Napkollektorok kiválasztása, méretezése
2024/6. lapszám | Versits Tamás | 739 |

Ahogyan azt az előző cikkben már beharangoztuk, most egy régen népszerű, mára vonzerejét vesztett technológiával fogunk foglalkozni. Igen, a napkollektorokról lesz szó, amelyek igenis megfelelően üzemeltethetők, ha betartjuk a legfontosabb szabályokat. Nézzük, melyek ezek!
A fosszilis tüzelőanyagok használatának mérséklésére tett lépéseink egyike volt anno a napkollektorok széles körű alkalmazása. Minden magára adó fűtéstechnikai vállalat foglalkozott a technológiával, s mellettük a kimondottan napkollektorokra specializálódott cégek széles termékkínálattal jelentek meg a piacon. A hazai lakossági energiahatékonysági pályázatok mellett, a regionális operatív fejlesztési és turisztikai versenyképesség-fokozó támogatási modellekben is támogatott volt a napkollektoros használatimelegvíz-készítés és/vagy fűtésrásegítés.
A technológia megjelenése után több ezer négyzetméternyi napkollektor került felszerelésre, beépítésre szerte az országban (2009 = 85 270 m2, 2010 = 150 000 m2, 2014 = 237 000 m2 a Wikipédia adatai szerint), de a hazai egy négyzetméterre eső napsugárzási intenzitás és napsütötte órák potenciálját nézve ez az érték nem kimagasló. Mondhatjuk annak fényében, hogy a szomszédos Ausztria a kedvezőtlenebb helyzetében is ma már több, mint 6 millió négyzetméter kollektorfelülettel rendelkezik (Forrás: MNNSZ, 2010 = 3,3 millió m2, 2013 = 5,5 millió m2). Szóval itt az ideje, hogy a méltatlanul elfeledett napkollektorokról újra beszéljünk!
A cikk még 10 791 karakternyi szöveget tartalmaz.
A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.
Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, itt tud bejelentkezni.
Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?
990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!
Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?
1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.
Legyen ön is előfizetőnk!
A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.