Az biztos, hogy a környezeti kényszerek a tiszta, vagy a jelenleginél sokkal tisztább fűtési megoldások irányába mozdítják el az épületgépészetet. A világ nyugati felén az elektrifikáció, vagyis a hőszivattyús megoldások felé billen a mérleg nyelve, de nincs ez mindenhol így. Ázsiában jelentős fejlesztések folynak a tiszta, zöld hidrogén fűtési célú felhasználására. Mi sem mutatja ezt jobban, mint hogy Dél-Koreában bemutatták a világ első hidrogénüzemanyag-cellával működő lakóépületét. A hidrogén felhasználásával a létesítmény hőt és áramot állít elő csökkentett környezeti hatással.
A világ első „hidrogén-lakóháza” Ulsanban, Dél-Koreában épült meg, és júniusban adták át. A 437 bérlakásból álló Yuldong-With-U lakókomplexum teljes hő- és áramellátását hidrogénüzemanyag-cellák biztosítják. Az épület négy hónapja üzemel, és a város mint tulajdonos az üzemeltetési tapasztalatokat kiértékelve hamarosan döntést hoz arról, hogy milyen áron értékesítik majd a hidrogénnel termelt hőt és áramot. Júniusban a Yuldong-With-U lakóházak 840 MWh áramot termeltek, amely a hagyományos közüzemi számlák szerint 150 millió wonba (mintegy 38 millió forintba került volna.
A lakókomplexum 437 bérlakásból áll
Üzemanyagcellák a háztetőn
A létesítmény ipari melléktermékként előállított hidrogént használ, amelyet egy 10 km hosszú vezetéken szállítanak oda. Az épületkomplexum tetején három, nagy méretű üzemanyagcellát helyeztek el, amelyek óránként 1,31 megawatt áramot termeltek 51 kg hidrogén felhasználásával. Ez elegendő arra, hogy egy négyfős háztartásnak egy hónapra elegendő áramot biztosítson. A folyamat során keletkező hőt is hasznosítják, amit egy 40 tonna kapacitású hőakkumulátorban tárolnak. A felmelegített víz hőmérséklete elérheti a 70 °C-ot, amelyet közvetlenül a lakásokba szállítanak a fűtéshez, így biztosítva az összes termelt energia hatékony felhasználását – számolt be a FuelCellWorks.
Megnövelt hatékonyság
Az üzemanyagcelláknak számos előnye van a hagyományos égésen alapú technológiákkal szemben. Az üzemanyagcellák ugyanis képesek közvetlenül elektromos energiává alakítani a kémiai energiát, hatékonyságuk így akár a 60 százalékot is meghaladhatja, ráadásul a folyamat közben felszabaduló hő is felhasználható.
Így működik
Egy üzemanyagcella két elektródából – egy negatív (anód) és egy pozitív (katód) elektródából – áll, amelyek egy elektrolit réteget fognak közre. Az anódhoz egy üzemanyagot, például hidrogént vezetnek, míg a katódhoz levegőt. Egy hidrogén üzemanyagcellában az anódnál egy katalizátor a hidrogénmolekulákat protonokra és elektronokra bontja, amelyek eltérő útvonalon haladnak a katód felé.
Az elektronok egy külső áramkörön keresztül haladnak, elektromos áramot hozva létre. A protonok az elektroliton keresztül a katódhoz vándorolnak, ahol egyesülnek az oxigénnel és az elektronokkal, így vizet és hőt hoznak létre.
Hiderogénüzemanyag-cella
Költséghatékony áramtermelés
Ulsan városának egyik tisztviselője szerint tervek vannak arra vonatkozóan, hogy módosítsák az elektromos ellátásról szóló törvényt, hogy lehetővé váljon, hogy a lakók közvetlenül hozzáférjenek a költséghatékony áramhoz. Azonban szabályozási problémák miatt a hidrogénnel termelt áramot jelenleg a Korea Electric Power Corporationnek értékesítik, így a lakók egyelőre csak a kapcsolt hőtermelés előnyeit élvezhetik. A cél az, hogy teljes mértékben megvalósítsák a 100%-ban szénsemleges lakókomplexum vízióját, amely környezetbarát életet biztosít a városi környezetekben.