Szteatit fűtőbetéses bojlerek
2019/7-8. lapszám | Erdősi Csaba | 8278 |
Figylem! Ez a cikk 5 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Aki elektromos felfűtésű forróvíztárolót használ, alighanem találkozott már a vízkövesedés okozta problémákkal. Kaphatók ugyanakkor a kereskedelemben már olyan készülékek is, amelyek nem a hagyományos fűtőszállal, hanem csőtokozott, szetatitos fűtőbetéttel üzemelnek. Felépítésüknél fogva ezek a berendezések kevésbé hajlamosak a vízkövesedésre.
Elektromos vízmelegítő vásárlása előtt egy sor szempontot ajánlott figyelembe venni még azelőtt, hogy kiválasztanánk a minden szempontból megfelelő típust. Az elsődleges szempontok közé tartozik, hogy a tartály milyen lemezből készült és milyen felületvédelemmel van ellátva, hiszen a korrózió gyorsan átlyukadáshoz, következésképpen új készülék vásárlásához vezet. A hosszú élettartamú berendezések tartályai az űrtartalomtól és az üzemi nyomástól függően 1,7–3 milliméteres, megfelelően zománcozott acéllemezből készülnek.
A hőszigetelés is fontos, hiszen a tároló üzemeltetési költségeit alapvetően befolyásolja, hogy mennyire tartja az előállított hőt. Vannak olyan gyártók, amelyek a megszokott legalább 22, de inkább 50 milliméteres vastagságú szigetelőhab – ez leggyakrabban freonmentes poliuretán – helyett csupán 12–15 milliméteres hőszigetelést alkalmaznak. Ahogyan erről korábban testvérlapunkban, a Villanyszerelők Lapjában már beszámoltunk, az ilyen vékony szigetelésű tárolók külső köpenyhőmérséklete 42-44 °C a tárolóban lévő víz 65 °C hőmérsékleténél. Egy ilyen vékony hőszigeteléssel gyártott 80 literes bojler szinte képes befűteni egy kisebb fürdőszobát magas „hővesztesége” által, amelynek eredményeként a készenléti energia-felhasználása igen magas, 2,5-3 kWh/24 óra. A nagy űrtartalmú puffertárolók hőszigetelésére 100 mm-es szivacsot, illetve poliészter gyapjút alkalmaznak.
A cikk még 5 300 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.