Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Légtechnika

Spórolás vagy energiatakarékosság?

2017/5. lapszám | Veresegyházi Béla |  7624 |

Figylem! Ez a cikk 7 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Spórolás vagy energiatakarékosság?

Legyen világosság! – ahogy az Úr mondta, no meg persze fűtés és víz, tette hozzá az ember. Egy átlagos lakástulajdonos, építkező ma lényegében ennyit lát, tart fontosnak. De hol marad a levegő? Mondhatjuk, hogy a levegőt ma levegőnek nézik, azaz jelenlétét természetesnek veszik. Pedig nem így van – egyrészt belső tereink lettek zártabbak, másrészt külső levegőnk lett szennyezettebb.

Egy kis történelem

Ne kezdjük nagyon messziről – a középkori kastélyok, parasztházak még jól átszellőztek, bár ha elmegyünk egy-két skanzenbe, láthatjuk, hogy a magyarok már akkor is ügyeskedtek. A földesúr kereste a lehetőséget, hogy a paraszt ne tudjon kibújni az adófizetés alól, ezért kivetette a kéményadót, mondván, tűzre mindenkinek szüksége van, azt nem lehet elsumálokni. Ebben igaza is volt, viszont a kéményt bizony elspórolta a jó magyar földműves, ezért látni ma annyi olyan skanzen-épületet, amelynek falai, plafonja az ajtó (ahol a füst kimehetett) tetejétől felfelé koromfekete. A magyar már akkor is görnyedezett (ha nem akart füstmérgezést kapni), de élt. Áttérve a modern időkre, sokan még emlé- keznek, amikor szeneskocsik járták ősszel Budapest utcáit, és öntötték, lapátolták róluk a szenet a pincékbe. Szintén emlékezhetünk a városi gázra, amelyet megint szénből állítottak elő, és mindez nem nagyon járult hozzá a nagyváros levegőjének tisztán tartásához. Majd jött a földgázprogram a ’70-es években, és ez tisztulást hozott, a ’80-as években például a nagy, esetenként központi kokszos kazánok helyett mindenhol gázkazánokat tettek be, és a nagyvárosokból lényegében eltűnt a szilárdtüzelés.

A cikk még 13 416 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 990 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1990 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9990 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

CO2