Közhely, de a jó szakemberek képzéséhez nem elég az oktatási rendszer. Pusztán az iskolapadokban és a tanműhelyekben nem szerezhető meg a piacképes tudás és a korszerű rendszerek telepítéséhez, üzembe helyezéséhez és javításához szükséges tudás, és a duális rendszer sem biztosítja feltétlenüL az összes szükséges képességet. Néhány oldallal előbb már olvashattak egy cikket arról, milyen versenyeken csiszolhatják tudásukat a magyar fiatalok, most az egyik vezető klíma- és hűtéstechnikai gyártó mutatja be, miért tartja fontosnak a gyártói oktatást, és hogyan is zajlik ez náluk.
Az Európai Unió által főként a gáz és az elektromos áram vilagpiaci árának hektikus árváltozására adott válasza az úgynevezett REPowerEU, ami a 2019-ben elfogadott európai zöld megállapodással (Europen Green Deal) összehangban került kihirdetésre 2022. májusában.
Az új tervezetben a megújuló energiaforrások és az azok használatát elősegítő berendezések még a korábbinál is hangsúlyosabb szerepet kapnak a 2050-ig célul kitűzött klímasemlegesség elérésének útján. A dekarbonizáció érdekében megfogalmazott tervek szerint 2030-ra az Európai Bizottság 30 millió új hőszivattyú használatát szorgalmazza, amiből a következő öt évben már 10 millió szolgálatba is állhat.
Szakember is kell a tervhez
Az ambiciózus terv elérése azonban a hűtés/fűtés üzletág minden szereplőjét komoly kihívás elé állítja, mind a gyártás és az értékesítés, mind pedig a telepítés, a beüzemelés és a szerviz szemponjából. A magyar hőszivattyús piac a pénzügyi bizonytalanságból, a támogatások hiányából adódó megpróbáltatásokkal küzd és telepítői oldalról nem áll készen jelenleg a fent említett és a jövőben várható ugrászerű igények kiszolgálására.
A kialakult helyzet összetett, azonban annak megoldása főként a működőképes, versenyképes edukációs rendszer kialakításában rejlik. A megfelelő szakképesítés biztosítása mellett kiemelt feladat a meglévő és a leendő szerelői állomány egyetemes és gyártóspecifikus képzése. Előbbi esetben az alap-, az általános és a gyakorlati telepítési, elektronikai ismeretek megszerzése, míg az utóbbi esetben az egyes márkákra vonatkozó egyedi és speciális szaktudás elsajátítása a cél az időszakosan szervezett szakmai napok, workshopok és a gyártók által szervezett oktatások alatt.
Képzések közvetlenül a gyártótól
Az oszakai központú világcég hőszivattyús képzései immáron második éve várják a jelenlegi formában a termék iránt érdeklődő, a szaktudásukat bővíteni kívánó és a hosszútávú együttműködésre vágyó szakembereket. Elsődleges céljuk a hűtési és fűtési üzletág által akkreditált szerelői bázis kiépítése és gyakorlati képzése továbbá a hivatalos szervizközpont hálózat kiterjesztése/megerősítése.
Tudás két szinten
Az alapszintű (Basic) képzés során a hőszivattyúkkal kapcsolatos általános ismeretek, a termékválaszték, a telepítésre, beüzemelésre vonatkozó információk kerülnek áttekintésre, továbbá az IoT szerviz szolgáltatás, a gyors hibafeltárás és a jótállás-garancia is kiemelet figyelmet kap. Az oktatásokra a társaság weboldalán lehet regisztrálni és a budapesti Training Centerben kerülnek megrendezésre egy munkanap igénybevételével, legalább havi rendszereséggel. Az akkreditáció az érvényesség ideje alatt a hőszivattyúk hivatalos beüzemelését biztosítja a magyarországi szakemberek számára. A megszerzésének feltétele az előadás végére időzített vizsga teljesítése. Ennek hiányában a hivatalos beüzemelés nem engedélyzett, ami a garanciális ügyintézés visszautasítását eredményezheti.
Zajlik az elméleti oktatás
A haladó (Advanced) képzés azoknak a hőszivattyús tapasztalattal rendelkező szerelőknek szól, akik már több alkalommal is telepítették a gyártó berendezéseit és szeretnének elsősorban a tervezés, a vezérlés, a magasabb szintű remote és helyszíni hibafeltárás témakörében elmélyülni és tapasztalataikat megosztani a többi résztvevővel, kérdéseiket feltenni a gyártónak egy nyitott beszélgetés és erősen szakmai oktatás során. A jelentkezés elsődleges feltétele az F-gáz vizsga, másodsoron a levegő-víz hőszivattyús tapasztalat megléte.
A résztvevőknek a terepen is bizonyítaniuk kell
Életpálya és Pro Partner modell
Látható, hogy a társaság mélyen elkötelezett a fejlődés útján, ezért az akkreditált szerelőknek és Partnereknek az életpálya modell mellett egy Pro Partner programot is biztosít a kiemelkedő minőségű értékesítés, a hosszútávú együttműködés érdekében, ami az Európai Bizottság által a REPowerEU tervezetben megfogalmazott célok értelmében egy apró, de annál fontosabb lépés, hiszen a gyártókapacitások növelése mellett a szerelői állomány bővítése, oktatása és megtartása nemcsak a piaci szereplők szempontjából, hanem a vásárlóknak nyújtott magas szintű és minőségi termékek és szolgáltatások szempontjából is kiemelt feladat minden gyártó számára.
Képek forrása: Panasonic Marketing Europe GmbH / South-East Europe Branch Office