Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

HKLKlímatechnika

Hidegből meleget

A négycsillagos vidéki szálloda fűtési és hűtési rendszerének rekonstrukciója 2024-ben

2024/12. lapszám | Varga péter |  671 |

Hidegből meleget

A hévízi Palace Hotel egy négycsillagos szálloda, 130 szobával és széles körű wellness szolgáltatásokkal. 2022-ben meghibásodott a hotel 22 éven keresztül jól működő, karbantartott léghűtéses folyadékhűtője. Ezt a hibát még sikerült kijavítani, a szerencsének is köszönhetően, mert a szükséges alkatrészeket nem volt egyszerű beszerezni a kompresszor japán gyártójától. Így még a 2023-as nyarat is kiszolgálta a régi berendezés, de a tulajdonos új megfelelő berendezésre kért árajánlatot.

A korrekt árajánlathoz a terveket készítő társaság először is megvizsgálta az új berendezés kötöttségeit. Ide tartozik, hogy a gépházat a padlástérben alakították ki, ezért ügyelni kellett a megfelelő geometriára és a folyadékhűtő súlyára, hiszen statikai számítások is szükségessé váltak, éppen az elhelyezés miatt. Meg kellett oldani a hűtőteljesítményhez igényelt légszállítást a meglévő és maradó zajcsillapítással.

Ezen behatárolásokat megvizsgálva egy 4-csöves berendezést választottak, melynek a fő paraméterei a következők:

  • Hűtés – 321 kW (7/12 °C)
  • Hővisszanyerés – 433 kW (45/40 °C)
  • Fűtés – 275 kW (45/40 °C)

Noha ezzel a hűtőteljesítménnyel elérték a korábban (a 2000-es évben) tervezett hűtési igényt, de ismerve, hogy az aktuális külső hőmérsékletek azóta jóval magasabbak, és hosszabb időszakban jelennek meg, javasolták egy hőenergia tároló rendszert, melyet az időnkénti várható hűtőenergia hiányát fogja pótolni. A javaslatot a beruházó elfogadta, így egy feltörekvő magyar gyártó hőakkumulátoros rendszere lett beépítve.

Tervek és költségvetés

A géprendelés után, a tervező partnerei elkészítették a tender terveket olyan pontos költségvetéssel, hogy a potenciális kivitelezők egy pár helyszíni bejárás után képesek voltak ajánlataikat gyorsan elkészíteni. Ismerve a kivitelezés fő nehézségét, vagyis azt, hogy a rekonstrukciót a szálloda teljes működése mellett kell majd elvégezni, kis területek átadásával, a beruházó helybéli és már ismert kivitelezőket választotta.

A szálloda fűtési és hűtési rendszerének kapcsolási sémája

A négycsöves berendezés működésének jellemzői a különböző üzemállapotokban

Hűtési üzemmód

Hőszivattyús fűtési üzemmód

Hűtési és részleges vagy teljes hővisszanyerési üzemmód

Háromféle üzemmód

 Mivel a választott négycsöves berendezés háromféle üzemmódban képes működni, vagyis képes csupán a léghűtéses folyadékhűtő funkció mellett százszázalékos hővisszanyeréssel fűteni is a hűtéssel egyidejűleg, és emellett tisztán fűtési üzemmódra is alkalmas, a tervező javasolta a nyári hűtésnél a kondenzációs hő minél nagyobb kihasználását a megfelelő fűtési ágakban, új „előfűtő” hőcserélők beépítésével.

Fűtési terhelés a külső hőmérséklet függvényében

Ismerve a szálloda fűtési hőigényét, látható, hogy az uszodák és a HMV a kazánok összteljesítményének több mint ⅓-át veszik igénybe. A diagramból látható továbbá, hogy amikor a fűtési rendszer tulajdonképpen bivalens hőforrással működik, azaz gázkazán + levegő-víz hőszivattyú párhuzamos üzemében, a hőszivattyú teljesítménye mindig felhasználható, csak az előállított hőenergia ára fogja meghatározni, hogy ez mikor gazdaságos.

A berendezést 2024. májusában helyezték üzembe. A rendkívüli meleg nyarat problémamentesen zárták le, köszönhetően a hőtároló rendszernek is. A megrendelő szálloda üzemeltetője elégedettségét növelte a megállapítás, hogy a gázkazánok „alig” dolgoztak az uszodák és HMV melegítéséhez. 2003 júniusában, júliusában és augusztusában a szálloda 4718, 4594 és 4743 köbméter földgázt fogyasztott, míg ebben az évben ugyanezen időszakban 1601, 1588 és 1576 köbméteres fogyasztást rögzítettek.

A különbség jelentős. Több mint 65%-kal kevesebb gázt fogyasztott a fűtési rendszer a fenti időszakban, a villamosenergia-fogyasztás pedig nem változott jelentősen. Mivel a villamos energia ára napközben is jelentősen változik, a következő fűtési szezonban azt fogják megvizsgálni, hogy ismerve a stabil gázárat és kísérve a villamosenergia-árváltozásokat, mikor érdemes ( gazdaságos ) a levegő-víz hőszivattyút használni. A relatív stabil hőterhelésekben – uszodák és HMV, a beépített hőszivattyú teljes vagy részterhelésben mindig részt tud venni, a kérdés, hogy ez mikor gazdaságos.  Erről, reméljük, a fűtési szezon után többet fogunk tudni, és egy következő cikkben beszámolni a tapasztalatokról.

Címkép: daruval emelték helyére a négycsöves berendezést

Képek és ábrák forrása: Regale Energy Zrt.