Kaszab Gergely
12 359 | |
Kaszab Gergely cikkei
32 cikk. Lapozó: |
Így kezdeményezzük a csőrendszerek termékkiváltását!
Vajon kiszereltetik a nem megfelelő csöveket közvetlenül a beépítésük után?
2024. november 3. |
493
A csövek kiszereltetése közvetlenül az épületbe való beépítés után még viszonylag ritka következmény hazai építkezéseken, de az épületgépész tervező vagy a felelős műszaki ellenőr által jóvá nem hagyott kiváltás egyre gyakoribb. A következő néhány gondolattal segíteni szeretnénk abban, hogy mit mérlegel ilyen esetekben a kiváltást jóvá nem hagyó épületgépész mérnök. Arra is érdemes felkészülni, hogy előbb-utóbb megfelelő kapacitása lesz a fogyasztóvédelemnek, és a karácsonyfa izzósorok, húsvéti sonkák ellenőrzése mellett például az építkezéseken beépített, ivóvízzel érintkező termékek is napirendre kerülnek. Itt ivóvízről van szó, ami sok embert érint, és szinte képzés nélkül, nagyon egyszerűen ellenőrizhetőek a termékek. Más esetekben, egy későbbi peres eljárásban pedig a bíróság szakértő bevonása után, egyértelmű döntést hozhat a felhasználási területen alkalmatlan csőrendszerrel kapcsolatban.
Elrejtett osztó és minimális helyigényű mennyezethűtés
2024. szeptember 4. |
416
Az energiahatékonyság, az alacsony hőmérsékletű fűtési, és magas hőmérsékletű hűtési rendszerek, a hőszivattyúval egy rendszerben való kitűnő működés egyre népszerűbbé tette a mennyezethűtési és -fűtési rendszereket. A családi házaktól a társasházakon át, a közintézményekig széles körben alkalmazzák hazánkban is ezen megoldásokat. A rendszereket előállító vezető gyártók folyamatosan fejlesztenek, találmányaikkal még nagyobb teljesítmény leadására, kisebb helyigény elérésére, könnyebb szerelhetőségre törekednek. A következőkben mind a betonfödémbe épített, mind az álmennyezeti téren megvalósított fejlesztésekből bemutatunk egy-egy remek példát.
Hőleadás célszerűen
Gyakorlati tanácsok egy jól működő mennyezethűtési/-fűtési rendszer kialakításához
2023. október 31. |
577
1
A különböző felületfűtési és -hűtési rendszerek egyre népszerűbbek idehaza is, akár új építésű ingatlanról, akár meglévő épület energetikai felújításáról legyen is szó. Cikkünkben sorra vesszük ezeket a megoldásokat, azt állítva, hogy új építésnél a betonfödémbe kerülő, felületközeli rendszerek kiépítése jelenti a legjobb megoldást.
Háromrétegű alumíniumcső
A jövő rézcsöve
2023. szeptember 4. |
239
Az osztrák gyártó az álmennyezeti hűtési/fűtési rendszereihez egy olyan új csőrendszert fejlesztett ki, ami megfelelő alternatívát kínál mind hővezetésben, mind bekerülési értékben a korábban oly népszerű rézcsöveknek.
Kerüljük el a kicsapódást!
Mennyezethűtés harmatpont-szabályozással, hogy ne folyjon a kondenzvíz nyáron a falon
2023. május 3. |
719
2 5 (1)
A mennyezethűtési rendszerek egyik legfontosabb kérdése, hogy miképpen lehet úgy szabályozni működésüket, hogy a megfelelő teljesítményt a jó komfortérzethez le tudják adni, miközben a páralecsapódás, a kondenzáció még nem indul meg. Ez nem egyszerű feladat, mert az eszköz fő célja, hogy a helyiségben tartózkodóknak ne legyen melegük, kellemes, komfortos környezetben legyenek, de szeretnénk azt is elkerülni, hogy a helyiség tárgyain, határoló felületein a pára kicsapódjon, azok nedvessé váljanak. Ennek a kényes egyensúlynak a fenntartásához, mennyezeti hűtőrendszerünk minél jobb teljesítménykihasználásához a harmatpontérzékeléssel, -szabályozással juthatunk el.
Felújítások, álmennyezeti rendszerek
Így tudunk jól működő mennyezetfűtési, -hűtési rendszereket létrehozni 3.
2022. november 3. |
810
A felújításoknál, vagy olyan új építéseknél, ahol álmennyezet kialakítása a legjobb megoldás, nem tudjuk a betonfödém alsó síkját hűtésre, fűtésre használni. A bebetonozható modulrendszer itt szóba se kerülhet, azonban léteznek megoldások arra, hogy mennyezethűtést/fűtést telepítsünk utólagosan a kész épületszerkezetre. Az előzetes tervezés, átgondolás itt talán még fontosabb, mint más esetekben.
Kihasználni a betonfödémet
Hogyan tudunk jól működő mennyezetfűtési, -hűtési rendszereket létrehozni? 2. rész
2022. október 3. |
554
A mennyezethűtési/-fűtési rendszerünk létrehozásához épületgépész tervezővel együttműködve, a helyiségek hőszükséglet-számításának, téli/nyári hőmérséklet-igényének, az előremenő és visszatérő vezetékünk hőmérsékletének és egy, más szakágakkal precízen egyeztetett mennyezettükörnek a birtokában elkezdhetjük átgondolni, hogy milyen típusú épülethez melyik rendszer az ideális.
Hogyan tudunk jól működő mennyezethűtési rendszereket létrehozni?
A rendszer átgondolása, megtervezése I.
2022. szeptember 1. |
691
Az energiaárak emelkedésével még inkább előtérbe kerülnek az energiahatékony hűtési/fűtési megoldások. A felülethűtés/-fűtés hőszivattyúval kombinálva eddig is folyamatosan növekvő szerepet játszott az épületgépészeti rendszerek kialakításánál, de várhatóan ez most tovább fokozódik majd. Az évtizedes tapasztalatok felhasználásával megpróbáljuk összefoglalni, hogyan lehet jól működő mennyezethűtési/-fűtési rendszereket létrehozni.
PP-RCT
A polipropilén csőrendszerek alapanyag-fejlődése
2022. február 3. |
682
1
A műanyagcsőgyártók nagy része kevés információt tett közzé arról, hogy évekkel ezelőtt a PP-R alapanyagú csőrendszerét egy radikálisan jobbra, PP-RCT anyagúra cserélte le. Semmi esetre sem szeretnék hosszú vegyipari eljárásokat ismertetni, mert a tervezőket, kivitelezőket, beruházókat úgyis a végeredmény, az előnyök érdeklik, de két mondatban összefoglalnám a lényeget.
A hosszirányú hőtágulás és kompenzációja
Így kerülhetjük el a Balaton hullámait mintázó csőrendszereket, a kiszakadt, eltört rögzítéseket
2021. december 6. |
900
2 5 (2)
A csövek hosszirányú tágulása nem ismeretlen jelenség az épületgépészek, tervezők és kivitelezők körében – legalábbis így kellene ennek lennie. A számtalan „elszúrt” munka a gyakorlatban azt mutatja, hogy fontos beszélnünk erről a témáról. Cikkünk „kérdés-felelet” szerkezetben veszi végig a legfontosabb tudnivalókat.
Gyorscsatlakozók szerelése
ötrétegű csövek esetén, kockázatok és szerszámok nélkül
2020. október 1. |
8204
Az épületgépészet területén működő minden résztvevő azt szeretné, hogy az elkészült épület gépészeti rendszerei tökéletesen működjenek. Sajnos többször tapasztaltuk, hogy az épületgépészeti termékek gyártói, kereskedői, a gépésztervező, a kivitelező, vagy a megrendelő/beruházó között a végén viták, sőt bizonyos esetekben jogi esetek alakultak ki. A minőségi gyártók olyan termékek fejlesztésén dolgoznak, amelyek felhasználásuk, beépítésük során szinte teljesen kizárják a vitás esetek kialakulásának lehetőségét. Egy ilyen fejlesztés az ötrétegű csőrendszerek idomainak területén a gyorscsatlakozók.
Kisebb nyomásveszteségek
Optimalizált áramlástechnika az ötrétegű csőrendszerek fittingjeinél
2020. május 7. |
7719
A csőhálózatok hidraulikai ellenállásában jelentős szerepük van az idomok ellenállási tényezőjének. A piacon megjelent egy olyan fejlesztés, amely az idomokon belüli speciális ellipszis formájú kialakítással segíti az áramlást, így az idomok anyagának falvastagságát és az O-gyűrűk anyagátmérőjét nem kell csökkenteni a kedvező ellenállási tényező eléréséhez. Mindennek köszönhetően ezek a rendszerek hosszabb élettartamúak lehetnek.
Mennyezet- vagy padlófűtés?
2019. december 2. |
9018
8 5 (7)
A fűtésszezon közepén eljött az ideje, hogy a hazánkban is egyre népszerűbb és a radiátoros fűtési megoldásnál egyre gyakrabban alkalmazott padlófűtést összehasonlítsuk egy másik felületfűtési megoldással, a mennyezetfűtéssel. Elsőre szinte mindenki rávágja, hogy a lábunknak oly kellemes padlófűtést ne cseréljük le a mennyezetfűtésre, azt a felületet hagyjuk meg a nyári felülethűtési funkcióra. Az egyszerűbb döntéshez azonban érdemes megnézni a két rendszer működési elvét.
Ötrétegű rendszerek csőkötései
Szerelési hibák a gyakorlatból 2.
2019. október 4. |
9611
4 5 (3)
Cikksorozatunkban arra igyekszünk útmutatót kínálni, hogyan kerülhetik el a szerelők a leggyakoribb hibákat a kivitelezés során. Ezúttal az ötrétegű rendszerek csőkötéseinek legjellemzőbb hibáit vesszük sorra, és teszünk javaslatot a helyes kivitelezésre. Mottónk: Más kárán tanul az okos!
Polipropilén rendszerek összehegesztése, az elektrofittingek használata
Szerelési hibák a gyakorlatból 1.
2019. szeptember 6. |
959
2 4.5 (2)
Lapunk új sorozatot indít, amelyben arra igyekszünk útmutatót kínálni, hogyan kerülhetik el a szerelők a leggyakoribb hibákat a kivitelezés során. Elsőként a címben is jelzett polipropilén rendszerekkel (PP-R) foglalkozunk. Mottónk: Más kárán tanul az okos!
Szedjük szét a műanyag ivóvízvezetékeket!
Laboratóriumi vizsgálatok eredménye
2018. december 18. |
1152
1 5 (1)
Néhány éve egy népszerű szaklap hasábjain jelent meg egy interjú a műanyag csőrendszerekről, amiben egy épületgépész szerelőmester válaszolt egy hazánkban is elterjedt ötrétegű csőrendszereket forgalmazó cég vezetőjének. Ebben az interjúban sok tévhit, a valóságnak nem megfelelő tézis került napvilágra. Mivel az írásban azzal a képtelenséggel egyenértékű megfogalmazások szerepeltek, mintha valaki azt állítaná, hogy minden gépkocsi azonos, csak más színű, és különböző márkajelzéseket ragasztanak rá, a minőségi gyártók nevében elhatároztam, hogy darabjaira szedünk 4 db, Közép-Európában gyártott PP-R rendszert és megmutatjuk a különbségeket. A vizsgálati pontok jól szemléltetik az eltéréseket és felhívják a szerelők figyelmét a minőségbeli különbségekre az elsőre látásra azonos kategóriájú rendszerek esetén.
Padlófűtési fejlesztések
Vékonyabb rétegrend, gyorsabb szerelés
2018. szeptember 19. |
9852
2 5 (1)
Sokat foglalkoztunk már a modern padlófűtési rendszerekkel, a hagyományos acélhálóra rögzítés és a tackerlemezes-rendszerlemezes-tépőzáras rögzítési mód közötti különbség ecsetelésével.
Fejlesztések, amelyek egyszerűbbé teszik a szerelést
2017. szeptember 4. |
1300
A gyakorlat, a hétköznapok során tudnak igazán bizonyítani azon találmányok, amelyeket a szerelések megkönnyítésére találnak ki a gyártók. A jó ötlet mindig a szerelők problémás helyzeteiből fakad, hiszen erre keres praktikus megoldást a fejlesztés. A következőkben egy osztrák gyártó két ilyen „szerelőbarát” innovációjába pillanthatunk be.
Örökzöld gyepek fűtésrendszerekkel
2017. szeptember 4. |
7542
Még alig vagyunk túl a nyári forró napokon, amikor az időjárás egyébként is „befűt” nekünk, azonban a hidegebb időjárásra gondolva pillantsunk be a pályafűtések kivitelezésébe. Hiszen mikor készüljön egy ilyen nagy kiterjedésű szabadtéri felületfűtés, ha nem a nyári, kora őszi időszakban? Sajnos, adódik olyan kivitelezés, ahol télen kell pályafűtést építeni, ami a rákerülő fű növekedése miatt erősen megkérdőjelezhető kivitelezési időszak.
Korszerű mennyezethűtések
2017. április 3. |
11 415
1 5 (1)
A szokatlanul hideg tél okozta élmények még sokunk emlékezetében élénken élnek, mi viszont kellő előrelátással már a forró nyár okozta hőség elviselhetőbbé tételére ajánlunk korszerű megoldásokat.
32 cikk. Lapozó: |