Folyadék-hűtőtornyok
2016/3. lapszám | Csizmazia Gábor | 8817 |
Figylem! Ez a cikk 9 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Hűtőberendezéseinknél a kompresszorból kilépő, forró, gőzállapotú hűtőközeget cseppfolyósítani kell azért, hogy a hűtőkörfolyamat működni tudjon. A kondenzációhoz igénybe vehetünk lég- vagy vízhűtéses kondenzátorokat. Jelen cikkben a vízhűtéses kondenzátorokkal, illetve a hozzájuk tartozó hűtőtornyokkal kívánok foglalkozni.
A vizes kondenzátorok lehetnek koaxiális (cső a csőben) lemezes hőcserélős, illetve csőköteges kialakításúak. Kisteljesítményű berendezéseknél hálózati vízzel oldjuk meg a kondenzátor működését, melyeknél egy vízautomata segítségével tudjuk állandó értéken tartani a kondenzációs nyomást és optimális értékre csökkenteni a vízfelhasználást, hiszen a kondenzátorból kilépő vizet többnyire a csatornába vezetik. A kisebb – néhány száz watt teljesítményű – berendezéseknél bevett szokás a kondenzátor-hűtővíz csatornába vezetése, hiszen ez még kezelhető költségeket jelent. A másik helyzet, amikor egyszerűen nincs rá lehetőség, hogy a berendezés léghűtéses kondenzátorát elhelyezzük a kültérbe – például egy műemléképületnél –; ilyenkor még a néhány kW teljesítményű berendezéseket is ellátjuk vizes kondenzátorral.
Kicsit jobb a helyzet, ha lehetőségünk van a kondenzátorvíz hőenergiájának hasznosítására, és például használati meleg víz készítésére használjuk fel a kondenzátorból kinyerhető energiát. Ezt a megoldást alkalmazhatjuk kicsit nagyobb berendezéseken is, de mi történik, ha nincs megfelelő HMV-elvétel? Előbb-utóbb le fog állni a berendezés, hiszen megszűnik a kondenzáció. De mit tegyünk, ha a hűtőberendezésünk több száz kW, vagy még ennél is nagyobb, és csak vízhűtéses készülék jöhet szóba? Ezeknél a berendezéseknél már említésre sem kerülhet a hálózati vízzel működő kondenzátor.
Nagyteljesítményű vízhűtéses klímaberendezéseinkhez, vízhűtéses technológiai folyadékhűtő berendezéseinkhez alkalmazunk vízvisszahűtő tornyokat, melyeknél már nem lenne gazdaságos hálózati vizet alkalmazni a kondenzációhoz. Használunk, száraz rendszerű, adiabatikus, illetve evaporatív hűtőtornyokat.
A cikk még 8 915 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.