Henszelmann Imre
9692 | |
1977-ben végezett szilikátkémiai vegyészmérnökként. Kerámiagyárban termelésirányítóként dolgozott egy évtizedet, majd öt év kutatómérnöki munka után társas kisvállalkozásba fogott. Óraadóként az Iparművészeti Főiskolán/Egyetemen, mai nevén Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen anyagismeretet és gyártástechnológiát oktat negyed százada. Közben az egyik vezető hazai kályhacsempegyártó üzem évtizedes irányítása során került közelebb az energetikához és a tüzeléstechnikához. Immár hetedik éve a Magyarországi Cserépkályhások, Kandallóépítők és -Gyártók Országos Ipartestülete (MACSOI) titkáraként a kályhás-kandallós szakma érdekeit képviseli.
Henszelmann Imre cikkei
Egy igen a nem ellenében
Van, aki kispadra sem ültetné a kandallót és a cserépkályhát, pedig a biztonsági „véd-elem” a szerepe, és békeidőben tartaléknak is beállítható
2022. február 3. |
594
Minden rosszul tervezett, rosszul kivitelezett, rosszul üzemeltetett és alapjában gyenge minőségű berendezésre igaz a rövid és tömör nem. De többen vagyunk, akik megállunk a piros lámpánál, nem csak a szabályok miatt, hanem jól felfogott érdekünkben is. Minden berendezés, így jelen esetben a kandalló, de a kályha, a kazán, vagy a hőszivattyú vásárlása előtt is eldöntendő milyen kategóriát választunk. Amikor túl vagyunk a megfontolt döntésen, azzal vállaltuk, hogy energiabiztonságunk és esetleg pénztárcánk érdekében hajlandók vagyunk napi tíz-húsz percet rászánni home-office-os időnkből. Mi az előnye a biztonsági fűtésnek? Nem függ külső energiahálózattól. A tartalékfűtésnél pedig szükséges egy szünetmentes tápegység a szivattyú üzemeltetéséhez. Ez a cikk a VGF&HKL 2021. december 9-ei hírlevelében közölt, Tartalékfűtésre jó megoldás a vízteres kandalló? című cikkre adott válaszként íródott.
Fatüzelés, minek nevezzelek?
2021. február 3. |
8217
6 4.25 (4)
Rádióban, tévében, újságokban, interneten, reklámokban és környezetért aggódó véleményekben sokszor érkezik hír a különböző tüzelőberendezésekről és tüzelési módokról. Több-kevesebb szakmaisággal, időnként sajátos látásmódról tanúskodva. A következőkben néhány almalommal igyekszünk minél pontosabb megfogalmazásban elmondani véleményünket – a különféle tüzelőanyagokról és -berendezésekről, az égésilevegő-ellátásról, az égéstermékről és annak elvezetéséről, – ami természetesen egy kicsit mindig egyéni, de talán érdemes lesz figyelmükre.
Környezet és a fatüzelés
2019. június 4. |
988
1 5 (1)
Több milliárd évvel ezelőtt bolygónk folyékony és gáz halmazállapotához a táguló világegyetem csillagközi teréből fagyott halmazállapotú anyagok csapódtak be. Ezek az anyagok felolvadtak vagy el is párologtak, és a Föld relatív nagy nehézségi erejének köszönhetően csak a nagyon könnyű anyagok távoztak el a légteréből (H2, He2).
Szilárdtüzelés és a környezet
2018. december 18. |
1051
Bolygónk s az egészséges környezetünk megóvásáért egyre több és egyre hangosabb intelmeket hallhatunk – elsősorban a környezet változásait kutató tudósoktól. A tét a Föld mostani „közérzete” és jövője, a ma emberének és utódaink életminősége, nem kérdés tehát, hogy globális ügyről van szó. Ebben a viszonylatban különösen aktuális megvizsgálni a fatüzelés környezetre gyakorolt hatását – eloszlatva némely hamisan rögzült tévképzetet.
Fatüzelésű berendezések tervezése és építése
2017. szeptember 4. |
2117
A helyszínen épített háztartási tüzelőberendezések tervezése és megépítése sok műszaki és dokumentációs figyelmet és kötöttséget jelent. De ha a szakembernek megvan a gyakorlata, és sikerül a külalakot is a megrendelő elképzelése, a lakótér környezete és az előírásoknak megfelelően kialakítani, akkor a végén a mester szívéből ott marad egy kis melegség a család emberöltőnyi „bútordarabjában”. Ez az alkotás hasonló, mint amikor az építész, vagy az épületgépész tervez, csak itt a kivitelezés is a tervező mester munkája.
Legyen fatüzelés, és legyen környezetbarát
2017. március 5. |
3654
2017 januárjának dermesztő hidegében a legújabb népvándoroltatás szerencsétlen oldalán menetelő tagjai, akik melegebb éghajlathoz szoktak, vasúti talpfákkal tüzelnek az elhagyott szabadkai téglagyár csarnokaiban. A világot is talán, de az Európát bejáró képsorok láttán több lehetőség juthat eszünkbe: fűtött szállóhelyekről való gondoskodás, vagy fűtött szállítóeszközökön biztosítani az előre vagy visszautaztatást – kinek milyen szándéka és papírja van. Ez utóbbinak eldöntését fűtött irodák dolgozói végzik.