Jövőre már a szomszédos adatközpont hulladékhőjével, pontosabban a szerverterem hűtési visszatérő ágából nyert hővel fűtik majd a bécsi Klinik Floridsdorf kórházat. A beruházás 3,5 millió forintot emészt fel, cserébe mind a kórház fűtési, mind a szerverpark hűtési energiafogyasztását csökkenti, nem mellesleg évi 4 millió tonna szén-dioxid kibocsátásától szabadítja meg a világot.
Bécs városa, és a város energiagazdálkodásáért felelős Wien Energie már számos olyan beruházást hajtott végre, amely segít elérni az osztrák főváros klímasemlegessé válását. Tavaly arról írtunk, hogyan segítenek a nyári hőség mérséklésében a „klimatizált” utcák és terek, a társaság friss sajtóközleménye egy újabb beruházásra hívja fel a figyelmet.
Fűtés hulladékhőből
A tervek szerint a jövőben az Interxion adatközpont fűti majd a Florirsdorf klinikát. Erre a célra a Wien Energie hőszivattyús rendszert épít, amely az adatközpont hűtőrendszeréhez csatlakozik. A rendszer hatékonyan újrahasznosítja a szervertermek többlethőjét, és a klinika távhőjévé alakítja. –Ezzel az okos koncepcióval az energiát a lehető legjobb módon használjuk fel, és spórolunk az olajjal és a gázzal. Így tudjuk elérni a céljainkat – nyilatkozta a beruházás kapcsán Leonore Gewessler osztrák klímavédelmi miniszter.
Fotó: Wiener Gesundheitsverbund / Wachet
A jövőben a klinika hőszükségletének 50-70 százaléka származik majd az adatközpontból, mely mindössze néhányszáz méterre található a kórháztól. Peter Hacker egészségügyi tanácsos hangsúlyozta az ilyen klímavédelmi megoldások fontosságát a világ legélhetőbb városa számára – ahpgy ezt Bécsről tartják. „Minden lehetőséget ki kell használnunk klímánk védelmére és CO2-egyensúlyunk javítására. Ehhez nem csak programokra van szükség, hanem bátorságra és kreativitásra is a konkrét megvalósításban. Nyilvánvaló, hogy mindannyiunk egészsége forog kockán, ha a globális felmelegedés továbbra is ellenőrizetlenül folytatódik. Ezzel a rendkívüli projekttel a klinika páciensei még kényelmesebben érezhetik magukat, ugyanakkor évente akár 4000 tonna CO2-t is megtakarítunk – jelentette ki.
Grafika: Wien Energie
Cél a klímasemlegesség
2040-re Bécs teljesen klímasemleges módon fogja előállítani a távfűtéshez szükséges hőt. A geotermikus energia és a nagy hőszivattyúk mellett a városban meglévő hulladékhő hasznosítása is nagy lehetőségeket rejt magában. A klinika éves melegvízfogyasztása 73 000 köbméter, éves hőfogyasztása pedig 21 361 kilowattóra. A 800 ágyas kórházban 90 000 folyóméter fűtéscső van beépítve, a fűtési idény pedig évente 150 napos.
A hulladékhőprojekt tervezése és megvalósítása 2021 ősze óta folyik. A klinika és az adatközpont közötti összekötő vezeték kiépítése után az Interxion hűtőrendszerére csatlakozik. Ezzel egy időben a Wien Energie három, egyenként egy megawatt teljesítményű hőszivattyút telepít a klinika energiaközpontjába. A hőszivattyúk áramellátásáról egy szélerőmű gondoskodik. A rendszer a 26 °C körüli visszatérő hűtővízből vonja ki a hőenergiát, és ezzel fűti fel a korházat akár 82 °Cos előremenő vízhőmérsékletet produkálva. A lehűtött fűtővíz visszafolyik az adatközpontba, ahol ismét hűtésre használják fel. Az üzem a tervek szerint már 2023 közepén üzembe áll.