A technológia árnyékában
2020/5. lapszám | Lantos Tivadar | 6962 |
Az árnyékolás nemcsak napjainkban, de a régi időkben is fontos szempont volt. Amellett, hogy az életterünk komfortját növeli a napszakhoz, évszakokhoz igazodó árnyékolás, jelentős energiamegtakarítást is produkálhat. Az intelligens vezérlőrendszereknek, és okosotthonoknak köszönhetően ez a szegmens jelentős előrelépést mutatott az elmúlt években. De honnan is indultunk?
Természetesen az intelligens árnyékolástechnika nem mai találmány, ilyen például az ablakok, verandák elé telepített szőlőlugas. Nyári időszakban a szőlőlevelek megfelelő árnyékot adnak az ablakoknak, kiülőknek. Az őszi, téli időszakban a szőlő lehullatja leveleit, átengedve a nap sugarait a helyiségekbe. Évszázadok óta működik ez a természetes rendszer, igen jó hatásfokkal.
A legősibb módszer az időjáráskövető árnyékolástechnikára. Nyáron hűsít, télen beengedi a napfényt a házba
Az emberiség történetében ugyanakkor korán megjelentek a mesterséges árnyékolók is. A rómaiak is ismerték a zsalut, amit zárszerkezetként, korai nyílászáróként használtak az ablakaikon. Ebből a korból származik a reluxák őse is, ugyanis az első ilyen árnyékolót a római Colosseumban fedezték fel, ennek eredeti példánya még ma is megtekinthető a berlini Altes Museumban. A római minta továbbgondolásával 1802-ben szabadalmaztatta a mozgatható reluxát egy párizsi asztalos, ami a mai reluxákhoz hasonlóan láncokra lógatott deszkákból állt. A zsinórok mozgatásával lehetett felhúzni és leereszteni a szerkezetet, a deszkákat pedig vízszintesen és merőlegesen csavarni. Az 1800-as évek közepe táján a németországi Esslingenben egy asztalosmester megalkotta az első redőnyszerkezetet, ami lazán egymáshoz kapcsolódó falécekből állt, egy sínben fel- és lehúzható volt, és egy fatengelyre tekeredett fel. Ez a szerkezet a redőny őse, amit ma is esslingeni redőnynek hívnak.
A cikk még 16 906 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.