FűtéstechnikaTanulságos történetek
Fűtéskorszerűsítés – ahogyan nem szabad
2019/9. lapszám | Homor Miklós | 4391 |
Figylem! Ez a cikk 5 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Hőcserélős leválasztásnál is ügyelni kell a szekunder körben lévő víz állapotára. Meglévő vizes fűtési rendszerek esetében a kazáncsere mindig gondos körültekintést, szakszerű méretezést, tervezést igénylő művelet. A vízkövesedés okozta problémák elkerülése érdekében sok esetben hőcserélővel választják el a régi rendszert az új kazántól. Ez a legtöbbször felesleges megoldás (pl. az egyik kazánmárkánál), sőt arra is van példa, hogy a hőcserélős leválasztás mellett is tönkremegy az új tüzelőberendezés. Az alábbiakban egy ilyen balsikerű kazáncsere története következik.
Egy Pest megyei kertészetben történt az eset. A fűtést a 2,7 MW-os rendszerben nagy vízterű, blokkégős acélkazánok biztosították. A fűtési rendszerben extrém mennyiségű, 380 ezer liter fűtővíz volt. A rendszer része volt 3 db 100 ezer literes puffertartály is. Beépítésük oka az volt, hogy amikor elbújt a nap, és az üvegházakat szinte azonnal nagyobb hőleadással kellett volna fűteni, a régi, nagy vízterű, és ezért lomha kazánok nem tudtak perceken belül reagálni. Így aztán pazarló módon inkább 50-60 °C-on tartottak a puffertartályok közül legalább kettőt, olykor mindhármat. Amikor a nap elbújt, ezekből keringtették ki a hőt. (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy rengeteg kertészet rendelkezik rossz fűtési rendszerrel.) Mivel az extrém mennyiségű fűtővíz már réges-régen kilágyult, egészen jó volt a minősége. Csakhogy a körülbelül 25 éves kazánok véglegesen tönkrementek, mert nagyon sok helyen kilyukadtak már.
A cikk még 8 526 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.