A nyitott gyűjtőkéményekről
2019/4. lapszám | Lantos Tivadar | 7645 |
Figylem! Ez a cikk 5 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
A nyitott gyűjtőkémények problémája bizony egyre égetőbb. Két éven belül több mint hatezret kell átalakítani életveszély miatt. Az idei Pollack Expón külön szekcióülésen foglalkoztak a gyűjtőkéményekkel, néhány gondolat erejéig foglaltuk össze az ott elhangzottakat.
A 17 megyei vezető létrehozott egy négyfős szakmai csoportot, amelyek különféle kéményseprőipari tevékenységekben, eljárásokban megpróbálnak egy közös álláspontot kialakítani, és azt minden megyére kiterjeszteni. Farkas József, a Somogy megyei kéményseprők vezetője szerint a társasházi gyűjtőkémények kettős problémát hordoznak. Az égéstermék-elvezetők egyik része társasházi közös tulajdonban van, a lakásokban található összekötő elemek, kéményberendezések viszont magántulajdont képeznek. Így nem lehet a gyűjtőkéményeket egy tanúsítványon vizsgálni, külön „papírt” kap a kéménytest és külön a lakások kéményberendezése. A gázkazánokra vonatkozó ErP rendeletek miatt jól tudjuk, hogy a gyűjtőkéményes probléma elsősorban a hagyományos nyílt égésterű, valamint a turbós készülékeket érinti. A hagyományos gyűjtőkémények esetén található a kéménytesten egy nyomáskiegyenlítő furat, amit a kéményseprő onnan lát, ha kinyitja a tisztítóajtót és szemben az égéstermék-elvezető csövön észlel egy 60×40 centiméteres lyukat vagy négyzet alakú nyílást. Tehát a gyűjtőkémény ilyen esetben huzat elven működik, a becsatlakozási ponton tilos túlnyomásnak lennie. Ettől eltér a túlnyomásos, zárt égéses gyűjtőkémény, melynél a bekötésnél 50 Pa túlnyomás lehet.
A cikk még 6 927 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.