Barion Pixel

VGF&HKL szaklap

Szakmakörnyezet

Kihagyjuk a ziccert?

Érthetetlen, hogy hőszivattyúk hasznos energiájának miért csak a töredékét könyveljük el a megújuló források közé

2020/12. lapszám | Szalai Gabriella |  8640 |

Kihagyjuk a ziccert?

A hőszivattyúk térnyerése ma már nem kérdéses. Az épületállomány, így a hűtés és fűtés 2050-re kitűzött dekarbonizációja kulcsfontosságú lesz Európa klímasemlegessé tételében, és ebben a hőszivattyúk központi szerepet fognak játszani. Nálunk viszont eddig elsikkadt az a rejtett technológiai előny, miszerint a hőszivattyúk által előállított hasznos energiát megújuló energiának kell tekinteni, és a megújulóenergia-statisztikában megjeleníteni. Valóban annyira jól teljesíti Magyarország a megújulós célokat, hogy elvesztegethet egy erőforrást, mely adott és nem igényel külön befektetést?

Az épületek fűtésének és hűtésének kiemelkedő szerepe van a fenntartható energiarendszer felé történő átmenetben. Az európai épületállomány felelős az Európai Unió (EU) teljes szén-dioxid-kibocsátásának körülbelül 36 százalékáért. Tekintettel arra, hogy az EU végső energiafogyasztásának 50 százalékát a fűtés és hűtés teszi ki, ezen belül pedig 80 százalékot az épületekben használnak fel, óriási potenciál rejlik az épületek dekarbonizációjában.

A hőszivattyúk hasznos energiája

A hőszivattyúk az energia akár 75 százalékát is a környezetből (pl. levegőből, vízből, talajból, szennyvízből) gyűjtik, míg a maradékot villamos energia biztosítja. A hőszivattyúk nemcsak az egyik leghatékonyabb fűtési és hűtési technológiát testesítik meg, különösen akkor, ha fűtésre és hűtésre, sőt párátlanításra és melegvíz előállítására ugyanazon a helyen és ugyanabban az időben van szükség. A hőszivattyúval előállított, egy épület energiaellátáshoz szükséges energiamennyiség, és a folyamat beviteli energiaigényének különbözetét hasznos energiának nevezzük, és a hasznos energiát is megújuló energiának kell tekinteni. A hőszivattyúk tehát megújulóenergia-technológiának számítanak.

A cikk még 4 181 karakternyi szöveget tartalmaz.

A teljes cikket bejelentkezés után olvashatja el,
ha ön előfizetőnk vagy megvásárolta a cikket vagy a lapszámot.

Ha van előfizetése, vagy már megvásárolta ezt a tartalmat, .

1 cikk 990 Ft

Elolvasná ezt a cikket, de nem előfizetőnk?

990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megveheti és azonnal elolvashatja. A megvásárolt cikkhez a későbbiekben is korlátozás nélkül hozzáférhet. Legyen előfizetőnk és minden tartalmunkat korlátozás nélkül elolvashatja!

Megveszem
ezt a cikket

1 lapszám 1990 Ft

Csak ezt a lapszámot vásárolná meg?

1990 Ft-ért, online bankkártyás fizetéssel, azonnal megvásárolhatja a lapszámot, amelyben ez a cikk olvasható, ezzel hozzáférést kap a szám összes cikkéhez, amit pdf formátumban le is tölthet.

Megveszem
ezt a lapszámot

1 éves előfizetés 9990 Ft

Legyen ön is előfizetőnk!

A VGF&HKL egy havi megjelenésű épületgépészeti szaklap, amely nyomtatott formában évente 10 alakommal jelenik meg. Válasszon papíralapú vagy digitális előfizetést! Előfizetőink korlátlanul hozzáférhetnek a korábbi számok tartalmához is.

Érdekel az
előfizetés

HőszivattyúMegújulók

Kapcsolódó