Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Vízellátás

Vízórák cseréje

Mi a különbség a munka elvégzése és a beüzemelés között?

2024/10. lapszám | Erdősi Csaba |  552 |

Vízórák cseréje

Egy mellékvízmérő lecserélése nem túl bonyolult feladat egy szakember számára, sőt, egy kis műszaki érzékkel rendelkező „civil” is minden további nélkül meg tudja csinálni. Fontos azonban tudni, hogy hiába készült el a munka, a beüzemelés már egészen más „tészta”, arra csak a vízművek hivatalos, leszerződött partnere jogosult.

Ahogyan arról már olvashattak az online kiadásunkban, a Fővárosi Vízművek közleménye szerint olyan cégek hirdetik magukat a társaság hivatalos partnereként, amelyek valójában nem is azok. Mint írják, felbukkantak olyan vállalkozók, akik magukat a vízművek szerződött partnerének kiadva elvégzik ugyan a cserét – sok esetben ráadásul még azt is hibásan –, de amíg a valódi partnereik a hivatalos üzembe helyezésre is jogosultak, a csalók nem. Ez pedig a megrendelő számára többletköltséget eredményez, miközben ő gyanútlanul abban a tudatban van, hogy a kifizetett összeg a teljes munkafolyamatot fedezi.

A mellékvízmérő cseréjére egyébként elvégezhető

  • a vízművek szerződött partnereink segítségével,
  • a szabad kapacitások függvényében a vízművek szakemberei által,
  • független vízszerelő megbízásával,
  • vagy saját kezűleg.

A két utóbbi esetben az üzembe helyezést külön kell megrendelni a társaságtól, és ilyenkor ezért külön díjat számítanak fel.

Az óracsere lehetséges okai

Mérőcsere lehetséges okai lehetnek, hogy az adott évben lejár a mérő hitelessége, meghibásodott a mérő (hibásan mér), vagy lejárt a mérő hitelessége, ráadásul az ügyfél szerződése is lejárt, de szeretné a számlázást újraindítani.

A mellékmérők hitelességi ideje 8 év, azaz a mérő a hitelesítésének évében, és utána még 8 évig hiteles, ha a hatósági plomba sértetlen és megtalálható a mérőn. Ha a mérőn vagy előtte a vízvezetéken biztonsági záróelem is található, akkor a mérőt a szolgáltató már egyszer üzembe helyezte.

Ha a vízmérő több, mint 8 éve került hitelesítésre, nincs rajta a hatósági plomba vagy sérült, akkor a mérő nem hiteles, így a mérő cseréje vagy újrahitelesítése szükséges, függetlenül attól, hogy biztonsági záróelem található-e rajta vagy sem. Ha a vízmérő kevesebb, mint 8 éve került hitelesítésre, és a biztonsági záróelem (sárga műanyag) sértetlenül rajta van, akkor a szerződéskötés kezdeményezhető üzembe helyezés nélkül.

Ha a vízmérő hiteles, de nem található rajta biztonsági záróelem (sárga műanyag), akkor a szerződéskötés kezdeményezhető, a vízmérő üzembe helyezését kell igényelni.

A plomba a Mérésügyi Hivatal által felhelyezett, fém vagy műanyag hatósági záróelem vagy matrica, mely a vízmérő hitelesítési évét igazolja. A hitelesítés éve a plombán, a mérő előlapján, vagy a készüléken az újrahitelesítést igazoló matricán található.

Ha a plomba leszakad a mérőről, vagy megsérül, akkor a mérő nem minősül hitelesnek, függetlenül attól, hogy a hitelesség további feltételei (a mérő épsége, illetve burkolatának megbontatlansága, a mellékmérő hitelesítési évét tanúsító dátum) adottak. Ez esetben cserélni kell a mérőt.

Ez van, a szerződött partner cserél

Az ügyfelek megrendelhetik a vízművek szerződött partnereitől a mellékvízmérő cseréjét teljes körű ügyintézéssel és üzembe helyezéssel (plombálással). A mérőcsere megkezdése előtt a választott szakembernek meg kell adni a számlázásban lévő lakás mellékmérő(k) készülékhely azonosítóját és gyári számát, melyek egy vízdíjszámláról leolvashatók. A szerződött partner a mérőcsere adatait továbbítja társaságunknak, a mérőcseréről készült munkalapot regisztrációt követően letöltheti az online ügyfélszolgálatról. A regisztráció érdekében a csere dokumentálása során a szerződött partnernek érdemes megadni az e-mail címünket. Ha a munka kész, az ügyfélnek egyéb teendője nincs.

Ez van, ha más cserél

Ha a munkát nem a vízművek szerződött partnerével vagy mi magunk végezzük, a helyzet egy kicsit bonyolultabb. Aki nem online akarja majd lefolytatni az ügyintézést, annak először is be kell szereznie egy dokumentumot a mellékvízmérő cseréjéről. Online igénylés esetén a cserét követően, a felszerelt mérő adatainak ismeretében az üzembe helyezés megrendelésekor kell megadni a szükséges adatokat.

Ezután kell találni egy szerelőt, szükség esetén értesíteni kell a közös képviselőt is. A záróelem eltávolítása előtt a mérőhelyről, a záróelemről és a vízmérőről fényképes dokumentációt szükséges készíteni, melyen jól látható a leszerelt vízmérő gyári száma és a mérőállás. A képeket az üzembe helyezés során kell bemutatni és 5 évig megőrizni. A mérőcsere megkezdése előtt a biztonsági záróelemet (sárga színű műanyag gyűrű) el kell távolítani és az üzembe helyezés során át kell adni azokat a vízművek munkatársának. A biztonsági záróelem fentiek szerint elvégzett, szabályos eltávolítását követően a felhasználó vagy az általa megbízott kivitelező elvégezheti a mellékvízmérő cseréjét a cserére vonatkozó műszaki követelmények betartása mellett. A le- és felszerelt mérők gyári számát, állását és a mérőcsere dátumát rögzíteni kell, és fel kell tüntetni az online űrlapon vagy a mellékvízmérő-csere dokumentumon.

Ezután időpontot kell foglalni a vízműveknél, és meg kell állapodni egy olyan időpontban, amikor a társaság szakembere ellenőrizheti az elvégzett munkát helyszíni kiszállással. A kiérkező vízműves szakember elvégzi az üzembe helyezést, dokumentálja az adatokat, ezt követően nyilvántartásba veszik az új mellékmérőket.

Konklúzió

E kis írás jól megmutatja, hogy óracsere és óracsere között mekkora különbségek vannak. Természetesen nem szeretnénk senki sem lebeszélni arról, hogy a számára legszimpatikusabb megoldást válassza, de úgy gondoljuk, egy tisztességes szerelőnek mindenféleképpen tájékoztatnia kell arról az ügyfelét, hogy – amennyiben nem szerződött partner –, hogy milyen további teendői lesznek majd az óracserét követően.

Címkép: a cserét bárki elvégezheti, de a beüzemelést nem!

vízellátás