ErP direktívák hőszivattyús szemmel
2019/4. lapszám | Lantos Tivadar | 1195 |
Figylem! Ez a cikk 6 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Ha azt halljuk, ErP direktívák (rendeletek), gyakorló szakemberként hajlamosak vagyunk összerezzenni. Nincs ez másképp a hőszivattyús szakmában sem. Tudnunk kell azonban, hogy ezeket a jogszabályokat hosszas előkészítést követően azért alkotta meg az EU, hogy sok szempontból egységesítse a piacot, és átláthatóbb viszonyok közé szorítsák a gyártókat, forgalmazókat, importőröket, tisztázzák az alapvető fogalmakat, meghatározzák a kötelező műszaki adatszolgáltatás formáját és tartalmát, többek között a végfelhasználók védelme érdekében.
Minden termékcsoportot, melyet az Európai Unió nevesítve úgy ítél meg, hogy energiát használ fel, az importját, a gyártását, a kereskedelmét egységesen szabályozzák ezek a rendeletek. Idetartoznak többek között a helyiségfűtő, melegvíz-termelő berendezések (kazánok, hőszivattyús helyiségfűtő berendezések, az elektromosvízmelegítők, azaz pl. a villanybojlerek), de idetartoznak többek között a keringtetőszivattyúk is. Az EU különbséget tesz a felhasználás körülményeit illetően is, így pl. technológiai célra (is) használható berendezések esetén más követelményeket határoz meg, mint komfort célú felhasználás esetén a lakossági készülékekre vonatkozó szabályozás. Hogy egy példát említsünk, van olyan nagy teljesítményű hűtőberendezés, amelyik alkalmas komfort célú légkondicionálásra és technológiai hűtésre (processcooling) is, ám az ErP rendeleteknek köszönhetően, amennyiben a gyártó mindkét felhasználási területet javasolja, a terméknek mindkét rendelet követelményeinek meg kell felelnie (2016/2281/EU és 813/2013/EU). Ennek az oka, hogy a technológiai hűtés üzemi körülményeit másképp határozza meg a rendelet. Hűtési igény ipari esetben egész évben van, míg a komforthűtés például döntően csak nyáron működik. Másképp kell tehát a berendezéseket fejleszteni a különböző igényeknek megfelelően.
A cikk még 13 461 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.