Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

HKLKlímatechnika

F-gáz helyett közönséges vizet?

Így jár az ügyeskedni akaró, ha nála is nagyobb gazemberekkel találkozik

2025/3. lapszám | Erdősi Csaba |  356 |

F-gáz helyett közönséges vizet?

A kelet-közép-lengyelországi Ciechanów megye rendőrsége arra figyelmeztette a helyieket, hogy vigyázzanak a csalókra az internetes vásárlás során, miután egy „lakó”, aki hűtőközeget szeretett volna vásárolni, olyan palackokat kapott, amelyekben valójában közönséges víz volt.

A hűtőközeg-csempészet és a HFC-hűtőközegek illegális értékesítése azóta erősödött fel, hogy 2014-ben bevezették az európai F-gázok szigorú szabályozását. A legális piacról így kiszorított, magas szén-dioxid-egyenértékű töltőközegek kereskedelme ezután visszaszorult az internetes piacterekre. Ezek az illegális csatornák Lengyelországban különösen szélesre nyíltak, hiszen földrajzi elhelyezkedésénél és méreténél fogva egyszerre lehet tranzit- és fogadóországként is jellemezni.

Egy vagyont fizetett a pórul járt vevő

A vízzel átvert, de meg nem nevezett lakos, aki nyilván maga is tudta, hogy nem egyenes úton jár, több mint 20 000 zlotyt (körülbelül 4760 eurót) fizetett 26 palack hűtőközegért. A coolingpost.com cikke szerint aszállítmány átvétele után kiderült, hogy átverték, és a palackokban gáz helyett víz volt.

A „gáz” típusát nem hozták nyilvánosságra, és a rendőrségi sajtóközleményt kísérő fotót manipulálták azzal a szándékkal, hogy elfedjék a palack feltételezett tartalmát. A még mindig jól látható hengersúly (13,6 kg) és a „tetrafluor-ethane” szó eltakarásának elmulasztása azonban felfedte, hogy a csomagolást eredetileg az R134a-hoz tervezték. A is kiderül a képből, hogy ezek a palackok legálisan nem lettek volna újratölthetők.

Bár voltak rá kísérletek, hogy ezt elrejtsék, a tetrafluor-ethane felirat egyértelműen az R134a-t jelzi

Ezeket a palackokat elvileg nem lehet újratölteni

A Ciechanów kerületi rendőrség csupán annyit közölt, hogy tisztjei nyomozást folytassanak a „csalási ügyben”, és felszólították az embereket, hogy legyenek különösen óvatosak az internetes vásárlás során. „Megrendelés előtt mindig érdemes ellenőrizni az eladó szavahihetőségét, különösen nagy értékű tranzakciók esetén” – áll a rendőrségi jelentésben.

Úgy tűnik azonban, hogy a hitelesség hiánycikk. Nem világos, hogy a rendőrség tudja-e már, vagy vizsgálataik azt is ki akarják-e deríteni, hogy a csalás áldozata valóban rendelkezett-e F-gáz-tanúsítvánnyal-e, és törvényesen jogosult-e HFC hűtőközeg vásárlására. Azt sem jelzik, hogy meg akarják-e vizsgálni, hogy a vevő vajon tudott-e arról, hogy a vásárolt „hűtőközeget” illegális, nem újratölthető palackokban szállítják.

Meleg helyzet másutt is

Ugyancsak a coolingpost.com beszámolója szerint a bulgáriai Rousse körzet vámtisztjei megakadályoztak egy 1620 kg hűtőközeg-rakomány becsempészésére irányuló kísérletet a román határon.

Címkép: a lekapcsolt bolgár szállítmány

Az Új Európa-híd vagy a Duna-híd 2 néven is ismert nemzetközi híd kulcsfontosságú közúti és vasúti összeköttetés Bulgária és Románia között, és a Drezdától Isztambulig tartó IV. páneurópai folyosó részeként ível át a Dunán. A kamion sofőrje négy fuvarlevelet adott át a vámosoknak a szállítmányáról. Kockázatelemzés alapján a vámellenőrök a járművet a vidini vámhivatalba irányították át röntgenvizsgálatra, melynek során szokatlan sűrűségű területeket azonosítottak.

A dokumentumok szerint „szállítógép-láncokat” tartalmazó kartondobozok kinyitásakor kiderült, hogy valójában összesen 1620 kg össztömegű hűtőközegpalackot rejtettek. A bolgár hatóságok nem árulták el, hogy milyen hűtőközeg volt a szállítmányban, de a fényképek alapján legalább egy része R407C volt.

csaláshűtőközeg