Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Ajánló

Mi a terved?

2023/6. lapszám | Szilágyi László |  466 |

Mi a terved?

A mérnöki gondolkozás velejárója, hogy az élet minden területén tervez, számol, előre gondolkodik az ember. De vajon ilyen szemlélettel áll neki egy lakásfelújító, ha energetikai korszerűsítésbe kezd? De tovább megyek; egy kivitelező is ilyen szemlélettel gondolkodik? Abban bízom, hogy igen, mindig tervezünk. Az inkább a jó kérdés, hogy a terveink mennyire szakszerűek, átgondoltak és elég-e a tapasztalatunkra hagyatkozni egy hőszivattyús rendszer telepítése esetén.

Korábban egy fűtésszerelő néhány sarokszám alapján, kicsit felülbecsülve az igényeket „betervezett” egy kicsit nagyobb radiátort, 19 helyett 24 kW-os gázkészülékeket, nehogy fázzanak és még a végén reklamálnak. De, amikor a gáz- és villanyárak a magasban és a komfort mellett már bizony a gazdaságosság, az energiatakarékosság lesz a meghatározó, akkor elegendő-e, ha a fűtés vagy a klímaszerelő skiccel egy tervet és kihagyja mérnöki számítást? Milyen előnye lehet ennek?

Nyilván a tervező kihagyásával a beruházási költség alacsonyabbnak tűnik elsőre, ráadásul gyorsíthatja az elején a munkát, eggyel kevesebb szereplővel kell egyeztetni. De aztán jön a feketeleves. Sajnos, a kiadónkba szinte naponta érkeznek panaszok tervezés nélküli rendszerekről. Sokszor a rezsiköltség duplájára is nő, mert mindent ész nélkül, terv nélkül túlméreteztek.

A tervezőmérnök kihagyása, akár csak egy felújításnál, bizony villámgyorsan olyan extraköltségeket tud okozni, amelyek nemcsak anyagilag fogják borítani a matekot, de a sok vesződség, a rendszerhibák, leállások, akár bontások okozta kellemetlenség még több kárt tudnak okozni. Ilyenkor aztán lehet keresgélni a felelőst, de nehéz lesz, mert a tervezői felelősséget is lespóroltuk.

Ennek ellenére, vagy talán pont ezért, úgy gondolom, hogy mégsem a tervezői felelősség a legfontosabb. Első körben a felhasználó, a tulajdonos felelőssége, hogy ne szúrjon ki saját magával és minden esetben forduljon tervezőhöz. Ezt viszont a szakmánknak kell elérhetővé tenni, közösen, a gyártóknak, kerekedőknek, szerelőknek egyaránt.

Az első lépés, hogy mindig legyen terved!

VGF&HKL szaklap