Tábori csősatu és menetmetsző
2019/1-2. lapszám | Sircz János | 2162 |
Figylem! Ez a cikk 6 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).

Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal egy igazi strapabíró munkaeszközről lesz szó, még abból az időből, amikor a csövek vasból voltak, a mesterek pedig a szaktudásuknak és a praktikus munkaeszközeiknek köszönhetően bárhol felállíthatták „műhelyüket”. Persze ezt az eszközt alkalomadtán még ma, az ötrétegű műanyag csövek és a kézzel rögzíthető kapcsolatok korában is használják olykor.
A tábori csősatu a szerelőipar egyik fontos eszköze. Feladata a helyszíni csőszerelésnél a csövek megbízható rögzítése, befogása, annak érdekében, hogy a különböző munkaműveletek (vágás, reszelés, menetvágás, kisebb hajlítás) kényelmesen és precízen végrehajthatók legyenek. Két részből áll: az állványból és a csövet megszorító satuból. Az állvány általában idomacélból készül és összecsukható. Feladata a satu megkívánt magasságban való rögzítése. Az összecsukott állapot lehetővé teszi az eszköz könnyű szállítását, amely régen kézikocsival, hordárkocsival vagy tragaccsal történt. A satu nyitható, így hosszú csövek végeitől távol eső befogása is gyorsan történhet. A csövek beszorítását lapos menetű orsóval mozgatott tuskó végzi.
Családi házamban, a 70-es években, az utcai gázhálózat elkészülte után, saját kezűleg készítettem el a szivattyús melegvíz-fűtést. Mivel gázhegesztő készülékkel nem rendelkeztem, menetes idomdarabos módszerrel alakítottam ki az acélcsöves fűtési hálózatot. Ehhez viszont egy megbízható menetmetszőre és egy csősatura volt szükségem. A menetmetszőt (⅜–1”) és a satut megvásároltam, az állványt pedig saját kezűleg készítettem el, hegesztés nélkül, csavaros kötésekkel. A fűtésszerelés során kb. 80 menetvágást végeztem el (az akkori szerszámokkal menetenként 3 fokozat). A menetmetsző és a tábori csősatu természetesen néhány éve már az Épületgépészeti Múzeum tulajdona.
A menetmetsző, vagy szaknyelven az „állítható, cserélhető késes, kerepes (racsnis) csőmenetmetsző” a metszőkések cseréjével különböző átmérőjű csövek meneteinek elkészítésére alkalmas. Mivel az ¼–⅜”-os, az ½–¾”-os és az 1”-os, illetve az ennél nagyobb csőmenetek profilja és emelkedése azonos, 3 metszőkéskészlettel meg lehet vele oldani minden szerelőipari menetmetszést.
Azon időpontig, amíg megengedett volt a gázcsövek menetes kötése (főleg a lakások gázvilágításának időszakában), gyakran volt szükség balmenetekre. Szerelvényeket, csőszakaszokat szereltek úgy, hogy az egyes egységeket jobb-bal menetes karmantyúkkal kötöttek össze. Így sok régi menetmetsző rendelkezett balmenetes metszőkésekkel is.
A leírtakból látható, hogy egy szerelőnek remek segítőtársa volt a tábori csősatu és egy jó csőmenetmetsző. Ezeket a régi jó segítőeszközöket gyűjtjük és mutatjuk be a fiataloknak, hogy lássák elődeik lehetőségeit, illetve az idősebbeknek, hogy emlékezzenek jó segítőtársaikra.