Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Ajánló

ISH 2023

2023/4. lapszám | Szilágyi László |  374 |

ISH 2023

A frankfurti épületgépész kiállítás a hazai szakemberek számára mindig egyértelmű irányt mutat az aktuális trendekről és a várható műszaki megoldásokról. A gyártók mindig ilyenkor mutatják be prototípusaikat és a legújabb fejlesztéseiket, s ez egyben előrejelzést is mutat számunkra azzal kapcsolatban, milyen termékkínálatot hoz a jövő, mely termékeket lehet bevezetni a hazai piacra. A kiállítás első három napján több száz gyártó standján igyekeztem minél több termékújdonságot megismerni – és a látottakból levonni valamilyen jól meghatározható tanulságot.

Míg a korábbi években a legnagyobb verseny a hatékonyságnövelő és az energiatakarékos megoldások körül dúlt, most új elemként a kompaktság a gyártók által előremutatónak vélt tulajdonságok közé került. Egyre többen igyekeznek különböző funkciókat tömöríteni egy termékbe. Olyan készülékek jelentek meg a fűtéstechnikai kínálatban, amelyek kombinálva tartalmaznak hőszivattyút, légkezelőt, vezérlést, energiatároló berendezést és mindezt rendkívül keskeny méretben. A fűtéstechnikai és légtechnikai berendezéseknél az előreszerelt és szinte „plug and play” megoldások arra engednek következtetni, hogy nem az új építésű ingatlanokba tervezték őket, hanem meglévő épületek felújításához, a minél gyorsabb helyszíni telepítésekre optimalizálva a kialakítást.

A zajterhelés csökkentése már az ErP bevezetése óta felkerült az épületgépészek feladatlistájára, s a csendes működés mára sok esetben a fő terméktulajdonság lett. Láttam több olyan hőszivattyút vagy klímaberendezést, ahol a kültéri egység csendessége volt a legfontosabb termékjellemző – ha egyáltalán volt kültéri egység!

Nem gondolom, hogy az energiaválság hatása ilyen gyorsan képes lett volna hatást gyakorolni a fejlesztésekre, de azt bátran állíthatom, hogy a szakmánk már évek óta az energiatakarékosságra, a digitalizációra és az alternatív energiaforrásokra is fókuszál. Világosan látszik, hogy a gázimportkitettség elleni védekezés megjelenik a kommunikációban, akár csak azzal, hogy a legnagyobb gázkészülékgyártók is elsősorban a hibrid- vagy hidrogénkész gázkazánjaikat, illetve a hőszivattyús termékeiket helyezték a fókuszba.

Örömteli volt látni, hogy a pandémiának szinte semmilyen hatását nem tapasztaltuk. Senki nem viselt maszkot, nem voltak kézfertőtlenítők, sőt még a távolságtartásra sem volt lehetőség, hiszen hatalmas érdeklődés volt a standokon. Az emberek mintha kiéheztek volna a személyes kapcsolatépítésre és a közösségi élményekre, amire a gyártók nem csak termékújdonságokkal, de kapcsolatépítő programokkal is készültek. Külön boldogság volt látni, milyen sok magyar látogató volt kíváncsi a termékújdonságra, nem voltam olyan pavilonban, ahol ne találkoztam volna honfitársaimmal.

Gratulálok az ISH szervezőinek és a kiállítóknak, köszönöm, hogy betekintést adtak az épületgépészet jövőjébe, amit a következő hónapokban a VGF&HKL oldalain is megtalálnak olvasóink.

„A legjobb épületgépészek előfizetőink, előfizetőink a legjobb épületgépészek!”

ISHVGF&HKL szaklap