Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Gázellátás

Románia szénhidrogén-készletei II.

Fejezetek a gázszolgáltatás történetéből XXI.

2016/10. lapszám | Dobai Gábor |  1503 |

Figylem! Ez a cikk 8 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Románia szénhidrogén-készletei II.

1940. november 23-án Románia hadba lépett a tengelyhatalmak oldalán. Innen folytajuk történetünket.

A román olajnak Németországba szállítása elé azonban a szállítási nehézségeken kívül egyéb akadály is gördült. Németország ismét konfliktusba került az angolokkal és a franciákkal. Az 1939. szeptember 28-ai román-német olajszállításra vonatkozó gazdasági szerződés hírére riadalom támadt Londonban és Párizsban, és rövid tanácskozás után megtették a szükséges lépéseket. Mivel Léon Wenger francia mérnök már 1916-ban sikeres szabotázsakciókat hajtott végre Romániában az összes olajlétesítmény fölrobbantásával a német megszállás előtt, kézenfekvő volt, hogy most is Wenger kapja a parancsot, hogy szervezze meg a román olajipar teljes megsemmisítését. A gyakorlott szabotőrök tevékenysége nyomán megújuló tüzek és robbanások, egyéb üzemzavarok hátráltatták a termelést, de a németek ezúttal résen voltak. 1939 decemberében Canaris tengernagy maga utazott Bukarestbe, hogy a helyszínen szervezze meg a jól képzett német szakemberekből álló szabotázs-elhárító csoportot. Attól kezdve a „Brandenburg” szabotázs-elhárító csoport emberei olajipari munkásokként és technikusokként egyenként szivárogtak be a román olajipari létesítményekbe, ahol sikerült fölfedniük a szabotázs-módszereket, és a román rendőrség közreműködésével sikerült ártalmatlanná tenni Wenger embereit.

A Marea-művek olajfinomítója Campinán

A cikk még 16 825 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 990 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1990 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9990 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés