Szeptember 28-án immáron hetedik alkalommal rendezték meg az Épületgépész Diák Nyílt Napot, melyre az ország több szakiskolájából is érkeztek diákok és tanárok. No és a VGF&HKL munkatársai, nyilván nem diákként, hanem tudósítóként.
Ha egy évre tervezel, ültess rizst; ha húsz évre tervezel, ültess fákat; ha a következő generációknak tervezel, tanítsd az embereket! – tartja a kínai mondás, amit egyesek Konfuciusznak, más források Guan Zhong ókori filozófusnak tulajdonítanak, de bárki is a szerző: igaza volt. Ez járt a fejemben, amikor kollégámmal az autópályán tartozzunk Biatorbágy felé, a Weishaupt Hőtechnikai Kft. központjába. Utazásunk célja az volt, hogy bepillantsunk egy kicsit a hazai épületgépésze tanulók edukációjába a szigorúan vett oktatási rendszeren túli területen. A nagymúltú, német hátterű társaság hazai leánya – más magyar cégekkel együtt – aktívan vesz részt a fiatal szakemberek támogatásában, például úgy, hogy segíti a nemzetközi versenyekre – Eusoskilss, Worldskills – való felkészülésüket, és nem is eredménytelenül – de erről majd később.
Fiatalok sok helyről
A 7. Épületgépész Diákok Napjára az ország számos szakképző intézetéből érkeztek diákok, mintegy 150-en, és közölük 18-an a Skills Junior versenyre is beneveztek. Ezt most írták ki az első alkalommal, és lebonyolításában az EuroSkills és a WorldSkills versenykét követte – persze kicsiben.
150 diák érkezett a nyílt napra az ország számos pontjáról, közülük 18-an a versenyben is megmérették magukat
Először tehát a fiataloknak egy elméleti kérdéssort kellett megválaszolniuk, és utána következett a munka a szerelőpadoknál, ahol rajz után kellett összeállítaniuk egy munkadarabot. A versenyzők külső segítséget nem vehettek igénybe, vagyis hiába próbáltak volna szemkontaktusba bonyolódni mondjuk a tanárukkal, ha olykor elbizonytalanodtak, tanácsra nem számíthattak. Az ilyesféle külső beavatkozás egyébként a világversenyeken is tilos, sőt, hallottunk olyan esetről, amikor versenyző és mestere – ez utóbbit manapság szakértőnek hívják – még csak egy szállodában sem lakhattak a verseny ideje alatt.
Balra: Ilyen munkapad várta a tanulókat
Jobbra: Íme, a versenyfeladat, egy rézcsőből és ötrétegű csőből készült hálózat összeállítása
Noha az épületgépészetet, különösen a víz-, gáz- és fűtésszerelést alapvetően férfiszakmaként tartjuk számon, a világ változóban van, és ez Biatorbágyon is megmutatkozott. Örömmel konstatálhattuk, hogy lányok is vannak szép számmal a szakmai nap résztvevői, sőt a versenyzők között is, és szakmai tudásuk révén tisztességgel helyt álltak, sőt meg is szorongatták a fiukat.
Balra: Lázas munkavégzés
Jobbra: A lányok sem riadtak vissza a versenytől
Testközelben a példakép
A versenyhelyszínen sétálva összefutottunk Offner Mártonnal is, aki nemrégiben Európa-bajnok lett az EroSkills Gdansk 2023 versenyen a víz-, gáz- és fűtésszerelők között (mivel a verseny nyelve angol, írjuk le úgy is a kategória nevét: Plumbing and Heating), Biatorbágyra pedig azért látogatott ki, hogy megossza a nemzetközi versenyeken szerzett tapasztalatait, élményeit.
Offner Márton interjút ad
A fiatal szakember Zalaegerszegi Szakképző Centrum egykori, és a Budapesti Műszaki Egyetem jelenlegi diákja (energetikai mérnöknek tanul) lapunkkal is váltott néhány szót egy miniinterjú keretében. Mint mondta, jelenleg az egyetem elvégzésére koncentrál, és utána szeretne elhelyezkedni az épületgépészet közelében. A versenyekre készülve az alapokat a szakképzésben szerezte meg, de ezekre építve a világbajnokságra másfél, az Európa-bajnokságra két és fél évet készült még pluszban, ennek a munkának lett a gyümölcse az ezüst- és aranyérem. A felkészülési időszakban egy héten napi nyolc órában volt a műhelyben – kiszámolni is sok, hogy ez mennyi munkaóra. Tapasztalatai szerint bizonyos feladatok elsajátításához kellett a rengeteg gyakorlás, hogy mozdulatok a „kezében legyenek”, viszont a való életben más készségekre is szükség lehet. Példaként említette, hogy a versenyeken rézcsővel dolgoznak, miközben terepen már a sokkal olcsóbb és gyorsabb munkavégzést lehetővé tevő ötrétegű csőrendszereket használják.
Offner Márton beszélt a versenyek lebonyolításáról is. A háromnapos versenyez első napot egy kétórás gázmodullal kezdték, vagyis egy gázrendszert kellett összeállítani hajlítással és préseléssel. Majd ezt követően egy fűtési modult állítottak össze – két napra bontva a munkát, összesen kilenc órás időtartamban. Ezt követően még a második napon nekiálltak a csatornamodulnak, vagyis a szennyvízvezeték-bekötésnek, illetve a szaniterkeretek beállításának. Ezt követte a vízmodul, amelyben a rendszerre kellett kötni a kereteket. Ezután a szerelvényezéssel fejezték be a versenyt.
Mivel a versenyek hivatalos nyelve angol, adta magát a kérdés, hogy ez mennyiben nehezítette meg a dolgát, hol szerezte meg az ehhez szükséges tudást. Nos, a fiatal szakember elmondta, hogy noha az iskolában is tanulta a nyelvet, a felkészülés során a szakmai munka mellett ehhez is kapott támogatást, vagyis rendszeresen vett részt angolórákon.
Remek magyar eredmények
Noha előző számunkban már beszámoltunk a teljes magyar csapat gdanski szerepléséről, a végeredmény olyan remek lett, hogy nem árt ezt itt is felidéznünk.
Európa-bajnok lett informatikai rendszerüzemeltető versenyszámban, csapatversenyben Bandúr Tamás és Koncsik Zsolt, akik – a magyar versenyzők által elért legmagasabb pontszámmal – a Nemzet Legjobbjai címet is elnyerték. Az összes versenyszám eredményeit tekintve a legmagasabb pontszámmal Jos de Goey – Best in Europe díjjal Európa legjobbjai lettek.
Aranyérmet szerzett továbbá Hidvégi János webfejlesztő, Nagy Dániel épületasztalos, Czimmer Bálint festő, díszítőfestő, valamint a már bemutatott Offner Márton víz-, gáz- és fűtésszerelő.
Ezüstérmet kapott ipari robotika versenyszámban, csapatversenyben Farkas Bálint és Kovács Erik.
Bronzérmet nyert Kovács Márton és Ferenczi Krisztofer csapatversenyben, mechatronika szakmában, Stób Attila szárazépítő, Darabos Lili szépségápoló és Pál Blanka ápolás és gondozás versenyszámban.
Kiemelkedő, 700 pont feletti teljesítményért további 7 versenyszámban vehettek át kiválósági érmet a magyar fiatalok.
Az EuroSkills Gdańsk 2023 a nyolcadik alkalommal megrendezésre kerülő EuroSkills Verseny volt, amely a kétévente megrendezésre kerülő EuroSkills Competition – Európa legnagyobb szakképzési és készségfejlesztési rendezvénye. A kétévente megrendezésre kerülő EuroSkills Europe által 32 tagországgal közösen megrendezett EuroSkills több száz fiatal, 25 év alatti szakembert hozott össze Európa különböző országaiból.
A minta adott, csak követni kell
Mindaz, amit a friss EB-aranyérmes versenyző elmondott, talán jól érzékelteti, hogy a nemzetközi versenyeken való sikeres szereplés mennyire más „kávéház”, de példája azt is bizonyítja, hogy kemény munkával fel lehet jutni a szakmai ranglétra legtetejére. A JuniorSkils verseny lehet ennek az előszobája, ahol ugyan még nem követelik meg a nemzetközi szinten elvárt színvonalat, de a fiatalok, már csak azáltal is, hogy belekóstolhatnak a nagy események hangulatába, talán kedvet kapnak ahhoz, hogy maguk is a legmagasabb szinten próbálják megméretni magukat. Akik pedig mindezt segítik, a cikkindító kínai mondás szellemében járva el segítik a jövő generációk boldogulását.