Ballonos mérések a sztratoszférában
2017/3. lapszám | Lantos Tivadar | 1371 |
Figylem! Ez a cikk 7 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Az űrkutatás az egyik legösszetettebb feladat a tudomány és technika területén. Hazánkban több kezdeményezés volt és van a kozmosz ismeretlen világának felfedezésére, az egyik ilyen a Simonyi Károly Szakkollégium égisze alatt működik, ahol Góczán Bence vezetésével egy megbízható, könnyen konfigurálható, kis karbantartást igénylő ballonplatformot fejlesztenek. Az eszköz több kutatási terület mérőeszközeit lesz képes elküldeni a közeli űrbe, majd onnan adatokat továbbítani a Földre.
Saját kezűleg!
Az egész projekt a legendás Schönherz Kollégium épületében zajlik, itt készítik az eszközöket, a fiatal kutatók maguk építik össze az áramköröket, forrasztják be az alkatrészeket. Együttműködés jött létre a szakkollégium rádióklubjával (HA5KFU), szeretnék az ő klubszobájukba megépíteni a földi rádióállomást, valamint a kollégium tetejére kihelyezni az adás-vételhez szükséges tízelemes kereszt-Yagi-antennát. A projekt másodlagos célja a diákokat megismertetni, közelebb hozni az űrtechnológiához, hiszen Magyarország tavaly csatlakozott az Európai Űrügynökséghez (ESA). A csapat szűkös anyagi lehetőségei miatt nem sok esély van drága kutatásokban részt venni, így a legkézzelfoghatóbb lehetőségként kínálkozott számukra a magas légköri ballonozás.
A fiatal kutatók maguk készítik az eszközöket, építik össze az áramköröket, forrasztják be az alkatrészeket. Az emeléshez hagyományos latex időjárási ballont használnak a kutatók, amely normál felhasználás során a pálya legmagasabb pontján, 30-35 km-re a földfelszíntől széthasad.
A cikk még 9 082 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.