérséklete közötti különbség, a ΔT jelentősen lecsökken.

Nincs lehetetlen, de hogy megéri-e a fentebb felvázolt „sufnituning”, azt mindenki döntse el maga. Mostanára a komfort klímaberendezés gyártókhoz is eljutott az ötlet, piaci igény, és már létezik hivatalos gyári megoldás a fent felvázolt igényekre. Komfortcélú klímaberendezések alkalmazhatóak 10 °C-tól felfelé temperált, hűtött helyiségek kiszolgálására.

A Hisense kereskedelmi monosplit berendezések HISENSE LCAC egyes dedikált kombinációi gyárilag alkalmasak, előkészítettek az úgynevezett DEEP COOL üzemmódra. Ezen kombinációk sajátossága, hogy míg a kültéri egységet a valós teljesítményigényre választjuk ki, a DEEP COOL alkalmazáshoz 1-2 mérettel nagyobb beltéri egységre van szükség a kültéri egységhez képest, hogy le tudjuk adni az igényelt, és a kültéri egység által biztosított hűtőteljesítményt. Ez a fentebb már említett okokból ered; a készülék elpárolgási hőmérséklete és teremhőmérséklet a „névleges” teljesítményre méretezetthez képest jelentősen közelebb vannak egymáshoz, a ΔT lecsökken, a konduktív hőátadás egyik alap összefüggése alapján. A kisebb ΔT korrigálható nagyobb hőátadó felülettel, hogy ne szenvedjünk el teljesítménycsökkenést.

Q = k × A × ΔT

A megfelelő hűtőberendezés mellett fontos az adott helyiség falainak és nyílászáróinak a hőszigetelő képességét is a feladathoz megfelelően választani.

klíma