Magyar szakmai sikerek Lyonban
2024/10. lapszám | Erdősi Csaba | 665 |
Egy aranyéremmel, két bronzéremmel és 12 kiválósági éremmel tért haza a fiatal magyar szakemberek csapata a szakmák világbajnokságáról, vagyis a WorldSkills Lyon 2024 világversenyről. A víz-, gáz, fűtésszerelő szakmát képviselő Vörös Balázs is remekül szerepelt, és kiválósági érmet szerzett a rendkívül erős mezőnyben.
A szakmák olimpiájaként vagy világbajnokságaként emlegetett WorldSkills versenysorozat 1946-ban indult Spanyolországban országos versenyként. A szervezők célja az volt, hogy a fiataloknak kedvet csináljanak a szakmatanuláshoz. A verseny gyors tempóban fejlődött. 1953-ban Franciaország, Németország, Nagy Britannia, Marokkó, Svájc csatlakozott. Az ’50-es évek végén a szervezők átlépték a spanyol határt, és Belgiumban rendezték meg a versenyt. Magyarország először 2007-ben, Shizouka-ba delegált versenyzőket mechatronika, informatikai hálózati rendszergazda és villanyszerelő szakmákban. A versenyről már kiválósági éremmel tértek haza a versenyzők és a szakértők. Azóta minden WorldSkills-re népes magyar delegáció utazik, ahogy ahogyan a verseny európai verziójára, az Euroskills-re is, és a fiatal magyar szakemberek rendre jól szerepelnek a megmérettetéseken.
Így volt ez az idei, szeptember 10-e és 15-e között Lyonban megrendezett WorldSkills-en is, ahonnan a mieink egy aranyéremmel (Mrakovics Zsolt, webfejlesztő), két bronzzal (Koncsik Zsolt informatikai rendszerüzemeltető és Stefán Kornál szoftverjlesztő) és 12 kiválósági éremmel térhettek haza. Kiválósági érmet szerzett a víz-, gáz- és fűtésszerelés kategóriában induló Vörös Balázs (a címképen). Az ő neve ismerős lehet lapunk olvasói számára, hiszen egyéb sikereiről írtunk már korábban is.
Komoly szakmai munka, rengeteg vetélytárs
Ha valakiben kétségek merülnének fel, mekkora teljesítmény egy ilyen szakmai megmérettetésben jó eredményt elérni, annak érzékeltetésül csak annyit említenénk meg, hogy a minket természetesen legjobban érdeklő víz-, gáz-, fűtésszerelő szakmában 26 ország fiataljai mutatták meg magukat és hozzáértésüket. És hogy a világ változik, mi sem mutatja jobban, mint hogy ezen a versenyen is indult női versenyző, egy indiai lány személyében – és mivel korábbi versenyeken is volt már erre példa, talán elmondhatjuk, hogy ez a korábban férfias szakma elindult a nőiesedés útján.
Az első versenynapon egy víz-csatorna modult kellett készre szerelniük a fiataloknak ötrétegű műanyag és PVC-csövekből. Az első modul sikeres teljesítése a rendszer nyomáspróbája volt. Ha a rendelkezésre álló időben nem sikerült befejezni egy feladatot, akkor ahhoz már később nem lehetett visszatérni. A második modulban már fűtésszerelési feladatokat kell megoldani, rézcsöves, presszes kötéses és forrasztásos technikával.
A kész szanitermodul és alakul a fűtési rendszer a szerelőfalon.
A versenyzőknek a beltéri egységtől indulva kellett bekötniük a fűtési puffertárolót, és kiépíteniük a hálózatot, amibe két radiátor is integrálni kellett. A fűtésmodul szerelését szintén nyomáspróbával kellett zárni. Ennek óriási tétje volt, hiszen aki itt hibázott, annak elszálltak a reményei egy tisztességes helyezéshez. Felkészültségének köszönhetően Vörös Balázs mindkét modulját sikeres nyomáspróbával zárta, és mindössze egy-két apró hibát vétett, legalábbis a külső szemlélő számára, hiszen például a méretek pontosságát nem lehet a páston kívülről megítélni.
A harmadik napon egy látszólag könnyű, ám szakmailag meglehetősen bonyolult feladat várt a fiatal szerelőkre, akiknek egy törölközőszárítós radiátor kellet készíteniük, két, S formára hajtott, egymással párhuzamos rézcsőből, forrasztásos kötésekkel. Vörös Balázs végül a nagyon erős nemzetközi mezőnyben a 10. helyen végezve érdemelte ki a kiválósági érmet. A mezőny felkészültségére nézve egy érdekes adat: az első és a 10 helyezett versenyző között 25 pont különbség volt, ami 3,5% az összpontszámot tekintve, és összesen 15 versenyző kapott érmet a 27 résztvevőből. Az első helyezést egy kínai versenyző szerezte meg, brit és dél-koreai kollégája előtt.
Rendkívül fontos volt a precíz munkavégzés, hiszen, ha a nyomáspróba nem sikerül, esély sem lett volna jó helyezés elérésére. Jobbra: kész a munka, jöhet az értékelés.
Kőkemény felkészülés segítőkkel
Egy-egy ilyen versenyre hasonlóképpen készülnek fel a fiatal szakemberek, mint a sportolók. Ehhez nemcsak támogató és felkészítő szakértőre – Vörös Balázs esetében ő Szigetvári Csilla, hanem egy olyan szakmai körre is szükség van, amely segíti a felkészülést. Szervezeti alapon a PlumbSkills Team áll a háttérben, amelynek célja a tehetséggondozás és a képzés fejlesztése az épületgépészet ágazathoz tartozó szakmákban. A sikeres felkészüléshez a háttérszolgáltatásokat a Magyar Gázipari Vállalkozók Egyesülete és tagvállalatai biztosítják. Főtámogatóként segíti a munkát a Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum és a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum, és kiemelt anyagi és eszköztámogatást nyújt a versenyekhez és a felkészüléshez a Daikin, a Grohe, a Herz Armatura, a Rothenberger, az Uponor, a Weishaupt, az Aereco, a Geberit és az L.H.B. is.
A teljes magyar csapat egyébként a lyoni 47. WorldSkills világbajnokságon 69 nemzet között a 10. helyen végzett az éremtáblázaton 15 éremmel. Ezzel minden idők legjobb VB-szereplését érték el a afiatal magyar szakemberek.