Épületgépészeti kivitelezés és a BIM
2021/3. lapszám | Erdősi Csaba | 893 |
Épületeink gépészeti szempontból egyre összetettebbek, így a tervezőknek különös gonddal kell eljárniuk, hogy a kivitelezés gördülékenyen menjen. Egy nagyméretű, komplex épületben ezernél is több ponton találhatunk ütközést azért, mert az egyes épületelemek, vezetékek, hálózatok, berendezések elhelyezését a szakági tervezők nem egyeztették megfelelő mélységben. Ennek elkerülését segíti a tervezés egy új modellje.
Kezdetben volt a pausz és a tus. A tervezők rengeteg munkával kétdimenziós terveket alkottak, az idősebb generáció még emlékszik rá, milyen gyakorlati buktatói voltak ennek a megoldásnak. Később a tervezőasztalt felváltotta a számítógép. Az első tervezőprogramok még szintén csak két dimenzóban „láttak”, de az esetleges hibák javítása, módosítások eszközölése jelentősen kisebb munkával járt, mint a tussal, pauszpapírra készített tervek megváltoztatása. A közelmúltban már háromdimenziós épületmodellek, gépészeti tervek készítésére is mód nyílt, a jelen, de méginkább a jövő hatalmas lehetőségeket rejtő technológiája pedig a Building Information Modelling, magyarul az Épületinformációs Modell. Vagy ahogyan mindenki használja, a BIM.
A cikk még 8 956 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.