Szigetüzem
2020/10. lapszám | Szilágyi László | 7208 |
A világ átalakul és vele együtt alakul az épületgépészet is. Sokszor írtunk már róla, milyen gyorsan fejlődik a technológia, és már nem generációk alatt keletkeznek új műszaki megoldások, hanem évente. Természetesen sokat számít, ha valakinek több évtizedes tapasztalata van a munkájában, de hiába öreg róka, ha nem tudja a lépést tartani a fejlődésben. A régi rendszerek karbantartását könnyedén megoldja egy rutinos szerelő, de ha új házat kell építeni, már nem lehet csak zsigerből kivitelezni.
2021-től már kötelező az újépítésű házaknál megújuló energiaforrást használó rendszereket is telepíteni, így a néhány éve még sokak számára csak úri huncutságnak tűnő technológiák mára elkerülhetetlenek. A felhasználói szokások, a komfortigény, a digitalizáció már eleve átszőtte a szakmánkat, miközben a magyar valóság meg arra kényszerítette a szakembereket, hogy az ólom csővezetéket toldozza-foltozza a bérházakban. Ez a kettősség komoly felkészültséget kíván a szakmától, hiszen egyszerre kel érteni a fatüzelésű berendezésekhez és a mobiltelefonnal beüzemelhető energiatakarékos szivattyúkhoz.
A koronavírus hatása tagadhatatlan, és a várható következményei sok mindent előrevetítenek a szakmánkra nézve. A gazdasági hatásokkal nem is számolva, az már most látszik, hogy a háztartások biztonsága és önfenntartásra való törekvése előtérbe fog kerülni. Ízelítőt kaptunk tavasszal a kijárási korlátozással arra a társadalmi helyzetre, amikor az emberek idejük nagy részét otthonaikban töltik. Nem a menzán ebédelnek, nem a klimatizált irodájukban ülnek, hanem otthon töltik az idejüket, ahol lassan külön munkaállomásokat rendeznek be az étkezőasztalon vagy a gyerekszobában. Az otthonainkba szorulva meg fog nőni a lakások független, szigetüzemű energiaellátás-igénye. Emellett a tulajdonosok a komfortot is vélhetően emelni szeretnék. Az ivóvíztisztítás, ólomszűrés, levegőszűrés, központi szellőztetés, napenergia-hasznosítás, energiatárolás és az energiatakarékos fogyasztók iránti igény tovább fog nőni. Ez jelenhet az épületgépészek számára potenciális forgalomnövekedést, ha valaki készen áll az ilyen rendszerek telepítésére és üzemeltetésére. A VGF&HKL szaklap előfizetői egy lépéssel előrébb járnak, hiszen az októberi lapszámunk igyekszik ezeken a területeken is hasznos cikkekkel segíteni munkájukat!
„A legjobb szerelők VGF&HKL előfizetők, a VGF&HKL előfizetők a legjobb szerelők!”