Egy igen a nem ellenében
Van, aki kispadra sem ültetné a kandallót és a cserépkályhát, pedig a biztonsági „véd-elem” a szerepe, és békeidőben tartaléknak is beállítható
2022/1-2. lapszám | Henszelmann Imre | 608 |
Minden rosszul tervezett, rosszul kivitelezett, rosszul üzemeltetett és alapjában gyenge minőségű berendezésre igaz a rövid és tömör nem. De többen vagyunk, akik megállunk a piros lámpánál, nem csak a szabályok miatt, hanem jól felfogott érdekünkben is. Minden berendezés, így jelen esetben a kandalló, de a kályha, a kazán, vagy a hőszivattyú vásárlása előtt is eldöntendő milyen kategóriát választunk. Amikor túl vagyunk a megfontolt döntésen, azzal vállaltuk, hogy energiabiztonságunk és esetleg pénztárcánk érdekében hajlandók vagyunk napi tíz-húsz percet rászánni home-office-os időnkből. Mi az előnye a biztonsági fűtésnek? Nem függ külső energiahálózattól. A tartalékfűtésnél pedig szükséges egy szünetmentes tápegység a szivattyú üzemeltetéséhez. Ez a cikk a VGF&HKL 2021. december 9-ei hírlevelében közölt, Tartalékfűtésre jó megoldás a vízteres kandalló? című cikkre adott válaszként íródott.
Fatüzelésű fűtőberendezések üzemeltetésekor környezetterhelési szempontból alapvető, hogy a tűztér hőmérsékletét minél magasabb hőmérsékletre (900 °C) kell felvinni, hogy az éghető légszennyezést okozó anyagok az adott, rövid tartózkodási idő alatt el tudjanak égni: korom, szén-monoxid és fagáz. A nitrogén-oxidok képződése 1000 °C felett kezdődik, így ezek nem okoznak jelentős veszélyt.
A környezetbarát fatüzelés érdekében a vizes hőcserélős berendezésekben az említett kellően magas hőmérséklet eléréséhez a hőcserélő csak a tűztér utáni szakaszba építhető be. A rendelkezésre álló „fűtőanyag” valamely formájának (tűzifa, fabrikett, faapríték, pellet) mennyiségét hazai erdészeteink évtizedekre előre tervezhetően tudják biztosítani. Mivel az erdőgazdálkodás nem homokbánya, a kitermelés több évtizedre meghatározott, így innen ugrálva változó igény szerinti mennyiség és minőség nem termelhető ki, mert az erdeinkben növő fák vágási életkora sok évtized. Az erdészetek kitermelésének szűk fele az iparifa – ami felhasználása után akár évszázadra is tárolja az életében megkötött széndioxidot, – míg a többi mennyiség tűzrevalóként, energetikailag hasznosítható.
A cikk még 10 813 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.