Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Szakmakörnyezet

Alaposan leszakadtunk a gázról

2024/9. lapszám | Erdősi Csaba |  491 |

Alaposan leszakadtunk a gázról

Emlékezhetünk rá, hogy amikor bő két éve égbe szöktek a földgázárak, és felmerült, hogy az EU minden országának tíz százalékkal kellene csökkentenie a fogyasztását, magyar részről az ötletet felháborodás fogadta. Azóta ennél jóval nagyobb mértékben csökkent a hazai gázfogyasztás, köszönhetően a takarékoskodásnak, a fűtési rendszerek elektrifikációjának és az erőművi földgázfogyasztás visszaesésének.

A nemzetközi földgázpiaci árakat júniusban is a magasabb ázsiai kereslet és a kínálat oldali aggodalmak határozták meg. Európában az alacsony kereslet lassuló importtal párosult, a betárolás az átlagos szint alatt volt, a tárolói volumen tél végi jelentős többlete az átlagoshoz viszonyítva csökkent. A hőmérséklet-korrigálatlan földgázfogyasztás a legnagyobb uniós gázfelhasználó országokban és az unió egészét tekintve is 14%-kal csökkent az átlaghoz képest, a megelőző évhez képest mérsékelten, 2%-kal szorult vissza a kereslet – tette közzé szokásos piaci jelentésében a Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH).

És mi a helyzet idehaza?

Május hónapban a hazai felhasználás 5%-kal volt alacsonyabb az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. A csúcsnapi felhasználás 138 GWh-t tett ki, a megelőző 10 éves időszakban kétszer fordult elő alacsonyabb érték. Az egyetemes szolgáltatás lakossági szegmensének fogyasztása év/év alapon májusban 38%-kal csökkent, amelyben kismértékű hőmérséklet-hatás érvényesült. A fogyasztási szerkezetet a 2022-es adatokkal összehasonlítva, 1%-kal alacsonyabb teljes fogyasztás mellett, a lakossági felhasználás 19%-kal, az erőművi fogyasztás 18%-kal csökkent, miközben az ipari felhasználás 17%-kal nőtt.

Az összehasonlításból a megelőző félév tendenciája látszik, éves alapon az ipari fogyasztás erősödése érzékelhető. Az orosz-ukrán háború kitörése előtti utolsó, 2021-es év fogyasztási értékeivel összehasonlítva az elmaradás jelentős minden szegmensben.

Az ellátásban a nettó import volumene 4 TWh volt, 58%-kal csökkent éves alapon, 5%-kal alacsonyabb fogyasztási szint, és 10%-kal magasabb termelési volumen mellett, 77%-kal kevesebb földgáz betárolása történt meg a megelőző júniushoz viszonyítva. A Magyarországon keresztüli dél-észak forrásáramlás következtében kevesebb a tárolásra rendelkezésre álló forrás, így a tárolói készlet időarányos többlete az átlagos, és a megelőző éves szinthez viszonyítva is folyamatosan csökken.

Az előző hónaphoz képest a napi átlagos nettó import 30%-kal csökkent, a kisebb import mellett tovább erősödő északi irányú export miatt (a szlovák és ukrán kiszállítás a rendelkezésre álló importforrás 40%-áról 52%-ára nőtt az ukrán export növekedésével). A napi bruttó import 12%-kal csökkent, amit elsősorban a Török Áramlat vezeték karbantartása miatti szállítási kiesés okozott. Az export 14%-kal nőtt az Ukrajna irányú szállítás jelentős növekedésével.

A március óta látszó tendencia folytatódott júniusban is: az északi irányú szállítás jelentősen csökkenti a rendelkezésre álló forrást. Az export közel ötszörösére nőtt éves alapon, miközben a nettó import a 2023. júniusi érték 42%-a volt. Behozatali oldalon szerb és horvát irányból csökkent a forgalom, egyedül a román forrás nőtt nagyobb mértékben, az osztrák szállítás kis volumenben. Ukrán és szlovák szállítás nem volt júniusban sem. Export oldalon a szlovák kiszállítás gyengült, de továbbra is technikai kapacitás maximum közelében van, nagyságrendje meghaladta a szerb határon beérkező import egyharmadát. Az ukrán határponton szállított volumen ismét jelentősen nőtt. A román és szerb kivitel nem volt júniusban sem. A horvát kiszállítás kismértékben nőtt, osztrák reverz export egy napon teljesült.

Tele vannak a tárolók

Júniusban 1,5 TWh földgáz nettó betárolására került sor, így a hazai tárolók 78%-os töltöttségi szinttel zárták a hónapot, ami 8 TWh-val volt magasabb a megelőző évi szintnél, és 23%-kal magasabb az 5 éves átlagnál. A június végi tárolói készletszint meghaladta a 49%-os fogyasztásarányos (5 éves átlagfogyasztáshoz viszonyítva) mértéket. Az uniós tárolói szint 77,4%-on állt a hónap végén. A tárolt volumen 1%-kal magasabb éves összehasonlításban, és 18%-kal haladta meg a megelőző 5 év átlagos értékét. A tárolás üteme lassabb volt az átlagosnál (–23%), bár májushoz viszonyítva gyorsult. Az átlagosnál enyhébb nyugat- és közép-európai időjárás a hónap második felében felgyorsította a betárolás ütemét, amint a kisebb felhasználás növelte a tárolóban elhelyezhető volument. Ha a fogyasztásarányos töltöttségi szintet tekintjük, a régió országai közül a magyar, az osztrák és szlovák fogyasztásarányos töltöttségi szint jelentősen meghaladja az uniós átlagot.

földgáz