Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Szakmatörténet

Colstok/zollstock

2022/11. lapszám | Molnár-Tarján Ervin |  1319 |

Colstok/zollstock

Az Épületgépészeti Múzeum tárgyait bemutató sorozatunkban ezúttal egy olyan „szerkezetet” mutatunk be, amely régebben nemcsak a gépészek, hanem minden szaki szerszámosládájában – farzsebében – ott lapult. Számos elnevezése használatos, hogy melyek ezek, egyebek mellett az derül majd ki ebből a cikkből.

Az eredeti változat zollstock néven látta meg a napvilágot. Hajdanán zoll (hüvelyk) skálával készült, később az egyik oldalon milliméter osztást gravíroztak a fa elemekre. Ez a mérőeszköz 2-3 mm vastag keményfából készül, mindkét oldalon beosztással az úgynevezett III.-as pontossági osztályban. A mérőléc szélessége 15-16 milliméter, hossza 2 méter, de 1 méteres változat is létezik. A mérőléc elemei csuklósan kapcsolódnak egymáshoz. Az idők során készítették fémből és műanyagból is, de a klasszikus kialakítás a fából készült maradt.

Használata lefedi a teljes építőipari szakmát. Szerintem egy szerelő félkarú óriás colstok nélkül. Sok munkaruhán külön tokot alakított ki a mérőléc részére.

Hazai elterjedése óta számos elnevezést kapott

Ilyenek a következők: famérőeszköz, famérce, mérőléc, mérővessző, mérőpálca, csuklósmérce, colostok, collstok, colstok, ceigrama, woodstock, zoll-pálca, összehajtható hosszúságmérő, méterrúd, mérőrúd.

Maradjunk annyiban, egy német jövevényszóval állunk szemben és a colstokot használja mindenki és erre hallgatnak a szakik is. A Magyar Értelmező Szótár szerint colstoknak kell írni. A katonai szlengszótárban a colostok különc katonát jelent. A colstok kiterjedt a lakatokra is. Népszerű a biciklik zárására szolgáló colstoklakat. Lényeg, hogy kis helyen elfér és létezik számkódos változat is.

Muzeális angol colstok bezárva

Muzeális angol colstok a térben

Móricz Zsigmond „BETYÁR” című művében így ír: „Kőművesszerszám, kanál, colltstok, simító lapocskák és kendőbe csomagolt kenyér”. A Magyar Nyelvőr 31. évfolyam 1902-es számában így használják: „Összemegy, mint a colstok/ Zollstock”. Horváth Dezső Dani Jani című művében így ír: „Most egy nyavalyás colstokot sem tudunk arrébb fordítani”.

És egy rekord a colstokról: Kanyó Béla asztalos és Vaspál Tibor 2010. június 5-én Rimócon mutatták be a még „éppen” használható M=1:20 léptékben felnagyított colstokot. A rendkívüli mérőeszköz 6 tagból áll, hossza 20 méter. A tagok hossza 400 cm. A kész eszköz súlya 150 kg. Az elkészült csuklós mérőalkalmatosságot mindkét oldalán milliméteres beosztással látták el. Hitelesítés után hivatalos Guinness-rekord lett a gigantikus colstokból. A használatához minimum hat ember kell.

A gyártók és forgalmazók hamar felismerték a colstok reklámhordozó erejét. Ennek egyik oka, hogy a szakik nap, mint nap kézbe veszik és használják. A másik ok prózai, hogy nem kerül sokba előállítása.

Nagyapó a legjobb! Az elemeken lévő szöveg a felhasznált fák jellemző tulajdonságairól szól

Az Épületgépészeti Múzeum részére én kezdtem gyűjteni a colstokokat. Ennek híre ment, és sokan adományoztak mérőpálcát a gyűjtemény részére. Ezt ezúton is köszönjük. A gyűjtemény jelen pillanatban 100 darab felett jár.

Múzeum

Kapcsolódó