A költségvetés-készítő programok alkalmazása III. - Számítógép felhasználás lehetőségei az épületgépészetben VII.
2001/7-8. lapszám | VGF&HKL online | 4099 |
Figylem! Ez a cikk 24 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Ebben a fejezetben a KönyvCalc fileairól a költségvetések összesítők formázásáról, küllemének „testre szabásáról” és dokumentálásáról lesz szó. Mentés esetén nem kell megadni a kiterjesztést, mert ezt a program - attól függően, hogy költségvetést, összesítőt vagy munkát mentünk -, automatikusan felveszi. Megjegyzés: A kiterjesztés az a három betűs rész, mely a fájl névben a „(.) pont“ után szerepel. A 32 bites rendszerekben már megszűnt 8+3 karakteres fájl név korlátozás, de esetünkben - 16 bites program lévén -, még ez érvényes.
A KönyvCalc által mentett fájlok a következők:
- Költségvetés fájl: „*.KLT“,
- Összesítő fájl: „*.KLO“,
- Munka fájl: „*.KLM“
A költségvetés és összesítő mentésnél mindig keletkezik egy azonos nevű, de más kiterjesztésű formátum fájl, mely a formázást, a láb- és fejléc bejegyzéseket tartalmazza.
- Költségvetés formátum fájl: „*.KLW“,
- Összesítő formátum fájl: „*.KLR“.
Ha egy költségvetést, összesítőt vagy munkát a külső megjelenítésével együtt szeretnénk egy másik gépre átvinni vagy továbbadni, akkor a formátum fájlokat is át kell másolni. Ez a sablonok átadásánál is lényeges szempont. Ennek a többfájlos – kicsit nehézkes – megoldásnak legfőbb oka, hogy így a költségvetés (KLT) fájlok kompatibilisek maradtak régebbi DOS változattal. A 32 bites KönyvCalc verzióban ezt már megszüntetjük és egy fájlba lesz mentve minden információ.
Létezik még egy úgynevezett globális formátum fájl „*.DKF“, mely a költségvetés és összesítő formátum beállításait egy közös fájlban rögzíti.
Globális formátum fájl a „Fájl - Formátum mentés más néven“ menüparanccsal hozható létre, és mindig az aktuális ablak beállításait menti. A megformázott költségvetés és összesítő ablakból egyenként kell kiadni a „Formátum mentés más néven…“ parancsot, és fájl névként ugyanazt a nevet kell megadni! Bármelyik így elkészített formátum fájl „*.DKF“, beállítható alapértelmezettnek. („Beállítás - Környezet mappa“). Ezt a formátumot kapja, az ikonról megnyitott „Új“ ablak. Kivételt képez, ha sablonként nyitunk meg egy ablakot, ekkor a formátumbeállításokat a sablonfájlhoz tartozó formátumfájlnak megfelelően veszi fel az aktuális ablak.
A „*.KLM“ munkafájl egy gyűjtő fájl, mely tartalmazza az együtt (munkaként) mentett költségvetések és összesítők fájl neveit, és megnyitáskor sorban betölti azokat. Általában a legkisebb munka is tartalmaz legalább egy költségvetés és egy összesítő ablakot ezért javasoljuk mentéskor a „Munka mentés“-t választani.
Formátum, megjelenítés.
A formátum fejlécben szerkeszthető meg a költségvetés és összesítő külleme. Itt minden egyes gomb egy-egy tételelem tulajdonságait hordozza. Bal egérgombot lenyomva-húzva beállítható az elem helye. Jobb egérgombra előugró menüben szerkeszthető a betűtípusa, állítható az elem láthatósága és szerkeszthető a formátuma (elé és mögé írt szövegek, számformátum, tizedes jegyek száma). A gomb (tételelem) láthatóságának kikapcsolásával készíthető gyorsan ár nélküli költségvetés. Formázott árazatlan kiírás pedig a számformátum mezőben lévő nullák kitörlésével állítható elő.
Összevont (összeadva szerepeltetett) díj + gépköltséget a gombok egymásra húzásával jeleníthetünk meg. Ez a funkció az „anyag, díj és gépköltség“ gombra alkalmazható. Az öszszesítő táblázatban a szövegsorok, nemcsak a gombokkal, hanem egyedileg soronként is formázhatók. Ehhez a lehetőségek az összesítő ablakban szövegsoron állva a „Szöveg formátum“ menüben találhatók. (Betűtípus, jobbra, balra, középre rendez).
Fejlécet, láblécet és beilleszthető képeket az oldalbeállítások dialógus ablakból, vagy a nyomtatási kép ablakból lehet szerkeszteni. A fejléc-, láblécbe tetszőleges szöveget, vagy az ikonokkal változó (makrózható) szövegeket írhat be, jobbra, középre és balra rendezve. Ha elkészített egy formátumot, azt az OK gombbal rendelheti az aktuális ablakhoz. Abban az esetben, ha erre máskor is szüksége lehet, a Mentés a Formátumba gombbal az alapértelmezettként beállított formátumfájlba mentheti. Az elmentett formátumok a lenyíló listából bármelyik költségvetéshez vagy összesítőhöz hozzárendelhetők.
A nyomtatási kép ablakban megnézheti az eddig végzett munka külső megjelenítését. Itt mód van képek (pl: cégembléma) beillesztésére is a Kép + gombbal. A képek csak a költségvetéshez vagy összesítőhöz tartozó formátumfájlba (*.KLW; *.KLR) lesznek elmentve. A globális (*.DKF) fájl mentése ezeket helytakarékossági okokból nem tartalmazza. A kiválasztott képre jobb egérgombbal kattintva az előugró menü „Tulajdonságok” pontjában megadhatja, hogy a kép csak azon az oldalon szerepeljen, ahová beillesztette, vagy (mint a fejléc és lábléc) minden oldalon.
A munka dokumentálása, oldalbeállítás, nyomtatás.
Az elkészült munkákat ablakonként, vagy munkaként is kinyomtathatja. Az oldalbeállítások „Méret és margók“ mappájában beállíthatja az oldalszámozás módját. Ha a „Folyamatosan az egész munkában“ kapcsoló nincs bekapcsolva, akkor az ablakok egyenként oldalszámozódnak. Ilyenkor munkanyomtatást választva az összes ablak (költségvetések és összesítők) kinyomtatásra kerülnek. Ha ez az opció bekapcsolt és munkanyomtatást választ, akkor csak az aktuális összesítőben szereplő részösszegek fájljait és az összesítőt nyomtatja a program. Ilyenkor az oldalszámozás folyamatos az egész munkában, sorrendje az összesítőben elfoglalt helyzetétől függ. Nyomtatás több helyről is kezdeményezhető (menüből, ikonról vagy az oldalbeállítás ablakból). Megadható, hogy az összesítővel vagy költségvetésekkel kezdje. Beállítható, hogy mely oldalakat nyomtassa ki a program és módosítható a kezdő oldalszám is.
Mihály Zsolt
Az epikus cikksorozat részei:
Költségvetés készítő program - Számítógép felhasználás lehetőségei az épületgépészetben VI.
Költségvetés-készítő programok - Számítógép felhasználás lehetőségei az épületgépészetben V.
A számítógép felhasználás lehetősége az épületgépészetben III.
A számítógép felhasználás lehetőségei az épületgépészetben II.
A számítógép-felhasználás lehetőségei az épületgépészetben I.