Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Technológia

Forradalom zajlik az anyagtechnológiai iparágban

A jövő megoldásai között befutó lehet a nanotechnika

2020/11. lapszám | Illés József |  693 |

Forradalom zajlik az anyagtechnológiai iparágban

A mai felhasználók számára körülbelül nyolcvanezer anyagféle áll rendelkezésre, ezek közül kell kiválasztaniuk a megfelelőt. Ám mostanság ez is kevés, a felhasználók olykor különleges igényeit kiszolgálva egyre gyorsabb ütemben zajlik az anyagtechnológiai forradalom. Visszatérünk az ősi kompozitokhoz, és próbáljuk másolni a természetben fellelhető megoldásokat. A jövő egyik útja lehet ugyanakkor a korábban ismeretlen nanotechnológiai fejlesztéseké. A régebben még túltervezett anyagfelhasználású termékek helyét mostanra az „optimalizált” anyaghányadú gyártmányok vették át. Miközben rohamosan fejlődnek a kötésmódok és egyre növekszik a speciális anyagok piaca is. Az ilyen különleges termékek árát sokszor a gyártók határozzák meg. Az átlagcikkek piacán azonban ma is meghatározó az árverseny. Miközben egyre szigorúbbak a környezetvédelmi követelmények.

Az épületgépészetben, mint ahogyan a többi iparágban is, a felhasznált anyagok folyamatos változáson mennek keresztül, s ez a folyamat napjainkban egyre gyorsul – mondta el lapunknak dr. Weltsch Zoltán. A Neumann János Egyetem Műszaki és Informatikai Kar Anyagtechnológiai Tanszékének vezetője emlékeztetett arra: visszatekintve kiderül, hogy már időszámításunk előtt is sok kompozitot (például vályogtégla) és kerámiát (például kő) használtunk fel. Ám a XX. század közepére a kerámia és kompozitok felhasználása minimálisra csökkent, ebben az időszakban szinte mindent fémekkel próbáltak megoldani, mindezt sikerrel. Elég csak példaként említeni néhányat ezek közül: acél fűtéscsövek, ólom vízvezetékek, alumínium elektromos vezetékek és még sorolhatnánk a többi megoldást. Napjainkban viszont az anyagok felhasználási trendje a kiegyenlítettség irányába mozdul el, vagyis majdnem ugyanolyan mértékben használunk fel kompozitokat, kerámiákat, polimereket és fémeket. Emellett folyamatosan fejlesztünk ki újabb és újabb anyagokat, amelyek felhasználási lehetőségei már bizonyos célterületekre vannak korlátozva. A felhasználók számára ma körülbelül nyolcvanezer anyagféle áll rendelkezésre, ezek közül kell kiválasztaniuk a megfelelőt.

A cikk még 11 481 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 990 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1990 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9990 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

Tudomány