A városi gáz története V.
2017/9. lapszám | Dobai Gábor | 1698 |
Figylem! Ez a cikk 8 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
![A városi gáz története V.](https://www.vgfszaklap.hu/images/4/4560-1512482703.jpg)
Az ásványi szenek felhasználása Magyarországon az elmúlt 25 évben drasztikusan visszaszorult az erőművi felhasználás területére. A szenet sokan a múlt füstös, kormos energiahordozójának tartják, mert nem veszik figyelembe, hogy sok kiaknázatlan lehetőség rejlik a felhasználásában, igaz, ezen a területen sok megoldatlan kérdés vár még a kutatókra.
A széntechnológia forradalmának hajnalán
Az egykori Szovjetunióban – ahol a nehézipar a nemzetgazdaság húzóágazata volt – a szén elgázosításának egészen újszerű módját kísérletezték ki. Hosszú előkészítő munka után sikerült a szenet kibányászás nélkül a bánya mélyén elgázosítani. Ezt a földalatti elgázosítást azonban csak ott lehet alkalmazni, ahol a szén tömör kőzetben van. Ebben az esetben voltaképpen maga a bánya a gázgenerátor. Az ötlet azonban egyáltalán nem volt új, már a Szovjetunió fennállásának idején sem. Dimitrij Mengyelejev (1834–1907) írta a „Hatalmas erők pihennek a Donyec partján” c. 1888-ban megjelent cikkében: „Bekövetkezik valószínűleg, az idők folyamán egy olyan korszak, amelyben a szenet a Föld mélyéből nem fogják előhozni, hanem ott a földben fogják átalakítani éghető gázokká, amelyeket csöveken nagy távolságokra fognak továbbítani.”
A cikk még 13 813 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.