MegújulókTanulságos történetek
Így hőszivattyúztok ti II.
2019/3. lapszám | Kardos Ferenc | 1180 |
Figylem! Ez a cikk 5 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Egyre több hőszivattyút helyeznek üzembe annak reményében, hogy új, korszerű, költséghatékonyabb technológia költözzön a lakásba. A rossz kivitelezés, a nem átgondolt tervezés viszont alapjában ingathatja meg az új technológia iránti bizalmat. Az alábbiakban egy félresikerült hőszivattyús kivitelezés tanulságait elemezzük.
Egy csalódott ügyfél fordult írásban segítségért az egyik hőszivattyúgyártó képviselőjéhez. Panaszában elmondta, hogy 2013 decemberében, a 100 négyzetméteres lakásában átadásra került egy geotermikus hőszivattyús rendszer, a gyártó egyik készülékével. A kivitelezés és a készülék együttesen 6 200 000 forint volt. A terven eredetileg szereplő hőszivattyút kiváltották egy kisebb teljesítményű gépre. A „H” tarifa szerint dolgozó villamos mérőórán a 2014. január és 2014. április között 7204 kWh fogyasztást regisztráltak. Akkori áron számolva ez kb. 60 000 forintos havi villanyszámlának felelt meg. A tulajdonos szerint a több mint 6 milliós beruházás nemhogy megtakarítást nem, de többletköltséget hozott a havi energiaszámlában. Egy optimálisan kialakított geotermikus hőszivattyús rendszernél közel 50%-os megtakarítás érhető el, a megrendelő elvárása és a kivitelezői ígéret is ez volt. Előzőleg a lakást gázkazánnal fűtötték, radiátoros hőleadókkal. Mivel a panaszos hathatós segítséget a gyártótól nem kapott a magas költségeket illetően, a fogyasztóvédelemhez fordult. Ezekután szakértői vizsgálat történt, amely jegyzőkönyvben foglalta össze a kivitelezés tapasztalatait.
A cikk még 9 268 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.