Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

FűtéstechnikaSzakmakörnyezet

Hőszivattyúk előfizetéssel

Egy svéd zöldenergia-startup érdekes modellel próbál befutni

2024/3. lapszám | Erdősi Csaba |  396 |

Hőszivattyúk előfizetéssel

Sokan szeretnének hőszivattyúra váltani, de többeket közülük elriasztanak a rendkívül magas kezdeti költségek. De mi lenne, ha a rendszer kiépítése egy fillér kezdeti költséggel sem járna, és beleértve a szervizelést is, a felhasználó valamilyen más konstrukcióban fizetné ki mindennek az árát? Egy svéd vállalat a Spotify és a Netflix konstrukcióját adaptálva egy előfizetéses modell elterjesztésén dolgozik. Ez nemcsak a végfelhasználóknak lehet kényelmes és megfizethető megoldás a hőszivattyús átállásra, de segíthet a légkörvédelmi, környezetvédelmi célok elérésében is.

Egy hőszivattyús rendszer kiépítése vagy egy már meglévő cseréje, de akár csak javítása sokkoló költségekkel járhat. A mai inflációs gazdaság miatt egyre több vállalkozó kínál minderre valamilyen finanszírozási konstrukciót, hogy a beruházást elérhetőbbé tegye a lakástulajdonosok számára. Ugyanis éppen az ár az egyik leggyakrabban emlegetett akadály a hőszivattyúk szélesebb körű elterjedésében. És nemcsak Magyarországon vagy Európában, hanem még az Egyesült Államokban is. A New York Times cikke szerint a hőszivattyúk telepítési üteme az USA-ban lelassult, mert sok lakástulajdonosnak kölcsönt kellene felvennie a beruházáshoz. Újabb bankhiteltől azonban az érintettek jelentős része meglehetősen tart, nem mellékesen annak következtében, hogy a hitelkamatok az elmúlt évtizedek legmagasabb szintjén, vagy annak közelében vannak.

Lehet más megoldás

A gépészeti ágazat történéseivel foglalkozó szakportál, az achrnews.com egy figyelemreméltó kezdeményezésre hívta fel a figyelmet nemrégiben. Cikkük szerint, egy svéd zöldenergia-technológiai startup, az Európában és az Egyesült Királyságban tevékenykedő Aira azon dolgozik, hogy a hőszivattyúkat a nagyközönség számára megfizethetővé tegye. Egy olyan előfizetéses módszert dolgoztak ki, amely a Spotify vagy a Netflix gyakorlatán alapul. A lényeg, hogy az Aira saját hőszivattyúkat szerez be, majd előfizetéses modellben értékesíti őket, 10 éves szervizgaranciával és havi díjjal, amely tartalmazza a telepítést és a karbantartást. És egy fillér előzetes előzetes költsége van a háztulajdonosnak.

Bíznak a sikerben

„Sok fogyasztó számára az első számú akadály a hőszivattyú vásárlásának és telepítésének magas előzetes költsége. Tehát ezt kiküszöböljük, és problémamentes, egyablakos ügyintézést biztosítunk” – nyilatkozta Martin Lewerth, az Aira vezérigazgatója a The Guardiannek adott interjújában. „Ha a hőszivattyú nem működik, javításra vagy karbantartásra van szüksége, az is a mi dolgunk” – tette hozzá.

A szakportál cikke kiemeli, hogy az Aira a lakossági fogyasztói szegmensben látja a zöld átállás előmozdítását. Az európai piacon a teljes szén-dioxid-kibocsátás 10%-a lakossági fűtésből származik. Az Egyesült Királyságban ez 16%, az Egyesült Államokban pedig 20%. A személygépkocsik elektrifikációjával összehasonlítva egy gázkazán cseréje kétszer olyan hatékonyan csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást, és csak a költségek 20%-át teszi ki. És még a köztudottan hideg telek mellett is Skandináviában sikereket ért el a hőszivattyúkra való átállás.

A britek szeretik

Az Aira 2023 végén, az Egyesült Királyságban való megjelenése óta eltelt időszakban erős keresletről számolt be az részéről, akik energiaszámláik csökkentését említették a hőszivattyú-előfizetési programhoz való csatlakozás legfőbb indokaként – még a környezeti előnyöket is megelőzve.

„Arra számítunk, hogy egy átlagos brit család 25%-ot takaríthat meg energiaszámláján, ha hőszivattyút vásárol” – mondta Daniel Särefjord, az Aira UK vezérigazgatója a The Yorkshire Postnak adott interjújában. „Ez nem lehet túl nagy tőkebefektetés; elérhető szolgáltatásnak kell lennie” – tette hozzá.

Itthon is mehetne?

Az Aira az elkövetkező 10 évben 300 millió font befektetését, 8000 új munkahely létrehozását és több mint egymillió hőszivattyú telepítését tervezi az Egyesült Királyság otthonaiban. A vállalat megvásárolta a sheffieldi székhelyű All Seasons Energy-t, és egy új akadémia megnyitását tervezi, hogy több száz hőszivattyú-szerelőt képezzen ki, akik a régiót szolgálják majd ki.

Magyarországon egyelőre ilyen konstrukcióról nem hallottunk. Ugyanakkor idehaza is megjelentek már olyan kezdeményezések, amelyek nem megvásárlásra, hanem rövid vagy hosszú távú bérlésre kínálnak hőszivattyút.

hőszivattyúkereskedelemköltségek