A számítógép felhasználás lehetősége az épületgépészetben III.
2001/3. lapszám | VGF&HKL online | 2985 |
Figylem! Ez a cikk 24 éve frissült utoljára. A benne szereplő információk mára aktualitásukat veszíthették, valamint a tartalom helyenként hiányos lehet (képek, táblázatok stb.).
Elôzô lapszámunkban a számítógéphardver összetevôit tekintettük át vázlatosan. Most már rátérhetünk - megint csak alapfokon - a valóban felhasználói ismeretek bemutatására, te hát az általunk alkalmazott programok, a szoftverek áttekintésére. Most a szövegszerkesztô elônyeit kívánjuk tárgyalni, a cikksorozat következô részében pedig már a költségvetés-készítô programcsaládokkal kezdünk el foglalkozni.
A hivatalos ügyintézés ma már elképzelhetetlen a megfelelô formai követelmények mellôzésével. A szövegszerkesztô program tulajdonképpen a személyi számítógépet (PC-t) egy olyan univerzális írógéppé alakítja át, amely az általunk kívánt tetszôleges formában teszi rögzíthetôvé leveleinket, dokumentációnkat.
Az írógéppel szembeállítva
Az írógéppel szembeállítva azt mondhatjuk, hogy a szövegszerkesztô segítségével mi állíthatjuk be a betűméretet, sokféle betűtípust alkalmazva alakíthatjuk a szöveg megjelenését, grafikai elemeket (például céglogót) emelhetünk be a sorok közé, sôt, a lap méretét is tetszôlegesen megváltoztathatjuk. Egy-egy levél formanyomtatványként is tekinthetô, késôbb elôhívható, és a konkrétumok megváltoztatása mellett újraalkalmazható - nem kell mindig a teljes szöveget újraalkotni. (Gondoljunk csak bele, micsoda idô- és energiamegtakarítást tesz lehetôvé ez a módszer az árajánlat készítés dömpingjében!) Persze a legfontosabb különbség az, hogy dokumentumunk elôször csupán a monitoron válik láthatóvá, és nyomtatás elôtt minden szükséges változtatást nyugodtan elvégezhetünk.
És akkor még külön nem is tárgyaltuk a nyilvántartás, rendszerezés elônyeit: a számítógép úgy is elképzelhetô, mint egy jelentôs méretű fiókos szekrény. Memóriájában könnyen létesíthetünk ún. mappákat, "fiókokat", amelyek például egy-egy megbízásunk teljes üzleti dokumentációját rögzíthetik. Ezeknek a könyvtáraknak a kezelését pedig egy külön részprogrammal, az ún. intézôvel könnyen végezhetjük el.
Ha számítógépet vásárolunk
Ha számítógépet vásárolunk, már a szakkereskedésben alkalmunk nyílik egy ún. operációs rendszer beszerzésére. Leegyszerűsítve, ez az az alapprogram, ami minden késôbb feltelepített program, így többek között a szövegszerkesztô vagy a költségvetés-készítô szoftverek működését biztosítani fogja. Ilyen operációs rendszer például a DOS, vagy a sokkal inkább elterjedt Windows. Népszerűsége okán mi is az utóbbi által kínált szövegszerkesztôvel, a Worddel foglalkozunk - valóban csak nagy vonalakban.
Ha elindítjuk a Word szövegszerkesztô programot - az erre szolgáló kis képecskére, ún. ikonra kattintva az egérrel -, akkor egy "ablak" jelenik meg a monitoron, amely részben a beírandó szöveg helyéül szolgáló dokumentumot, részben a szöveg kezelésére, formázására vonatkozó szöveges és képi utasításokat tartalmazza.
A teljesség igénye nélkül célszerű bemutatni néhány fontos parancsot, lépést szövegünk kezeléséhez.
Az ablak legfelsô sorban "Fájl", "Szerkesztés", "Nézet" és más utasításcsomagokat megjelölô szövegeket találunk. Mivel ezek valóban szöveges parancsokat tartalmaznak, értelmezésük meglehetôsen könnyű, csak arra kell figyelni, hogy a választott művelet mindig az úgynevezett kijelölt részére vonatkozik az adott szövegnek. Kijelölni pedig úgy tudunk, hogy az általunk éppen szerkesztett szöveg egy részét az egér bal gombjának mozgatásával végighúzzuk a módosítani kívánt mondatokon, sötét alapra helyezve az így kijelölt szakaszokat. Itt találhatjuk például a "Mentés", "Kivágás", "Nagyítás" utasításokat, amelyekre - akár egy ikonra - csak rá kell kattintani.
A második sorban a megfelelô képecskékre, ikonokra kattintva közvetlenül változtathatjuk szövegünk betűstílusát és méretét, az egész dokumentumunk lapon való elhelyezkedésének jellegét (balra vagy jobbra zárjanak a sorok…), beiktathatunk tetszôleges grafikai elemmel mutatkozó felsorolásokat, stb. Itt találhatók azok a "fülecskék“ is, amelyekkel megjeleníthetjük a betűk választható színpalettáját.
Szintén sok parancs kerül képi módon is megjelenítésre a harmadik sorban, ahol kattintás nyomán máris végezhetünk egy próba- vagy végleges nyomtatást, a szöveg aktuális állapotát elmenthetjük a késôbbi munka számára, hirtelen új dokumentumot nyithatunk, vagy egyes bekezdéseket kivághatunk (másolhatunk) és máshová illeszthetjük be. (Mint látható, sok utasítás szöveges és képi módon is kiadható). Gombnyomásra egy egész grafikai eszköztár jeleníthetô meg, amellyel magyarázó, illusztráló grafikai szimbólumokat illeszthetünk írásunkba. Igazán széles a választéka a rendelkezésre álló szövegszerkesztési lehetôségeknek.
Az általunk szerkesztendô dokumentum vízszintes és függôleges vonalzókkal keretezve jelenik meg, amelyek a beírt szöveg "papíron" való elhelyezkedését jelzik. A vonalzókon elhelyezett kis háromszögekkel aztán módosíthatjuk a szöveg elsô sorának vagy magának az egész szövegnek a lap szélétôl vett távolságát. Dokumentumunkat egészben és részeiben is megtekinthetjük a "Nézet“ parancssor nagyításutasításával.
A konkrét lépések elsajátítására természetesen idôt kell fordítani. Azt javasoljuk, hogy elôször is fordítsanak némi idôt például valamely tankönyv fôbb tanácsaira. Ma már számos egyszerű hangvételű számítástechnikai szaklap is vásárolható az újságárusító helyeken (pl. Easy PC). Végezetül egy jó tanács kezdôknek: számítógépünk "kitanulásánál" szinte mindent megtehetünk addig a pontig, amíg nem érintjük az alapbeállításokat, ún. konfigurációs fájlokat. Amennyiben a szövegszerkesztônk alkalmazása során esetleg ilyen tartalmú figyelmeztetés jelenne meg a képernyôn, sohase mentsük a módosításokat, mindig lépjünk ki, és kérjünk tanácsot egy nálunk szakavatottabb kollégánktól.