Mesterséges Intelligencia
2023/3. lapszám | Szilágyi László | 444 |
Mindössze 5 nap alatt érte el az OpenAI mesterséges intelligencia kommunikációs chatje az 1 millió regisztrációt. Ez nemzetközi viszonylatban az összes eddigi online platform regisztrációs rekordját megdöntötte, ami jól mutatja a szoftver iránti kíváncsiság mértékét és az alkalmazás egyediség.
Az alkalmazás lényege, hogy beszélgetni tudunk valós időben egy „robottal”, mesterséges intelligenciával rendelkező programmal, akár magyarul is, tökéletes nyelvi szerkezetben. Szinte alig észrevehető, hogy nem élő emberrel folytatunk diszkurzust, pusztán az kelt gyanút, hogy rendkívül választékosan fogalmaz, és hatalmas lexikális tudással rendelkezik. Természetesen szerkesztőink azonnal nekiugrottak, és igyekeztek csapdába csalni az alkalmazást, elsősorban épületgépészeti szakmai kérdésekkel, de nem volt könnyű dolgunk, mintha egy számítógéppel sakkoztak volna. Magam is teszteltem az alkalmazást. Megkérdeztem tőle, milyen fűtési eszközt használjak, de rögtön visszakérdezett, hogy melyik városban élek. Miután beazonosítottuk a helyszínt, rögtön ismertette a téli átlaghőmérsékleti adatokat, és kíváncsiskodott lakásom hőszigeteléséről és a felhasználói szokásaimról. Elsőként kondenzációs kazánt ajánlott, de tanácsolta a hőszivattyút is mint energiatakarékos alternatívát. Pontosított még pár információt, és végül egy hibrid megoldást talált a leghatékonyabbnak az én igényeimre. A várható beruházási költségről faggattam, amire felsorolta, milyen sok tényezőtől függ, a munkaerő díjától a hőszivattyú típusán keresztül a hőleadók áráig, de mégis saccolt nekem egy 2-4 milliós költséget, magyar forintban.
Azt kell mondjam, engem teljesen meggyőzött! Bárcsak ennyire felkészült és udvarias eladók lennének minden üzletben! Ezzel nem megbántani akarom a kereskedéseket, inkább csak felhívni a figyelmet arra, hogy lassan milyen tudással és képzettséggel rendelkező online eladókkal kell versenyezniük. Ha ez előreviszi a szakmánkat, annak nagyon örülök, de félelmetes és szinte utópisztikus jövőt hoz ide a jelenbe. Kollégám arra is kíváncsi volt, hogy ki tudja-e váltani egy épületgépész mérnök munkáját, és erről meg is kérdezte magát az OpenAI-t, az ország első mesterséges intelligenciájával készített épületgépészeti interjút ajánlom a kedves olvasóink figyelmébe. Mondhatom, ez még egy hibrid cikk, hiszen kollégánk kérdezett, nem egy másik szoftver, egyelőre még ő szerkeszti a VGF&HKL szaklapot, és remélem, még nem érkezett el a gépek kora!
„A legjobb épületgépészek előfizetőink, előfizetőink a legjobb épületgépészek!”
mesterséges intelligenciaVGF&HKL szaklap