Energiatárolás
2023/11. lapszám | Szilágyi László | 430 |

Az energiaárak növekedésének hatására egy új nézet erősödött meg ebben az évben, s ez a szakmánkra is kihatással van. Pár éve még a komfort volt a fő szempont és a fejlesztések irányvonala, de ezt hamar felváltotta a hatékonyság, az energiatakarékosság. Mára sikerült eljutnunk odáig, hogy mind a gyártók, mind a szakemberek komplex rendszerekben gondolkoznak – helyesebben egyre több gyártó és szakember gondolkodik így.
Ahogy nincs két egyforma ember, nincs két egyforma ingatlan sem. Így nem is szabad kiemelni egy technikai megoldást vagy terméket, ami univerzálisan a jó megoldást kínálja, hanem minden esetben átgondolt tervezésre van szükség az ingatlan tulajdonságai, a vevői szokások, a beruházási keret és egyéb szempontok alapján. Ha elkezdjük megtervezni egy háztartás gépészeti rendszerét, ma már elengedhetetlen a pontos hőszükséglet kiszámítása és az épület szigetelésének, energetikai jellemzőinek vizsgálata, fejlesztése. Erre azért van szükség, mert egy felelős épületgépész nem ajánl, nem tervez olyan megoldást, ami nem fenntartható, vagy csak rendkívül rosszhatásfokkal fenntartható. A gondosan megtermelt energiát nem lehet túlméretezett berendezésekkel előállítani, hiszen egy rendszer esetén a bekerülés árat és a berendezések élettartama alatti karbantartási és üzemeltetési költségeit összesítve kell figyelembe vennünk. Egy épületgépésznek alapszintű energetikai ismeretekkel is rendelkeznie kell, és szemléletében is erre kell támaszkodnia.
Ma már nem elég arra törekedni, hogy az energiát hatékonyan és energiatakarékosan termeljük meg, de fontos szempont lett ennek az energiának az eltárolása is. Különösen fontosnak érzem ezt, ha a fűtési-hűtési és a HMV-rendszer elektromos árammal, teszem azt hőszivattyúval van ellátva. Egy napelemes családi ház vagy akár ipari létesítmény esetén a saját célra termelő kiserőművek nappali energiatermelését el kell tárolnunk az esti órákra. Az akkumulátoros megoldással szemben az épületgépészeti rendszer és az épületszerkezet is alkalmas erre. Egyes melegvíztárolók képesek akár már direkt napelemes betáplálással is napközben felfűteni a HMV-t. Egy megfelelő szigetelésű ház, ami nem könnyűszerkezetes, szintén képes az épülettömeg segítségével a hőtárolásra. Amennyiben a hőleadó felületek eleve szerkezettemperálással kerültek kialakításra, akkor maga a betonfödém lehet az energiatárolónk. Ezekkel a berendezésekkel a korábbi komfort, az energiatakarékosság, CO2-kibocsátás-csökkentés és a hőtárolás egyben megoldható, megfelelő épületgépészeti tervezés segítségével.
Ez a fajta komplex gondolkodás a jelenlegi energiapiaci válságban tovább növeli az épületgépész szakemberek elismertségét és a szakmánk presztízsét. Ez ráadásul nem is igényel feltétlenül jelentős tanulással vagy fejlesztéssel járó feladatot, megoldható pusztán szemléletmód-váltással és felelősségvállalással. Szaklapunk igyekszik ezen a területen is bővíteni a tájékoztatást, hogy támogassa a szerelők, tervezők ismereteit.
„A legjobb épületgépészek előfizetőink, előfizetőink a legjobb épületgépészek!”