Karbantartás

Kerüljük el a kicsapódást!

VGF&HKL szaklap

HKLHűtéstechnikaKlímatechnika

Kerüljük el a kicsapódást!

Mennyezethűtés harmatpont-szabályozással, hogy ne folyjon a kondenzvíz nyáron a falon

2023/5. lapszám | Kaszab Gergely |  677 |

Kerüljük el a kicsapódást!

A mennyezethűtési rendszerek egyik legfontosabb kérdése, hogy miképpen lehet úgy szabályozni működésüket, hogy a megfelelő teljesítményt a jó komfortérzethez le tudják adni, miközben a páralecsapódás, a kondenzáció még nem indul meg. Ez nem egyszerű feladat, mert az eszköz fő célja, hogy a helyiségben tartózkodóknak ne legyen melegük, kellemes, komfortos környezetben legyenek, de szeretnénk azt is elkerülni, hogy a helyiség tárgyain, határoló felületein a pára kicsapódjon, azok nedvessé váljanak. Ennek a kényes egyensúlynak a fenntartásához, mennyezeti hűtőrendszerünk minél jobb teljesítménykihasználásához a harmatpontérzékeléssel, -szabályozással juthatunk el.

Elsőként egy rövid elméleti tájékozódásra invitálom olvasóimat, hogy egyértelmű legyen mindenki számára, hogyan alakul ki a kondenzáció, a pára kicsapódása.

A nap által felmelegített víz vízgőz formájában a levegőbe kerül. Minél melegebb a levegő, annál nagyobb párakapacitással bír, azaz annál nagyobb vízgőztartalma lehet kicsapódás nélkül. A levegő páratartalmát abszolút páratartalom értékkel és relatív páratartalom értékkel szokták kifejezni. Az abszolút páratartalom 1m3 levegő vízpáramennyiségét mutatja (g/m3), míg a számunkra fontosabb mutatószám a relatív páratartalom, ami a levegőben lévő vízpára arányát mutatja adott hőmérsékleten a lehetséges 100%-os telítettséghez képest. Ez a százalékos érték, adott levegőhőmérsékletnél, a levegő által maximálisan felvehető vízgőz mennyiségéhez képest mutatja meg a pillanatnyi tartalmat. Ahogy korábban is említettem, minél melegebb a levegő hőmérséklete, annál magasabb vízgőztartalma lehet kicsapódás nélkül. A meleg, páradús levegő felszáll, lehűl, és kicsapódik, ahogy erre még tanulmányainkból emlékezhetünk. Hasonló kicsapódást érzékelhetünk nyáron hajnalban a kerti növényeink levelein, ahol a levegő lehűlése miatt túllép a 100%-os vízgőz telítettség állapotán, és a benne lévő vízgőz harmat formájában jelentkezik.

Címkép: páralecsapódás a kertben, a reggeli harmat megjelenése

A cikk még 6 714 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 990 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1990 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9990 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

felülethűtés

Kapcsolódó

Lépésről lépésre

Lépésről lépésre

Előszerelt felületközeli födémfűtő- és -hűtőpanelek méretezése