Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Szakmakörnyezet

Sorra buknak meg Európában a hűtőközeg-csempészek

2025/1-2. lapszám | Erdősi Csaba |  466 |

Sorra buknak meg Európában a hűtőközeg-csempészek

Komoly hajszát indítottak Európa országainak hatóságai az illegális F-gázkereskedelem felszámolására, és az összehangolt fellépésnek meg is lett az eredménye; egyre-másra számolnak be jelentős fogásokról. Lapunk online kiadásában cikk és szavazás formájában is foglalkoztunk a kérdéssel, és utóbbi eredménye azt mutatja, ebből a szempontból nálunk nem olyan rossz a helyzet. A válaszadók többsége ugyanis arról számolt be, hogy ő maga nem vásárolt még illegális forrásból hűtőközeget, és nem is kínáltak neki ilyet.

Az Európai Unióban egyre szigorúbb feltételeknek kell megfelelniük a légkondicionálókban és hőszivattyúkban használt hűtőközegeknek, az úgynevezett F-gázoknak. A cél az, hogy minél kevesebb nagy felmelegedési potenciállal (GWP) rendelkező töltőközeg kerüljön a levegőbe.

Az átállás drága, hiszen a gyártóknak új anyagokat kell kikísérletezniük, ráadásul, ha egy régebbi berendezés utántöltésre szorul, az új közegekkel ez már nem oldható meg. Mivel a szabályozás nem egységes az egész világon, az EU-n kívül még beszerezhetők a közösség területén már tiltott F-gázok, így azok illegális forgalomba hozatalával is megpróbálkoznak szervezett bűnözői körök, a hatóságok pedig küzdenek ellenük. Online kiadásunk olvasóit ebben a tárgyban kértük szavazásra. A kérdés pedig, amire a válaszokat vártuk, ez volt:

Ön szerint Magyarországon könnyű vagy nehéz kétes eredetű, illegálisan forgalomba hozott hűtőközeget vásárolni?

A válaszok pedig a következőképpen alakultak:

1 Még soha nem kerültem olyan helyzetbe, hogy illegális úton kínáltak volna nekem F-gázt. 41,94%
2 Hallottam arról, hogy lehetséges már betiltott hűtőközegek megvásárlása, de nem ismerem ennek csatornáit. 22,58%
3 A szakmában mindenki tudja, hol lehet illegális forrásból F-gázhoz jutni, de én a magam részéről soha nem vásároltam ilyet. 12,9%
4 Természetesen tisztában vagyok azzal, hol lehet beszerezni feketén hűtőközeget, és ha a szükség úgy hozta, éltem is a lehetőséggel. 6,45%
5 Rendszeresen vásárolok és használok fel a munkám során ellenőrizetlen forrásból származó klímagázt. 6,45%
6 Nem kívánok válaszolni erre a kérdésre. 9,68%

Nem olyan rossz a helyzet

A kialakult végeredményt nem kell magyarázni, mert bár ez nyilván önbevalláson alapuló szavazás, de az összkép így is kedvező. Ugyan a válaszolni nem kívánók 10 százalékos aránya nyilván felvet kérdéseket azzal kapcsolatban, mennyire forró téma ez idehaza, de a válaszadók jelentős többsége nem vásárol még illegális úton töltőközeget, nem is tudja, hogy vehetne olyat, és nem is kínáltak neki eladásra. Ez pedig mindenképpen üdvözlendő.

Folyik a hajsza

Mint arról online kiadásunkban már beszámoltunk, Európa hatóságai komoly erőfeszítéseket tesznek az illegális hűtőközegekkel való kereskedelem visszaszorítására. Tavaly novemberben például a Khione művelet keretében több mint négyszázezer tonna CO2-egyenértékű F-gázt foglaltak le. Bár konkrét hűtőközegről nem tesznek említést, ez körülbelül 200 tonna R410A-nak vagy 280 tonna R134a-nak felel meg.

Az akciót 16 tagállam, valamint Törökország és Ukrajna vámhatóságaival együtt hajtották végre, feltárva a kulcsfontosságú útvonalakat, és nyomon követve azokat a szállítmányokat, amelyek kapcsán felmerült, hogy azokat illegálisan, csempészet útján hozták meg a közösség területére. A művelet során átvizsgálták azokat a raktárakat és elosztóközpontokat, ahol a tiltott hűtőgázokat tárolták a feketepiacon történő viszonteladás céljából.

– „A hűtőközeg-gázok illegális kereskedelme nemcsak az EU zöld céljait ássa alá, hanem a közbiztonságot is veszélyezteti. Ezzel a művelettel az OLAF és a nemzeti vámszolgálatok megmutatták, hogy hatékonyan meg tudjuk akadályozni ezt a veszélyes kereskedelmet” – mondta Ville Itälä, az OLAF főigazgatója.

Jelenleg Lengyelországban, Olaszországban, Romániában, Szlovákiában, Franciaországban és Csehországban folyik büntető- és vámeljárás a gázkereskedelemben tapasztalt szabálytalanságok miatt. Lengyelországban 150 tonna illegális behozott F-gázt foglaltak le (nyitóképünkön a lengyel adó- és vámhatóság felvételét láthatják), és az ügy kapcsán eddig kilenc embert vettek őrizetbe. Ellenük adózási bűncselekmények elkövetésének gyanújával emeltek vádat.

A művelet során Lengyelország, Lettország, Németország, Szlovákia, Magyarország, Görögország, Észtország, Litvánia, Spanyolország, Olaszország, Belgium, Hollandia, Franciaország, Bulgária, Horvátország és Románia, Törökország és Ukrajna vámhatóságai vettek részt.

A fél világ összefog a csempészek ellen

Nemcsak Európában aktívak a hatóságok, hanem szerte a világon is a 110 vámhatóság együttműködésében futó Demeter-művelet eredményeként tavaly 350 tonna fluorozott szénhidrogént (HFC) foglaltak le. A Vámigazgatások Világszervezete (WCO) által szervezett Demeter-művelet 2009-re nyúlik vissza, és talán a legismertebb a vámközösség által a veszélyes hulladékok határokon átnyúló szállításának ellenőrzéséről szóló bázeli egyezmény rendelkezéseinek végrehajtása érdekében tett erőfeszítések közül.

A gambiai, bulgáriai és olaszországi hatóságok kiemelkedtek az általuk jelentett lefoglalások számát tekintve. A lefoglalt mennyiséget nézve azonban Srí Lanka végzett az első helyen, majd Olaszország és Észak-Macedónia.

A legtöbb lefoglalásra szárazföldi határállomásokon, valamint tengeri kikötőkben került sor, néhány esetben azonban kereskedők telepehelyein csaptak le a hatóságok. A legtöbb fogás rutinellenőrzés eredménye volt.

A Demeter-művelet áttekintést ad a környezeti bűnözés mértékéről és az hatósági fellépés fokozásának szükségességéről. Elengedhetetlen, hogy megkétszerezzük erőfeszítéseinket egy tisztább, biztonságosabb és fenntarthatóbb világ megteremtése érdekében – mondta ennek kapcsán Ricardo Treviño Chapa, a WCO főtitkár-helyettese.

Új-Zéland sem tétlenkedik

Bár Új-Zéland nem vett részt a Demeter-műveletben, az ottani hatóságok sem tétlenkedtek, tavaly év végén legalábbis három tonna HFC lefoglalásáról számoltak be az illegális behozatal elleni fellépés során. Az ország környezetvédelmi hatósága, rendőrsége és vámszolgálata közös akciója során számos házkutatást hajtott végre, ennek eredménye a lefoglalt hűtőközeg.

Új-Zélandon a HFC-ket az ózonréteg védelméről szóló törvény és a klímaváltozásra való reagálásról szóló törvény szabályozza. A bűncselekmények pénzbírsággal, egyes esetekben akár öt évig terjedő szabadságvesztéssel is járhatnak. Mindenkinek, aki ömlesztett HFC-ket importál Új-Zélandra, engedélyre van szüksége az ország ózonréteg-védelmi törvénye értelmében, és részt kell vennie a kibocsátáskereskedelmi rendszerében.

Címkép: az argentin hatóság emberei egy lefoglalt szállítmánnyal

hűtőközegnagyvilágszavazás